pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: sdružení

     QR kód této stránky ->

Vánoční prázdniny v Evropském vesmírném centru stráví 12 dětí

Autor: Dětská tisková agentura (DTA) | zařazeno: 29. 11. 2010 | přečteno 10263

Výběr kosmonautů - účastníků Expedice Mars 2010V pátek 26. listopadu v 11 hodin bylo v sále Štefánikovy hvězdárny v Praze slavnostně zahájeno semifinále konkurzu do dětské vesmírné posádky Expedice Mars 2010 (www.expedicemars.eu). Pětadvacet dětí, které úspěšně prošly internetovými testy a nejlépe zpracovaly projekty související s letem na Mars, na víkendovém semifinále usilovaly o místo v posádce, která koncem prosince odjede do Evropského vesmírného centra v Belgii. Do hlavní posádky se jich může dostat jen pět.

Při slavnostním zahájení mladí zájemci o kosmonautiku besedovali s kosmonauty Vladimírem Remkem a Ivanem Bellou, kteří převzali nad Expedicí Mars patronát. Na semifinalisty čekaly ještě další besedy a přednášky s odborníky, obhajoby projektů a testy podobné těm, které absolvují i skuteční astronauti.
Dopoledne v sobotu 27. listopadu bylo věnováno exkurzi na letišti Ruzyně. Ukončení semifinále a slavnostní předání „letenek do vesmíru“ proběhlo v neděli 28. listopadu odpoledne v sídle Dětské tiskové agentury (Na Nivách 314, Praha 4).
Zvláštností projektu je skutečnost, že celou soutěž připravují a organizují velitelé - finalisté soutěže z předchozích ročníků.

Velitelé jednotlivých odborností důkladně v testech, hrách, náročných prezentacích a pokusech prověřili schopnosti 25 semifinalistů a rozhodli, kdo absolvuje od 26. do 31. prosince výcvik a simulovaný let do vesmíru v Evropském vesmírné centru v Belgii. Dvanáct dětí (z toho 4 ze Slovenska) pak převzalo „letenku do vesmíru“.

Do hlavní posádky se dostali: letec astronom Peter Kosec z Trenčína, letec dokumentarista Michal Vojsovič ze Svitu, letec geolog Vojtěch Chalupa z Boleradic, palubní inženýr Marek Novák z Českých Velenic a palubní lékařka Anna Sobotková z Nového Hrádku.

Záložní posádku tvoří: astronom Jan Kadlec z Rychnova nad Kněžnou, dokumentarista David Novotný z Berouna, geologové Tomáš Hančar z Počátek a Jiří Čížek z Českých Budějovic, inženýři Adrian Kiraly z Lučence a Jan Martinák z Uherského Hradiště a lékařka Katarína Gombíková z Dobré Nivy.

V Evropském vesmírném centru si děti mimo jiné vyzkouší simulátor stavu beztíže, simulátor chůze po Měsíci, gyroskop a další trenažery. Součástí kurzu je i práce v řídícím středisku a v kabině raketoplánu. Kurz vrcholí simulovaným letem do vesmíru. Část dětí tvoří posádku raketoplánu, druhá část let řídí z pozemního řídícího centra.

Logo Expedice Mars 2010 Projekt Expedice Mars letos již po sedmé organizuje občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří a za podpory Evropského parlamentu. Letos poprvé je Expedice Mars mezinárodní, zapojily se do ní děti ze Slovenska V roce 2009 za tuto popularizaci kosmického výzkumu dostalo občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura na světovém setkání kosmonautů medaili Alexeje Leonova.

Další informace o soutěži najdete na webových stránkách www.expedicemars.euvytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů

, x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+