Na výstavě Nové pověsti české v Musaionu Národního muzea v Praze můžete vidět například hračky 20. století Netradičně pojatá výstava v Musaionu – Národopisné expozici Národního muzea v Praze představuje lidovou kulturu současnosti a dokládá tak, že lidová tradice přežívá i dnes, ve věku televize, internetu a mobilních telefonů. Cílem výstavy je prezentace běžných součástí každodennosti, u kterých převažuje autenticita, kolektivní tradování a spontánní tvořivost. K lidové kultuře dneška tak řadíme například dětská céčka, památníky či přebírací hry, ústně šířené fámy o Pérákovi, Hagenovi a černé sanitce, či všudypřítomné nápisy na zdech o tajemném Servítovi.

    Výstava postupně představí pět tématických okruhů soudobé lidové kultury, tak jak se odvíjejí v průběhu lidského života: od dětských her a hraček, přes oděvní zvyklosti volnočasových subkultur jako jsou trampové či přívrženci hudebních hnutí typu punk či metal až k tradicím vojáků základní služby a svéráznému světu kutilského domácího umění. Nedílnou součástí výstavy je i představení fenoménu současného folkloru: nápisů na zdech a veřejných místech, městských legend a fám, veršů, anekdot a vtipů, reagujících na aktuální politické, ekonomické a sociální problémy.

    Výstava se koná v prostorách Musaionu – Národopisné expozici Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5, od října 2010 do července 2011.

    Autor