pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: sdružení

     QR kód této stránky ->

Letní tábor 2011 s bílou holí

Autor: Jiřina Falková | zařazeno: 20. 8. 2011 | přečteno 14093

Osobní zkušenost z tábora pro nevidomé a slabozraké děti 2011.

Konec července není příliš šťastný. Chlad, deštivo, šedivé počasí. Nevidomým a slabozrakým dětem nezačíná čtrnáctidenní tábor ve Veverské Bítýšce moc hezky. Účastníci se sjíždějí z celé České republiky a druhý rok také i z nedalekého Rakouska, protože se pořádající organizace Tyflocentrum Brno, o.p.s. zapojila do evropského projektu příhraniční spolupráce s názvem Ani nevidomé hranice nerozděluje.

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček)

Na 26 dětí a 24 vedoucích ale čeká motivační celotáborová hra podle knížky Geralda Durella Mluvicí balík a všichni se už nemohou dočkat!

Jako vedoucí jsem věděla, do čeho jdu, i když jsem několik let tábor vynechala. Moc se tady nezměnilo – chatky stejné, v jídelně křesťanského tábořiště YMCA stále visí kříž… Jen mezi dětmi stěží hledám známé tváře. Z malé Simonky, které jsem dělala „strážného anděla“ před sedmi lety na jejím i mém prvním táboře, je teď pubertální slečna. Ale ten úsměv zůstal stejný! S nadšením se zdravím také s některými dalšími vedoucími, kteří přetrvali z minulosti dodnes.

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Později odpoledne, když už byly na místě všechny děti, ubytovaly se, vybalily věci a pusy se jim nezastavily od povídání, dostala jsem na starost holky, s nimiž bylo třeba projít tábor a pomalu nacvičovat trasy. „Malé holky“ sice už nejsou tak malé, ale prostor si z minulých let příliš nepamatují. Po tábořišti se chodí bez bílé hole, protože by mohlo docházet ke zraněním. Ony vlastně nejsou ani potřeba, po pár dnech by nevědoucí pozorovatel ani netušil, že se v areálu pohybují zrakově postižení, jak to „mají zmáknuté“. Pouze v kritických místech jsou nataženy vodicí provázky a mladší účastníky pokaždé doprovázejí vedoucí. Ale výhradně pohledem a slovní navigací – kdybychom děti pořád vodili za ruku, neudělali bychom jim do života dobrou službu.

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Mnoho lidí, kteří neznají kontext, nás odsuzuje: „Vy jste zlí, takto se chovat! Proč tomu chudákovi nepomůžete a necháváte ho trápit?!“ Kdo nezkusil, těžko chápe, že opak je pravdou. Právě naše „krkavčí“ chování dětem se zrakovým postižením pomáhá. Cílem rehabilitačního tábora je totiž zejména získávání zkušeností pro samostatný život, samostatný pohyb, nácvik orientace a soběstačnosti. V začátcích bylo těžké si zvyknout a být trpělivý, protože všechno také mnohem déle trvá…

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Letošní táborovou knihou i hrou byl Mluvicí balík. Hned první den se účastníci naučili zpívat „táborovku“, píseň složenou vedoucím Jirkou. Řešení etapových her přijde člověku, zvyklému na „normální“ tábory, naprosto unikátní. Stezky a sítě z lan s rolničkami, obohacené o záclony, plastelínu či jehličnatou větvičku… A neobvyklé aktivity jako je ptačka, puťák a simulování restaurace. Líbí se mi ranní nástupy, které se dělají v kruhu. Nejkrásnějším rituálem je potom večerka, kdy kruh účastníků, spojených rukama, zpívá na jímavou melodii slova: „Dobrou noc vám, které rád mám…“. Po doznění vyšle hlavní vedoucí stisk ruky, který mlčky oběhne kruhem, a když se vrátí zpět k němu, popřejí si všichni dobrou noc. Maličkost, která ale neuvěřitelně posiluje celý kolektiv, v takové chvíli všichni cítí sílu pospolitosti a jsou zapomenuty všechny nepříjemnosti. Kouzlo pro dospívající je třeba i v tom, že může každý večer držet za ruku někoho, koho má rád…

