Smyslem skautské výstavy v metru je upozornit na užitečnost práce, kterou v dětských oddílech vykonávají tisíce dobrovolných vedoucích. (Foto Jiří Majer) Co si představíte pod pojmem dobrovolnictví? „Myslím, že to znamená udělat něco pro někoho bez nároku na odměnu,“ říká s klidnou jistotou muž oslovený v rámci malé ankety ve vestibulu stanice metra Muzeum. Je pátek 4. listopadu 2011 a zmíněná anketa tu probíhá jako doprovodná akce vernisáže výstavy „Dobrovolníci jsou vidět“, již uspořádal Junák – svaz skautů a skautek v rámci Týdne dobrovolnictví. Jak se ukazuje, citovaný účastník ankety ví, o čem je řeč, s dobrovolnickým nasazením má totiž vlastní zkušenost. V době ničivých záplav v roce 1997 pracoval ve skladu Červeného kříže ve Zlíně.

    Zahájení skautské výstavy v metru provázela i anketa mezi kolemjdoucími: muž na snímku pomáhal jako dobrovolník zmírňovat následky ničivých povodní v roce 1997. (Foto Jiří Majer)Proč? „Měl jsem volný čas – a byla nouze, tak jsem to udělal. Asi z dobré vůle, jako každý, ne…?“ Když se respondent dozví, k čemu skautská výstava slouží, přisvědčí, že některé lidi třeba může k dobrovolnictví nasměrovat: „Někdo to potřebuje, někdo nepotřebuje. Záleží na typu člověka. Jsou lidi, kteří na to sami nepřijdou, vůbec to nepochopí – a někdo jiný to dělá sám od sebe, jak ho to naučili doma, když byl malý.“

    Místostarosta Junáka Petr Vaněk: Činnost skautských vedoucí – nebo jejich kolegů v jiných sdruženích, která pracují s dětmi a mládeží – je také dobrovolnictvím. Spoustu lidí to přitom nenapadne. (Foto Jiří Majer) Místostarosta Junáka Petr Vaněk později shrnul, že anketa potvrdila prospěšnost instalované expozice. Podle něj je důležitá pro pochopení toho, že činnost skautských vedoucí – nebo jejich kolegů v jiných sdruženích, která pracují s dětmi a mládeží – je také dobrovolnictvím. Lidé si totiž pod tímto pojmem většinou představují sociální služby. „Ale to, že my máme tisíce dospělých, kteří pracují jako dobrovolníci, že Česká rada dětí a mládeže má dohromady desetitisíce takových lidí, tak to spoustu kolemjdoucích nenapadne,“ dodal Petr Vaněk.
    Předseda zmíněné „střešní“ organizace (ČRDM) Aleš Sedláček jeho slova potvrzuje: „Myslím si, že je naším největším úkolem zdůrazňovat odvahu lidí, kteří jsou ochotni na sebe vzít ten závazek a věnovat se dětem dlouhodobě. Dneska je taková doba, že se všichni snaží vše udělat rychle, a to je trend i v dobrovolnictví. Mnoho lidí nám říká: Musíme vytvářet krátkodobé příležitosti pro dobrovolníky, protože to je to, co mladí lidé dneska chtějí, potřebují, a jedině tak je k dobrovolnictví dostaneme… Možná, že to je jedna z příležitostí, ale cílem by měla být systematická motivace k jejich dlouhodobému zapojení, protože odvaha brát na sebe dlouhodobé závazky je, myslím, tím, co dnes bytostně chybí.“

    Starosta Junáka Josef Výprachtický: Dobrovolná práce vedoucích dětských oddílů je jednou z věcí, které tuto společnost obohacují. (Foto Jiří Majer) Podle studie uvřejněné Českou radou dětí a mládeže ušetří dobrovolníci prací v různých dětských sdruženích státu a rodičům dohromady každoročně téměř miliardu korun, říká náčelní dívčího kemena Junáka Michala K. Rocmanová. (Foto Jiří Majer)Starosta Junáka Josef Výprachtický považuje za velmi důležité, že EU vyhlásila letošní rok Evropským rokem dobrovolnictví. „Už z toho důvodu, že na to téma upozorňuje a ukazuje ho lidem, kteří o něm třeba nic nevědí – a možná ani netuší, že je něco takového možné. Výstava může přiblížit dobrovolníky, kteří se ve sdruženích – v tomto případě jsou to skautští vedoucí – starají o spousty dětí: v tisících skautských oddílech se tisíce skautských vedoucích stará o desetitisíce dětí. A jsme rádi, že to ty lidi baví; jsme rádi, že vedoucí se o děcka chtějí starat a že neztrácejí motivaci. A možná, že tahle výstava přispěje i k tomu, že okolní společnost to pochopí a nějakým způsobem zaznamená, že to jsou lidé, kteří pomáhají Výstava – a třeba se někdo z nich přidá a začne pomáhat i sám, připojí se k nějaké dobrovolnické aktivitě,“ míní Josef Výprachtický. Vedoucím dětských oddílů za jejich práci závěrem poděkoval. „Je to jedna z věcí, které, myslím si, tuto společnost obohacují. A možná právě v těchto dnech – kdy čteme spoustu věcí, která se nám nelíbí, a říkáme si, do jakých končin směřuje vývoj v této zemi – možná tohle jsou jiskřičky naděje a světýlka na konci tunelu: že z těch dětí v oddílech vedených dobrovolníky jednu vyrostou lidé, kteří tu společnost změní.“

    Skautská výstava nechá zájemce nahlédnout do světa dobrodružství, her a zábavy pro 30 000 dětí. Ta je uskutečnitelná právě díky dobrovolné práci přibližně 6000 dospělých. (Foto Jiří Majer)Zájemci o výstavu „Dobrovolníci jsou vidět“ si ji mohou prohlédnout do 16. listopadu 2011. Díky expozici mohou nahlédnout do světa dobrodružství, her a zábavy pro 30 000 dětí. Junák - svaz skautů a skautek ČRTa je uskutečnitelná právě díky dobrovolné práci přibližně 6000 dospělých, kteří se ve svém čase věnují vedení víkendových akcí, letních táborů či správě základen. Podle analýzy ČRDM vedoucí oddílů věnují dětem v průměru přes 40 dnů dobrovolné práce ročně. Jen skauti tím za rok ušetří státu i rodičům dětí prostředky v hodnotě přes sto milionů korun.

    Autor