Pohled do Velkého zrcadlového sálu v sídle MŠMT během tiskové konference k 12. ročníku Bambiriády (Foto Jiří Majer)Nácvik první pomoci, ekologické hříčky, horolezecké stěny, výtvarné dílny, lanové aktivity, lukostřelba, deskové hry, folklor, ukázky z činnosti radioamatérů… Programová nabídka letošního, v pořadí již 12. ročníku známé Bambiriády, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), pokrývá neobyčejně rozmanitou oblast zájmové činnosti. Vyplývá to z informací, které zazněly při prezentačním setkání zástupců 13 bambiriádních měst (a čtyř jejich poboček) se zástupci ministerstva školství, jakož i z údajů zveřejněných na webové stránce www.bambiriada.cz.

  Ředitelka ministerského odboru pro mládež Jana Heřmanová: Je úžasné, že existuje Bambiriáda.„Je úžasné, že Bambiriáda existuje. Je to super, protože se zde jednak představují občanská sdružení dětí a mládeže a střediska volného času, a jednak ukazují, že umí mezi sebou velmi dobře spolupracovat, že společně tuto akci dokážou připravit. Také veřejnost, sponzoři i média vidí, co v České republice s dětmi umíme, co všechno dokážeme,“ pronesla na tiskové konferenci konané 21. dubna 2010 ředitelka Odboru pro mládeže MŠMT Jana Heřmanová. Poznamenala, že se shodou okolností den předtím vrátila ze služební cesty do Španělska, kde měla možnost určitého srovnání nabídky volnočasových aktivit nabízených mládeži. „A opravdu, někde pořád (ještě) hledají cesty k mládeži a k dětem, k tomu, jak s nimi spolupracovat, jak je motivovat a podchytit. Myslím si, že my v České republice tohle velmi umíme, umíme je zaujmout, připravit jim program. Nemáme pro to třeba takové materiální možnosti, jako mají v západní Evropě, ale s tím málem, co máme, dokážeme spoustu věcí vymyslet a mládeži poskytnout,“ dodala v přímé souvislosti s Bambiriádou Jana Heřmanová.

  Předseda ČRDM Aleš Sedláček: Snažíme se rodičům nabídnout možnost, aby jejich děti mohly smysluplně trávit volný čas... (Foto Jiří Majer)Předseda pořadatelské ČRDM Aleš Sedláček připomněl, že akce si klade za cíl oslovit děti, rodiče, politiky i veřejnost, která se třeba během roku o sféru volnočasových aktivit s dětmi a mládeží nezajímá. „Chceme ukázat, že tu existuje obrovská skupina dobrovolníků – jedná se řádově o dvacet šest tisíc dobrovolníků – kteří se pravidelně věnují volnočasovým aktivitám, práci s dětmi a s mládeží. crdmSnažíme se rodičům nabídnout možnost, aby jejich děti mohly smysluplně trávit volný čas, a upozorňujeme na to, že nevzděláváme děti v jedné konkrétní aktivitě s cílem, aby se v ní staly dokonalé, ale že se snažíme rozvíjet komplexní osobnost. Snažíme se o to, aby z dětí vyrostli odpovědní, šťastní a cílevědomí občané, kteří budou při svém rozhodování myslet nejen na své dobro, ale i na dobro lidí okolo sebe,“ podotkl Aleš Sedláček.

  Vedoucí marketingu a PR Pojišťovny České spořitelny Světla Košková: Chtěli jsme podpořit důvěryhodný projekt, vhodný hlavně pro rodiny s dětmi... - a vybrali jsme si Bambiriádu. (Foto Jiří Majer)Letos prvně se stala generálním partnerem Bambiriády Pojišťovna České spořitelny. Její zástupkyně Světla Košková naznačila, že podpora uvedené akce může být dlouhodobá. Upřesnila, že sponzorem je vlastně „FLEXI životní pojištění“ – vlajkový produkt PČS , určený především pro rodiny s dětmi. Bambiriáda 2010 - logo„Proto jsme hledali projekt, kde bychom mohli právě tuto skupinu rodin s dětmi podpořit; hledali jsme projekt, který už má nějakou tradici, který je věrohodný a který považujeme za smysluplný. Proto jsme se domluvili právě s Bambiriádou, protože se nám hodně líbí, jak je organizovaná, jak probíhá. A zároveň pro nás bylo důležité, aby se jednalo o projekt, který je celorepublikový, protože i my působíme v celé České republice,“ shrnula pohled generálního partnera na podporovanou akci Světla Košková.