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Denní program je ale velice náročný. S dětmi je nutné být nepřetržitě od rána do večera, a i když je vedoucích téměř tolik co dětí, je to vyčerpávající. Při denním vstávání v sedm ráno mi občas musela pomoct sklenička studené vody. Jak píší děti v denních kronikách: „Pak byla hygiena, potom snídaně a poté nástup, kde se zpívala táborovka.“ Dopoledne se obvykle četla kapitola z táborové knížky a potom se podle ní hrála etapová hra. Po poledni následují Neklidy, opaky poledních klidů. Rukodělné aktivity, hraní speciálně upravených deskových her, karet… Potom třeba koupání nebo projížďky na kánoi po řece Svratce, nácvik různých dovedností jako rozeznávání mincí a bankovek, rozdělávání ohně, stavění stanů, což se bude později hodit. A do toho všechny „obyčejné“ úkony jako je mytí, cesty na WC, svačinky, které tady ale dostávají úplně jiný rozměr. Myslím, že právě toto – stálé udržování pozornosti, věnování se dětem nebo aspoň monitoring, kde děti jsou a co dělají – vyčerpá nejvíc.

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Speciálními aktivitami jsou puťák a ptačka. Ptačka je výlet do většího města, kde každé dítě samostatně nebo mladší ve dvojicích plní úkoly, musí se samy zorientovat, oslovit kolemjdoucí a poprat se s jejich vysvětlením. Trénují se v prostorové orientaci a chůzi s bílou holí a také se učí nebát se zeptat. Vedoucí, strážný anděl, jde v malé vzdálenosti za dětmi, hlídá jejich bezpečnost a je pořád připraven zasáhnout. I tady se setkáváme s kritickým postojem neznalých kolemjdoucích, ale jiní naopak velmi rychle pochopí, o co jde, a stávají se ochotnými „spoluhráči“. Puťáky jsou dvoudenní, skupinky dětí vycházejí z tábora podle předem připraveného popisu trasy, který dostanou buď v Braillově písmu nebo nahrané na diktafonu. Večer si děti samy staví stany, vaří na liháči v ešusu polévku a vedoucí je zase jen z dálky hlídají.

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Po takových dnech, nabitých zážitky a nezvyklým množstvím pohybu, je peklo soustředit se ještě na večerních poradách. Moc se mi ale líbí, že hlavní vedoucí začíná každou slovy: „Děkuji vám za dnešní den…“
Jednou během tábora jsem cítila i zlost. Ne na nikoho konkrétního, ale na celou společnost a tuto dobu. Bylo to po simulační hře na restauraci, kde vidící „číšníci“ – vedoucí schválně při kasírování šidí děti, aby na to byly do budoucna připravené! Je to bohužel realita, a ne moc lichotivě vypovídající o našem světě.
Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Na dětech mě nejvíc překvapilo, jak jsou narozdíl od zdravých dětí hodné. Kdo má zkušenosti s oběma skupinami, pochopí, o čem mluvím. Jako by si děti se zrakovým postižením uvědomovaly, jaké jim hrozí nebezpečí, jsou disciplinované a až na výjimky poslušné. Na čem to můžu uvést, je večerka: nestalo se, že bychom po večerce někoho naháněli po táboře, nebo vyháněli z cizí chatky. A ačkoliv mají děti různé zdravotní problémy, jsou v pohodě, umí si užívat života a radují se i ze zdánlivých maličkostí – třeba zpěvu ptáčka.

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Hlavní, na co si člověk při kontaktu s nevidomými musí zvyknou, je jejich svérázný humor. O čem se vidící stydí nebo bojí mluvit, tomu se slepí smějí a ještě si dělají srandu ze zaraženého „koukavého“. Třeba: „Budeme číst od nevidím do nevidím!“ Reakce vedoucího: „To je na táboře pro nevidomé celkem reálná záležitost.“
Rozdílné je také vnímání běžných věcí. Nemohla jsem vykřiknout: „Hele, děcka, čáp! Koně!“ Protože když jsou vzdálení víc než na dosah ruky, pro nevidomé dítě je tato informace bezcenná… Ještě jsme měli na svačinku „masážní sušenky“ (Princess) a holky si během jedné snídaně asi patnáct minut prohlížely nadšeně hvězdicovité dno obyčejné skleničky na čaj.

