logo koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem Ve dnech 10. až 11.2.2011 se v Praze uskutečnilo pravidelné jednání Rady pro spolupráci a výměny mládeže mezi ČR a SRN. Rada byla ustavena na základě bilaterální dohody na vládní úrovni z roku 1990, schází se jednou do roka a je složena z představitelů státní správy, samosprávy a mládežnických organizací včetně České rady dětí a mládeže.
    Členové Rady se vzájemně informovali o aktuálním vývoji politiky mládeže v obou zemích a definovali témata pro budoucí spolupráci v oblasti mládeže. Jedním z nich je plánované 7. česko-německé setkání mládeže 2011, které se uskuteční v listopadu 2011 na téma „dobrovolnictví“.

    Von klein auf - Odmalička je jeden z projektů česko-německé spolupráceV oblasti dobrovolnictví probíhá úzká spolupráce obou zemí rovněž v rámci Pracovní skupiny pro přeshraniční mobilitu dobrovolníků, která vznikla jako podskupina širšího uskupení odborníků ustaveného v roce 2009 Evropskou komisí. V souvislosti s připravovaným 7. česko-německým setkáním mládeže bude rovněž vyhlášena soutěž projektů, které dlouhodobě přispívají k česko-německé spolupráci v oblasti mimoškolní činnosti mladých lidí. Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem nastínilo budoucnost programu „Odmalička/Von klein auf“ zaměřeného na děti v předškolním věku žijících v příhraničních oblastech.

    Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Zástupce plzeňské kanceláře Tandemu představil konkrétní aktivity, které budou realizovány v souvislosti s projektem „ Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015“. Cílem Tandemu bude zejména zatraktivnění města Plzeň jako místa pro česko-německá setkávání ve všech oblastech, iniciování a rozšíření spolupráce na místní úrovni, iniciování nových a oživení stávajících partnerství mezi českými a německými kulturními institucemi (zejména v rámci partnerského města Regensburg a příp. města Bayreuth).

    Důležitým výstupem, na kterém se shodli zástupci české i německé strany je zhotovení studie o aktuálním stavu v oblasti česko-německé spolupráce a možnostech a potřebách mladých lidí do budoucna.

    Jednání se za Českou radu dětí a mládeže účastnil Jan Husák, který informoval zejména o dění v oblasti sdružení dětí a mládeže a v ČRDM. ČRDM podporovala zejména možnosti pro mimoškolní setkávání mladých lidí v česko-německém kontextu a také zastupovala projekt Kecejme do toho – strukturovaný dialog mládeže, který byl jako jedna z největších změn v oblasti mládeže na národní úrovni prezentován i Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, podobně jako např. evropský rok dobrovolnictví 2011, který koordinuje v ČR právě MŠMT a sdružení pracující s dětmi a mládeží jsou více než vítány se do aktivity v rámci tohoto roku zapojit. Mladou generaci zastupovala i mluvčí Česko-německého fóra mládeže Anna Koubová.

    Autoři