  Pak už si mikrofon předávali přítomní zástupci jednotlivých organizačních štábů, aby v krátkých pozvánkách představili programové novinky i stálice svých bambiriádních měst. Na co se tedy mohou malí návštěvníci 12. ročníku Bmabiriády těšit? Do Jihlavy se na Bambiriádu sjedou dvě desítky dětských a mládežnických organizací ze všech koutů Vysočiny. (Foto Jiří Majer)Například v Jihlavě se představí více než dvě desítky organizací pracujících s dětmi a mládeží. Středočeská Bambiriáda je již tradičně putovní - letos se má konat v Příbrami. (Foto Jiří Majer)Přijedou tam sdružení z různých koutů Vysočiny, namátkou třeba z Pacova. Jihlavské bambiriádní menu bude zahrnovat mj. pozorování oblohy astronomickým dalekohledem, projížďku na koních, koncert, nebo ukázky hasičského zásahu.
  Ve Středočeském kraji je již tradicí putovní akce, která se letos bude odehrávat v areálu Nového rybníka v Příbrami. Zástupkyně bambiriádního štábu představuje program akce v Chebu.Vzhledem k tomu, že jde o hornické město, doprovodnými programy budou návštěvy hornických muzeí v okolí. Pokud jde o vlastní prezentace dětských sdružení, Asociace TOM tam plánuje hernu deskových her, ČSOP Střední Brdy různé ekologické aktivity, skauti chystají indiánské stany „týpka“, loďky a výcvik na vodě, Sdružení dobrovolných hasičů požární útok a ukázky hasičské práce a Royal Rangers předvedou vázané stavby a rozmanitou tábornickou činnost, včetně odlévání stop a rozdělání ohně. Pionýři se pochlubí lanovými aktivitami, nabídnou zájemcům paintball, lukostřelbu, rukodělné činnosti a divadlo a příbramští pathfindeři připraví své survivalové hříčky. Tiskové konference na ministerstvu školství se zúčastnili představitelé 13 bambiriádních měst. (Foto Jiří Majer)V Chebu otevřou své dveře místní klubovny a ICM, zájemcům budou k dispozici bambiriádní knihovny a k obvyklým prezentačním aktivitám se připojí i soutěž lodních modelů s elektromotorem RC, soutěž v BeatBoxu, geocachingová hra a soutěž rodičovských dovedností. V Ostravě bude mj. k vyzkoušení horolezecká stěna a laserová střelnice, v Zábřehu na Moravě „labyrint teenagerů“, rukodělné a výtvarné aktivity nebo novinářský koutek a v Plzni zase lanovka, stolní tenis s automatem, logické hry a kvizy a podniknout tam budete moci i krátký turistický závod…

  Zástupce bambiriádního štábu představuje program ostravské akce a jejích poboček. (Foto Jiří Majer)Organizátoři Bambiriády se průběžně zabývají tím, jak co nejlépe shrnout vše podstatné, oč se dlouhodobě snaží. Totiž aby se nosné myšlenky Bambiriády dostaly co možná nejefektivněji ke „koncovým uživatelům“, jimiž jsou rodiče, děti a mládež. Před třemi lety proto představili projekt nazvaný Bambibod. Šlo o internetovou databázi volnočasových aktivit, kam jednotlivá sdružení zadávala své kontaktní údaje a zájemci si z nich mohli vybírat ty, které je zaujmou…
  Ředitelka Kanceláře ČRDM Michaela Přílepková odpovídá na dotazy dvou rozhlasových stanic.Díky tomu, že společnost Google uvolnila své mapy pro volné použití, zmíněný projekt nyní dostává novou kvalitu. Jeho inovace nese název Kamchodit.cz. Systém funguje tak, že zájemce si určí svoji polohu na mapě – buď si ji vybere manuálně, nebo automaticky – a ve svém okolí si pomocí filtrů můžete zapnout volnočasovou aktivitu, kterou by chtěl navštívit (či pravidelněji navštěvovat). Zvolit si tak může kupříkladu klubovny, střediska volného času, tělocvičny, hřiště… – a systém mu vybarví odpovídající symboly, jež představují tu kterou kategorii. Poklepáním na symbol pak vyhledávač Google zobrazí všechny dostupné informace o daném místě. Předseda ČRDM Aleš Sedláček v rozhovoru pro ČTK„Databáze není primárně cílena na poskytovatele volnočasových aktivit, ale na místa, kde se poskytují. Na základě výsledků našich průzkumů jsme totiž dospěli k tomu, že kritériem, které rodiče při výběru volnočasové aktivity upřednostňují, je právě její lokace,“ vysvětlil předseda ČRDM. Projekt Kamchodit.cz bude prezentován na Bambiriádě, kde si rodiče budou moci poptávané aktivity vybrat přímo na místě.
  Motto letošního ročníku zmíněné akce, která se koná ve dnech 20. a ž 23. května 2010, zní: „Tvůj průvodce volným časem“.