Tábor dětí se zrakovým postižením, Veverská Bítýška, 2011 (foto Radek Pavlíček) Zajímavou, ale ne neznámou zkušeností, je také pobyt německy mluvících dětí mezi českými. Mnoho Čechů se ve škole učí němčinu, občas spolu účastníci komunikují i „neutrální“ angličtinou. I když je ve většině případů přítomný i tlumočník, vedoucí Zdenda, během her v namíchaných družinkách se musejí děti spoléhat jen na sebe. A jde to! Dlouholetí vedoucí už mají z dřívějších let, kdy jezdili do Bitýšky pro změnu Němci, naučené fráze a pokyny. Není ale nouze i o kuriózní situace, třeba když rakouské dítě dostane ve výtvarné dílně pokyn: „Plácen zí dý hlína!“

Tábor se zrakově postiženými je školou v mnoha směrech, ale hlavně školou komunikace. Jak nepřesně a vycpávkově člověk mluví si uvědomí až v okamžiku, kdy se musí vyjadřovat přesně a účelně a ještě k tomu rychle. A nebo dokonce rychle a německy! Dalo by se napsat mnoho řádků, upozornit na spoustu dalších zážitků, ale to zase někdy příště.
Děkujeme všem, kteří přispěli na konání této akce.

Foto Radek PavlíčekSouvisející články:
S Alešem Sedláčkem o inkluzi ve volnočasových organizacích - 16.01.2014
Co je SPOLUMAT.cz? - 08.01.2014
Putování k živému Betlému 2013 na Toužimsku - 05.01.2014
Český západ informuje a zve... - 12.12.2013
Studie o specifických potřebách dětí ve volnočasových organizacích - 10.12.2013
Handicapované děti z Březejce se pustily do vydávání novin - 28.11.2013
Z výchovných ústavů a dětských domovů utíká stále méně dětí - 11.11.2013
Týden pro inkluzi chce pomoci se zapojením znevýhodněných dětí - 10.11.2013
Zapojte se do TÝDNE PRO INKLUZI - 4.-10. 11. 2013 - 03.11.2013
Český západ o.s.: Šest žen se rekvalifikuje na šičku, čtyři z nich získají práci - 28.09.2013
Studenty z Jedličkova ústavu podpoří sbírka z veřejných kasiček - 26.08.2013
Pavlína a Jitka Matiovy v projektu Romský mentor: Integrace uměním - 24.07.2013
Český západ spolu s partnery vydal metodiku komunitní práce - 15.07.2013
Již 19. brigáda obyvatel v Dobré Vodě u Toužimi organizovalo občanské sdružení Český západ - 15.06.2013
Obyvatelé Dobré Vody slavili posedmé Evropský svátek sousedů - 13.06.2013
Sociální experiment pro Pomněnkový den 25.5. - 17.05.2013
České neziskovky se probojovaly do finále o mezinárodní cenu za přínos sociální integraci - 14.05.2013
Skauting pro všechny - 09.05.2013
Velká filmová noc – benefiční ples Českého západu s hippies, Batmanem i Rumcajsem - 28.04.2013
Díky za silný zážitek aneb Večer Nadace Pangea - 25.04.2013
Nestihli jste benefiční koncert na podporu ohrožené mládeže? - 15.04.2013
Tábor pro zrakově postižené teenagery - uzávěrka přihlášek již dnes - předejte dál - 15.04.2013
ZAOSTŘENO 2013 ... na kouzlo obyčejností - 01.04.2013
Český západ zve na Velkou filmovou noc aneb kostýmový benefiční ples - 25.03.2013
Zpátky k mámě. Děti chudých rodičů snáze uniknou náhradní péči - 19.03.2013
Sdružení Život trochu jinak pořádá velikonoční kurz DOKOLA - 07.03.2013
Pavel Berky v projektu Romský mentor: něco dokázat a porozumět si navzájem - 13.02.2013
