Folklorní sdružení ČR se podílelo na letošních oslavách 150. výročí založení Sokola, které vyvrcholily 1.-6. července XV. Všesokolským sletem v Praze. Ve sletovém programu je i folklorní skladba „Radostná země“.

    SokolXV. Všesokolský slet Sokolské a folklorní hnutí mají mnoho společného. „Základní filozofií České obce sokolské je zvyšovat tělesnou zdatnost svých členů a vést je k čestnému jednání v životě soukromém i veřejném, k národnostní, rasové a náboženské snášenlivosti, k demokracii a humanismu, k lásce k rodné zemi a úctě k duchovnímu dědictví našeho národa,“ říká o poslání ČOS její starostka Hana Moučková. Proto se k ideálům Sokola od samého začátku hlásily české národopisné spolky a v jeho řadách jsou mnozí folkloristé i celé folklorní soubory.

    Letos byly Prodanou nevěstou v Divadle ABC v neděli 1. 7. v 19.00 hod. oficiálně zahájeny kulturní programy XV. Všesokolského sletu 2012.
    Byl to odvážný počin režiséra Bohumila Gondíka, který českou komickou operu volně nastudoval jako lidovou hru se zpěvy a tanci se členy ochotnických spolků a národopisných souborů ke 150. výročí založení Sokola. V historii byly slety zahajovány představeními Prodané nevěsty v Národním divadle, letos poprvé oslavili významné sokolské události samotní sokolové Smetanovou geniální hudbou na Sabinovo půvabné libreto, a to i podle profesionálních divadelních kritiků velmi zdařile.

    Folklorní soubory na krajském sokolském sletě v Opavě 2012 Skladba „Radostná země“ v hlavním sletovém programu je již třetím folklorním vystoupením v obnovené tradici sokolských sletů po roce 1990. Připravili ji Anna Buroňová, Helena Skálová a Miroslav Ekart, hudbu upravil Jan Rokyta, nahrála cimbálová muzika Technik se zpěváky v Českém rozhlase Ostrava a nacvičily folklorní soubory Moravskoslezského a Zlínského kraje. Autoři výběr zaměřili na Slezsko, Lašsko a Valašsko, chtěli ukázat rozmanitost a různorodost tanců i krojů severní Moravy a Slezska v celé jejich barvitosti a dynamičnosti.
    „Radostná země“ sklidila již před XV. Všesokolským sletem velký úspěch na župním sletu ve Vsetíně a krajském sletu v Opavě.

    Přes 400 tanečníků ze 31 folklorních souborů předvedlo skladbu na Všesokolském sletu 6. července v rámci II. programu hromadných vystoupení. Folklorní soubory přijely do Prahy díky podpoře Moravskoslezského a Zlínského kraje.

    „Radostná země“ začala pomalejšími vznosnými tanci Slezska Taněc, V kolaji voda, tyto přešly do rychlejší Šotyšky z Lyžbic, následoval velice rychlý tanec Čeladenský – již z Lašska. Pak se tempo zvolnilo v tanci Starodávný, který vystřídaly rozverné Zvrtky horského Lašska, a potom již skladba přešla do svižné Točené z Lužné a vše vyvrcholilo Zbojnickým. Závěr tedy patřil Valachům, se slavnostní salvou Portášů, která vytvořila efektní tečku za vystoupením.

    Jak řekl komentátor, vidět tolik moravských krojů pohromadě se divákům při jiné příležitosti sotva naskytne. Ale ani diváci u obrazovek nepřišli o tento mimořádný zážitek. Citlivá kamera pořizovala četné záběry zblízka, při kterých mohli obdivovat krokové variace, detaily krojů, dokonalé taneční provedení, dokonce i věkové rozpětí tanečníků – nejmladšímu bylo deset a nejstaršímu sedmdesát let.

    Snad nejlepší závěr za celým sletem a folklorním vystoupením udělali mladí členové souborů, čtrnáctiletí tanečníci, kteří přišli poděkovat za to, že se mohli účastnit takové akce. „Netušili jsme, že sletová atmosféra bude tak úžasná a že to pro nás bude zážitkem na celý život. Určitě se příště budeme zase hlásit,“ řekli po skončení Radostné země.
    Úspěch skladby Radostná země je nasnadě: vyjádřila ducha sokolského hnutí, které v celé své historii vedlo své členy k lásce k rodné zemi a úctě ke kulturnímu dědictví našeho národa.

    XV. Všesokolský slet - rastr

    Skladbu „Radostná země“ můžete najít na:
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10435283878-xv-vsesokolsky-slet-ii-program-hromadnych-skladeb/212471291800002

    V televizi můžete opakování pořadu vidět na ČT 4 v pondělí 16. 7. 2012 v 10:15.

    Autor