První zářijový víkend již po osmnácté oficiálně odstartoval unikátní vzdělávací projekt pořádaný Asociací pro mezinárodní otázky. Jubilejní ročník, konaný pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy začíná přijímacím řízením, které je otevřeno všem středoškolským i vysokoškolským studentům z celé republiky. Ti se prostřednictvím simulace jednání OSN, NATO a EU učí poznávat problémy dnešního světa a kritickému myšlení.

    Z přijímacího řízení vzejde přes 350 účastníků. Ty čeká pět celodenních přípravných setkání, konaných jednou měsíčně od listopadu do března na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze, během nichž budou diskuzí s významnými osobnostmi a interakcí mezi sebou zdokonalovat své argumentační a rétorické schopnosti, prohlubovat své znalosti a učit se pracovat s informačními zdroji.

    Vyvrcholením celého ročníku pak bude v dubnu čtyřdenní slavnostní konference, kde už v rolích diplomatů zastupovaných zemí naplno zužitkují nabyté dovednost v průběhu ročníku. Základem této studentské aktivity je vzdělávat mladé lidi o problémech, kterým dnešní svět čelí. Tím, že studenti simulují složitá diplomatická jednání, na vlastní kůži pociťují složitost mezinárodních vztahů a poznávají, že svět není černobílý. Tyto zkušenosti by jim měly pomoci připravit se na budoucnost, ať už mají v plánu cokoliv.

    Projekt získal podporu nových partnerů a významných osobností. „Díky novému TOP partnerství společnosti Microsoft, která nám dodává technologie, budou mít studenti možnost rozvíjet své vzdělání i v oblasti počítačové gramotnosti. Spoluprací s dalšími exkluzivními partnery dostanou účastníci kromě vzdělávání na samotném projektu i šanci proniknout do velkých společností prostřednictvím stáží či jiných výhod, která jim partnerství přináší. Snažíme se touto cestou jít s dobou, zprostředkovávat mladé generaci relevantní a pro budoucí zaměstnavatele atraktivní vzdělání a zkušenosti z praxe,“ uvedl hlavní koordinátor projektu Michael Rozsypal.

    Záštitu nad XVIII. ročníkem převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala, který vyjádřil podporu mladým lidem, kteří jsou odhodláni na sobě pracovat a přispívat k tvorbě aktivní občanské společnosti. Akce se koná i za podpory České televize. Mezi hosty minulých ročníků patřili například Tomáš Halík, Eliška Hašková Coolidge, Bohuslav Svoboda, Jan Mühlfeit či Ladislav Špaček.

    Zájemci o účast se více informací dozví na webových stránkách projektu či v novinách Chronicle, které jsou distribuovány na většinu škol v republice. Podmínkou je napsání eseje na vybrané téma. Uchazeči budou anonymně hodnoceni členy pořádající organizace – Asociace pro mezinárodní organizace, což je přední česká nevládní nezisková organizace, think tank působící v oblasti mezinárodních vztahů, která dodává projektu odbornou garanci.

    Více informací můžete nalézt na webových stránkách www.studentsummit.cz

    Autor