V pátek 12. října dopoledne začala na pražské Florenci dobrovolnická akce „72 hodin – Ruku na to!“.

    Desítky lidí, mnozí z nich v zelených tričkách s projektovým logem, strhávaly v zanedbaném parčíku nelegálně vylepené plakáty, drhly ze stěn graffiti, natíraly zábradlí… O to, aby dali poněkud vlídnější tvář prostranství na Florenci, kudy se ubírají za svými každodenními cíli zástupy chodců, se snažili především nadšenci mladších ročníků včetně dětí, ale také lidé středního věku.

    Projekt 72 hodin: Čištění parčíku na pražské Florenci (foto Jiří Majer)Gumové rukavice, drátěné kartáče, rejžáky, nádoby s protisprejovým roztokem. I když v průběhu dne na krátké proslovy organizátorů také došlo, nehrály prim. Ostatně, řečníky bylo možné zahlédnout nejen na mobilním pódiu, ale také spolu s ostatními při práci.

    Starosta MČ Praha 8 Jiří Janků: Projekt „Jsem nesmírně rád, že naše městská část měla tu možnost projekt nejen podpořit, ale že v naší městské části byla celá akce odstartována,“ pronesl na adresu dobrovolnického projektu „72 hodin – Ruku na to!“ starosta Prahy 8 Jiří Janků. Jak řekl, nápad ho hned od počátku zaujal a řadí ho k těm, v nichž jednoznačně vidí smysl. Projekt 72 hodin: Čištění parčíku na pražské Florenci (foto Jiří Majer)A to nejen proto, že se při něm dává do pořádku naše okolí, které je v mnoha případech kvůli lidské bezohlednosti a lhostejnosti takové, jaké je. „Na tomto projektu mne zaujala i jeho další část, která je stejně důležitá. A to sice práce se seniory, se staršími lidmi, kteří ještě neměli možnost se seznámit s počítači – a v rámci tohoto projektu se s nimi mohou seznámit, poznat věci, které všichni z vás, kteří zde dnes jste, velice dobře znáte, jako je facebook, ICQ a podobně,“ rozvedl starosta.

    72 hodin: Dobrovolníci při akci na pražské Florenci (foto Jiří Majer)72 hodin: Mobilní pódium na pražské Florenci (foto Jiří Majer)Upozornil tak na fakt, že mezi více než dvěma stovkami dílčích dobrovolnických projektů, evidovaných pořádající Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) jsou nejen akce úklidové a ekologické, ale i ty se sociálním významem. K nim náleží třeba páteční dobročinný basketbalový turnaj na ZŠ Petřiny Jih a nedělní v Galerii Harfa, na který přímo z pódia pozval zájemce herec Filip Cíl, jeden z patronů 72 hodin. Výtěžek dobrovolného vstupného je určen ve prospěch dětských domovů.
    Patronát nad 72 hodinami si vzali modelka Barbora Vida Kolářová a herec Filip Cíl. (Foto Jiří Majer)„Jsem ráda, že můžu podpořit takhle hezkou věc a doufám, že se vám bude dařit a že dobrovolníků bude postupem času víc a víc,“ navázala na herce další patronka 72 hodin, česká vicemiss a modelka Barbora Vida Kolářová. Doplnila, že sama se snaží pomáhat dětem z dětských domovů v rámci speciálního projektu Mikuláš na vodě.

    V rámci projektu Jedním z těch, kteří na Florenci přiložili ruku k dílu, byl i vedoucí Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban. Přál by si, aby projekt 72 hodin byl „spouštěcím mechanismem pro další akce, které nebudou tak medializované, tak viditelné, ale je důležité, aby se děly“. Má totiž za to, že „čím více mezi námi bude těch, kterým nebude lhostejné, jak to vypadá kolem a bez nároku na odměnu se přičiní o změnu k lepšímu, tím pravděpodobnější je i možnost, že svým nadšením nakazí další lidi“.

    Projekt 72 hodin: Čištění parčíku na pražské Florenci (foto Jiří Majer)Před startem třídenních 72 hodin bylo podle slov hlavního koordinátora Ondřeje Šejtky z ČRDM zaregistrováno 215 projektů, do nichž se zapojilo téměř 11.000 lidí. Akce se koná během celého víkendu po celé republice. Přihlásila se do ní řada různých neziskových organizací a škol. Vedle České republiky probíhá projekt 72 hodin již delší dobu i v jiných evropských státech včetně Slovenska, kde se ČRDM bezprostředně inspirovala: „Když jsme před dvěma lety stáli v bratislavském podchodu s naším předsedou Alešem Sedláčkem a čistili jsme tam výlohy od nelegálních výlepů, tak jsme narazili na jeden základní problém, a to byl nedostatek špachtlí. Ondřej Šejtka: Myslím si, že výsledek naší práce kolemjdoucí potěší... (Foto Jiří Majer)Takže Aleš vyndal svůj vizitkovník a zjistili jsme, že vizitkovník slouží velmi dobře i jako špachtle,“ zavzpomínal Ondřej Šejtka. „My jsme se z toho poučili, špachtlí jsme nakoupili dostatek – a já věřím, že nikomu nebude chybět materiál k tomu, aby nám pomohl,“ dodal. Kromě odstraňování graffiti a nelegálních výlepů se dobrovolníci na Florenci zaměřili také na natření velké betonové zdi. „V neděli ji další dobrovolníci graficky ztvární: objeví se na ní přísloví, která, myslím si, potom kolemjdoucí potěší,“ upřesnil záměr Ondřej Šejtka.

    Autor