Příběh začíná trošku tajemně. Hlavní hrdina, šestnáctiletý Jacob nám líčí, jak se nedávno událo něco, co jeho život rozdělilo na předtím a potom.

    Jacob od malička slýchal od svého dědečka příběhy o podivných dětech se zvláštními schopnostmi, se kterými dědeček vyrůstal v sirotčinci ve Walesu. Jak Jacob dospívá, přestává věřit dědečkovu vyprávění, označí je za báchorky a nad fotografiemi z dědečkova dětství jen mávne rukou, že jsou jistě podvodné. Ovšem po dědečkově smrti uvidí Jacob stejnou nestvůru, jakou mu dědeček tolikrát popisoval. Tato událost rozděluje Jacobův život na „předtím“ a „potom“.

    Problém je, že líčení posledních chvil dědečkova života Jacobovi nikdo nevěří.

    Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti -přebal knihy (vydala JOTA 2012) Nakonec chlapec přemluví otce, aby se s ním vydal na malý izolovaný ostrov ve Walesu, kde chce najít odpovědi o dědečkově minulosti. Ovšem místo jednoduchých vysvětlení nachází Jacob jen ruiny sirotčince a hromadu dalších fotografií podivných dětí. Jacob začíná ještě více pochybovat o dědečkovi, byl vůbec tím za koho se vydával? A jak je možné, že ředitelka slečna Peregrinová posílala dědečkovi dopisy ještě léta po německém bombardování, které zdemolovalo celý sirotčinec a zabilo všechny děti? Je možné, že by tu ty děti žily? Při pronásledování jednoho z přízraků dětí Jacob objevuje tajemný a komplexní svět, o kterém my obyčejní smrtelníci nemáme ani ponětí.

    Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti - jedna z tajemných fotografií (foto Robert Jackson) A tak se z příběhu, který zprvu vypadá jen jako další napůl pohádková kniha o holocaustu, stává dobrodružství na hranici mezi obyčejným světem a tím, ve kterém žijí podivné děti slečny Peregrinové.

    Neustálé prohlížení fotografií a fotoalb sice děj poněkud rozmělňuje a časem se stává až otravným, ale příběh se dobře čte a vyprávění má spád. Je to jedna z těch knih u kterých po otočení poslední stránky hledáte nějaké tajně ukryté pokračování.

    Děti se rády trošku bojí a pro dospělé to může být příjemná chvíle relaxace. Kniha je doplněna dobovými ilustračními fotografiemi, které navozují tajuplnou atmosféru příběhu.

    Románová prvotina s původním názvem Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children mladého amerického autora Ransoma Riggse se v USA se stala v r. 2011 bestsellerem. U nás knihu v překladu Bronislavy Grygové vydalo v srpnu 2012 nakladatelství JOTA.

    www.jota.cz

    Foto sester v záhlaví © Peter Cohen, foto levitující dívky na obálce knihy © Yefim Tovbis, foto hadí dívky © Robert Jackson

    Autor