Nebuď dilino! Mladí Romové rapují proti umisťování do praktických škol - 11.02.2013
Kreativitou k rozvoji a integraci – s akademickou malířkou Laďou Gažiovou - 06.02.2013
Úspěšně odstartoval kurz, který učí jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách - 03.11.2012
Díky Karlovarskému kraji a Plzeňské diecézi strávily romské děti z Dobré Vody část prázdnin v Krušných horách - 14.09.2012
Český západ o.s. nabízí volná místa - 09.08.2012
Blíží se uzávěrka přihlášek na bezplatný kurz, který učí, jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách - 08.08.2012
Hledají se asistenti/tky školitelů s odlišným kulturním zázemím - 28.07.2012
Projekt Roma mentor povzbudil děti v Kladně k tvoření - 07.07.2012
Dětská skupina Malu Monte – dvě vystoupení, dvakrát úspěch - 30.06.2012
Dobročinný obchod BUŤI zve své příznivce na rozlučkový večírek - 25.06.2012
Sdružení Český západ pořádá kurz, který učí, jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách - 23.06.2012
Svátek sousedů 2012 v Dobré Vodě - 04.06.2012
Velikonoce pro děti ze sociálně vyloučené lokality - 12.04.2012
ZAOSTŘENO 2012 - Integrační zážitkový kurz - 21.03.2012
Kam a kudy jdeš? Zkus kurz MIMO CESTU! - 23.02.2012
Kurzy pomohou dlouhodobě nezaměstnaným na Tepelsku a Toužimsku - 08.02.2012
Jak jsme společně trávili prostor - 13.01.2012
ZRUŠENO!!! Český západ zve již po sedmé na putování k živému Betlému - 15.12.2011
Motivační kurzy pomohou dlouhodobě nezaměstnaným na Toužimsku při hledání práce - 02.12.2011
Máme otevřeno? pořádá děkovací večer pro své přátele, spolupracovníky a sponzory - 05.11.2011
Krásensko – tak trochu jiný tábor pro nevidomé - 02.09.2011
Obyvatelé Dobré Vody se i letos sejdou na čtyřech veřejných brigádách - 25.07.2011
Sdružení Lačhe Čhave a vietnamské děti u nás - 28.06.2011
Svátek sousedů se slavil v Dobré Vodě již popáté - 31.05.2011
O.s. Český západ zve širokou veřejnost na slavnostní otevření hájenky - nových prostor vlastní textilní a keramické dílny - 01.05.2011
Plzeňský dobročinný obchod BUŤI ve spolupráci se společností Člověk v tísni, o.p.s. zve na vernisáž výstavy „Prostě lidi“ ve středu 27. dubna - 27.04.2011
Ministerstvo školství podporuje již sedmým rokem libereckou přípravku „Čercheňa“ - 10.04.2011
„Zdravotní neziskovky“ mohou získat peníze na investice z evropských fondů ministerstva zdravotnictví - 08.04.2011
Chcete zažít něco nevšedního? přihlaste se na MEZISVĚTY 2011 - zážitkový kurz pro vidící a nevidomé - 29.03.2011
Zájemci z Teplé a okolí se s Českým západem naučili plést tác z proutí - další kurzy, které umožňují naučit se něco nového, se chystají - 26.03.2011
Po stopách Malého prince - 21.03.2011
Benefiční ples na podporu plzeňského dobročinného obchodu BUŤI přilákal víly, námořníky i Teletubbies - 15.03.2011
Týden osob po poranění mozku 2011 nabídne benefiční koncert, výstavu, seminář či workshop... - 08.03.2011
Vláda se jednomyslně shodla na jmenování nové zmocněnkyně pro lidská práva - stala se jí Mgr. Monika Šimůnková - 28.02.2011
Experiment "Do dna!" - 22.01.2011


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+