Redaktoři školního časopisu Hrupka se v pátek 24. února 2012 zúčastnili workshopu na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Během akce si vyzkoušeli jeden z významných publicistických žánrů – rozhovor. Workshop se konal na ZŠ Špičák v České Lípě a připravilo ho občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

  Workshopu se zúčastnili dva učitelé a celkem 42 žáků, kteří vydávají školní časopis Hrupka na ZŠ Špičák, 28. října, Česká Lípa (http://www.zs-spicak.cz/). Redaktory a učitele uvítala za o. s. Abeceda Tereza Srpová, tvůrce webových portálů www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

  Pro žáky byla připravena zejména tvůrčí dílna s názvem Jak na rozhovor, během níž si žáci vyzkoušeli celý proces tvorby rozhovoru, od jeho přípravy až po redakční zpracování. Zaměřili se zejména na tvorbu vhodných otázek a na způsob, jakým je položit.

  Žáci se zamýšleli nad tím, co potřebují znát před rozhovorem, jaké pořadí otázek zvolit, zda je výhodné dát zpovídanému vypracované otázky předem, zda otázky číst z papíru, nebo si je zapamatovat…Kromě toho žáci zvažovali, jaké informace vynechat při sepisování rozhovoru a zda žádat o autorizaci textu.

  Mladí redaktoři se učili psát rozhovor s o.s. Abeceda Redaktoři měli možnost vyzkoušet si v modelové situaci, co vše ovlivňuje úspěšný průběh rozhovoru. Na základě vlastních připravených otázek dva žáci sehráli ukázkový rozhovor redaktora s Michalem Davidem. Ostatní žáci poté hodnotili, co je zaujalo stylu, jakým vedl rozhovor redaktor, a co na odpovědích zpěváka. Vše bylo nahráno na kameru, a tak bylo možné rozhovor opětovně přehrát a poukázat na silné a slabé stránky jeho průběhu.

  Během workshopu žáci pracovali s komiksově zpracovanými informační listy, na kterých je zachyceno, jak Šotek (maskot webového portálu www.sotkoviny.cz) přemýšlí v různých fázích tvorby rozhovoru. Žáci se také inspirovali rozhovory z kvalitních školních časopisů, které zvítězily v soutěžích Náš časopis 2010 a Náš časopis 2011. Jelikož má Hrupka rozhovor zařazen ve svých stálých rubrikách a nebojí se zpovídat známé osobnosti jako např. Lenku Dusilovou, Barboru Špotákovou, Pavla Zedníčka a Janu Paulovou, došlo také na předávání zkušeností s tvorbou rozhovoru mezi staršími a mladšími redaktory časopisu.

  Cenné zkušenosti ze světa médií žákům zprostředkovala šéfredaktorka Českolipského deníku Radmila Pokorná spolu s fotografem. Během besedy žákům mj. prozradili, jak vypadá běžný den novináře, bez jakých profesí se regionální noviny neobejdou a jak funguje tisk a distribuce novin. Žáci zahrnuli šéfredaktorku a fotografa mnoha zvídavými otázkami, čímž pronikli do tajů novinářského slangu i do kouzla tvorby titulků, perexů a poutavých fotografií. Na závěr workshopu vyrazili ještě aktivní redaktoři s diktafony za organizátory akce z o. s. Abeceda a za redaktory Českolipského deníku, aby s nimi vytvořili profilové rozhovory, které budou publikovány už v příštím čísle školního časopisu Hrupka.

  Abeceda, občanské sdružení Workshop pro redakce školních časopisů byl součástí projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt je podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

  Čtenářská gramotnost a projektové vyučování Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz

  Autor