Opárenský mlýn 11. června 2011 Asociace turistických oddílů mládeže, tedy A-TOM neboli tomíci v sobotu 11. června 2011 slavnostně otevřeli další ze svých základen.

  Opárenský mlýn - květen 2011 - ekologická kořenová čistička odpadních vod (foto Asociace TOM)Podařilo se jim citlivě a účelně zrekonstruovat starý mlýn nedaleko Lovosic, a při rekonstrukci navíc skloubili velmi zdařile historii s moderním zázemím pro návštěvníky.

  Až zavítáte na Opárenský mlýn, nezapomeňte si zevrubně prohlédnout jeho ekologickou kořenovou čističku s úhledně do řádků zasázeným rákosím.

  A jestli mohu doporučit, nechte se v těch starých zdech trochu unést fantazií a představte si na dvoře vozy s obilím, paní mlynářku s ošatkou mouky a na mlatě veselící se mlynářskou chasu.

  Opárenský mlýn 11. června 2011 - jeden z pokojíčků v podkroví
  Opárenský mlýn 11. června 2011 - v sednici je pec a kachlová kamna
  Opárenský mlýn 11. června 2011 - atmosféru 30. let 20. století podtrhují detaily jako historické lampy...

  Zkuste si všimnout také všelijakých těch drobných detailů oživlé historie – prohlédněte si obnovenou chlebovou pec, kachlová kamna, obdivujte krásu výklenků s různými starobylými drobnostmi, strukturu dřeva trámků v hrázděných zdech či umnou vazbu krovu mlýnice.

  Jak podotkl šéf asociace TOM Tomáš Novotný při slavnostním otvření střediska, ten, kdo se nejvíc zasloužil o „historickou autenticitu“ vzhledu budov, byl především Kamil Podroužek, který se o mlýn bude starat se svou ženou Helenou. Ten prý zuby nehty hájil „každičký kousek kování, zdi či trámu“, který bylo možno zachovat nebo ještě použít, a že se snažil ctít staré tradiční technologie, je vidět na mlýně na každém kroku. A to je dobře.

  Opárenský mlýn 11. června 2011 - kachlovky v patře
  Opárenský mlýn 11. června 2011 - detail zajímavé vazby krovu nad mlýnicí
  Opárenský mlýn 11. června 2011 - ústí chlebové pece v černé kuchyni

  Foto Milan Blšťák a Michala K. Rocmanová

  Související článek:
  http://www.adam.cz/clanek-2011060032-clanek-bily-mlyn-v-zelenem-udoli-braneb-jak-tomici-slavnostne-otevreli-zrekonstruovane-stredisko.html


  O historii mlýna se dozvíte na stránkách A-TOM:
  http://oparno.a-tom.cz/index.php?content=o-mlyne

  A tady můžete sledovat celý průběh oprav:
  http://oparno.a-tom.cz/index.php?content=novinky

  Středisko environmentální a kulturní výchovy Asociace TOM Opárenský mlýn bylo opraveno díky projektu v dotačním programu EU „Cíl 3/Ziel 3“ na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou. Další prostředky poskytla ministerstva školství a pro místní rozvoj i němečtí přátelé z turistické organizace Erzgebirgsverein e.V. Mlýn vděčí za svůj současný stav samozřejmě také stovkám hodin práce samotných tomíků.


  Logo programu Cíl 3 / Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou