Podzimní Valné shromždění ČRDM se konalo 10. listopadu 2011 v sídle Krajského úřadu Středočeského kraje. (Foto Jiří Majer)Na seznam členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM) přibyly 10. listopadu 2011 další dvě položky. Delegáti a delegátky podzimního, v pořadí již 35. Valného shromáždění ČRDM totiž odhlasovali přijetí Hnutí Žebřík a PermaLotu; třetího adepta – Harmonic World o. s. pak nasměrovali k přijímací proceduře (krajské) Rady dětí a mládeže hl. m. Prahy. Valné shromáždění také schválilo krátkodobé priority ČRDM a rozpočet na rok 2012 a odsouhlasilo členské příspěvky ve stávající výši. Přítomní věnovali pozornost též informacím o novele zákona o dobrovolné službě a vývoji kolem právní úpravy zdanění hazardu. V obou případech dali představenstvu jasně najevo podporu v jeho postoji.

    O všem důležitém rozhodují účastníci Valného shromáždění ČRDM hlasováním. Přijímání nových členů k důležitým bodům jednání pochopitelně patří. (Foto Jiří Majer)Zmínění dva přijatí nováčci, tedy Hnutí Žebřík i PermaLot, vyvíjejí činnost na Olomoucku. Mají tedy regionální působnost, a podle precedentů z posledních let by tudíž o jejich přijetí měla rozhodovat místně příslušná krajská rada dětí a mládeže. Jenže ta v Olomouckém kraji zatím nevznikla. Oba spolky se do ČRDM hlásily už na jaře – a přímými členy ČRDM se teď staly prakticky proto, že ve svém kraji neměly k České radě regionální alternativu.

    Za předsednickým stolem (zleva): Jan Cieslar (1. místopředseda ČRDM), Aleš Sedláček (předseda ČRDM) a Ondřej Šejtka (místopředseda ČRDM) Foto Jiří MajerHnutí Žebřík je nezisková organizace o necelých 50 členech (všichni ve věku do 26 let) a v jejich aktivitách dominuje zážitková pedagogika, obdobně jako třeba u známé Prázdninové školy Lipnice. Posláním dvacetičlenného (z toho je 16 dětí) PermaLotu je „obnovit udržitelnost na venkově“; praktickými příklady mohou být přírodní stavitelství, permakultura či lesní škola pro děti.
    Připočteme-li k 102 stávajícím členům ČRDM zmíněné dva nově přijaté a odečteme sdružení T. O. Lvíčata, jež požádalo o ukončení svého členství k 1. 1. 2012, dojdeme k číslu 103.

    Z jednání 35. Valného shromáždění ČRDM (foto Jiří Majer)Z jednání 35. Valného shromáždění ČRDM (foto Jiří Majer)Ke krátkodobým prioritám ČRDM náleží vedle Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Klíčů pro život, Strukturovaného dialogu mládeže, Bambiriády 2012 a změny designu zpravodajského serveru Adam např. i pozornost věnovaná zákonu o dobrovolnictví. ČRDM se dlouhodobě staví proti jeho nynějšímu znění; pokládá za diskriminující, že toto zapovídá dobrovolnictví na členském principu. V zásadě jde o to, že zákon neuznává dobrovolnou práci, vykonávanou členem sdružení ve prospěch svého spolku – což předem vyřazuje z „boje“ o společenské uznání a případné benefity nepřehledné zástupy těch, kteří se v rozličných mládežnických spolcích – zdarma a ve svém volném čase – věnují mimoškolní výchově dětí…

    Znění zákona o dobrovolnictví se České radě dětí a mládeže nelíbí. Předseda ČRDM Aleš Sedláček vysvětlil, proč je pokládá za diskriminující vůči těm, kteří zdarma a ve svém volném čase pracují v dětských sdruženích. (Foto Jiří Majer)Předseda ČRDM Aleš Sedláček vysvětlil, že věcný záměr legislativní novinky předpokládá, že zákon bude tvořen třemi částmi, z nichž třetí opět fakticky zapovídá členský princip dobrovolnictví. „O akreditaci mohou požádat subjekty, které vysílají dobrovolníky do dalších organizací (přijímajících). Akreditaci tedy vyhovíte, pokud si budete dobrovolníky vzájemně prohazovat,“ poukázal na sporný bod Aleš Sedláček. Představenstvo ČRDM nemá podle něj nic proti tzv. dobrovolnickým centrům, favorizovaným „novou“ úpravou jako místa vhodná pro školení a nasměrování adeptů dobrovolnictví. Ale nelze se při tom soustředit výlučně na tato centra a zcela opomíjet další možnosti, míní předseda ČRDM.

    Místopředseda ČRDM Jan Cieslar informoval přítomné o nejnovějším vývoji kolem zdanění hazardu. Dětských spolků se samozřejmě dotkne, zda budou mít šanci z povinných odvodů loterijních společností něco dostat, nebo ne. (Foto Jiří Majer)Pokud jde o zdanění hazardu, podle informací prvního místopředsedy ČRDM Jana Cieslara úprava schválená sněmovnou předznamenává, že obce dostanou o třetinu méně z výnosu z „hazardní daně“ než předpokládal původní vládní návrh. Tato třetina zůstane k rozdělení přímo „hazardním společnostem“. Podle názoru Představenstva ČRDM je mizivá šance, že by dětským sdružením snad mohly připadnout nějaké finanční prostředky určené na veřejně prospěšné aktivity v případě, že o dalším osudu povinných odvodů z hazardních příjmů budou rozhodovat samy loterijní společnosti.
    Z jednání 35. Valného shromáždění ČRDM (foto Jiří Majer)Ve sněmovně mají ale zjevně jiný pohled na věc.
    Delegáti 35. VS ČRDM přijali stanovisko, které odráží podporu původnímu, vládnímu návrhu zákona. Ten uvažoval o přerozdělení zmíněných „hazardních“ příjmů státem a obcemi, leč u poslanců neobstál. Dle posloupnosti legislativního procesu nyní pro ČRDM představuje naději na eventuální obrat k lepšímu Senát.

    Z projektů ČRDM se na VS hovořilo například o kartách Euro26, představujících pro sdružení další z benefitů členství v České radě. Jde o možnost, že by sdružení získala levně členské, resp. slevové karty pro své členy. Projekt 72 hodin – ruku na to je zase zaměřen na dobrovolnictví; bude realizován v říjnu 2012. Aktuální zprávy z oblasti zahraničních aktivit ČRDM přednesl Jan Husák; vyplynulo z nich, že Česká rada se stala plnoprávným členem platformy národních rad mládeže BBC+ v rámci Evropského fóra mládeže.crdm ČRDM se rovněž snaží rozběhnout v ČR program mládežnického delegáta v OSN. Zazněly také obšírné informace o projektu Kecejme do toho – Strukturovaný dialog mládeže a Jiří Let přítomné seznámil s finálními aktivitami pionýrského projektu Umačkáni dětmi.

    Jednání 35. Valného shromáždění ČRDM bylo dělné a věcné. Předseda ČRDM v jeho úvodu poděkoval Krajskému úřadu Středočeského kraje za možnost bezplatného využití zasedací místnosti v jeho sídle na pražském Smíchově – a Středočeské krajské organizaci Pionýra za zprostředkování této možnosti.

    Autor