Chráněné dílny, které se loni zúčastnily projektu Nadace OKD s názvem Zážitky bez bariér, při prodeji svého zboží vyráběného hendikepovanými lidmi utržily na hudebních festivalech 155.230 korun. Produkční náklady hradila hornická nadace, provozovatelé dílen proto mohli zisk použít na další rozvoj svých zařízení. Největší úspěch měly produkty chráněných dílen mezi návštěvníky festivalu Colours of Ostrava.

    „Pro sociální podnikání je doba nesmírně náročná, vítáme proto každou vydělanou tisícikorunu,“ pochvaloval si Petr Světlík, šéf sociální firmy CHRPA, která v Krnově vyrábí například bytové doplňky nebo suvenýry. Právě CHRPA byla mezi prodejci nejúspěšnější, její tržby z prodeje na čtyřech festivalech přesáhly 80 tisíc korun.

    Nápad Nadace OKD si pochvalují i provozovatelé dalších dílen, kteří tak komerčně úspěšní nebyli. „Přímý prodej je jen jednou stránkou mince. Ještě důležitější pro nás byla možnost propagace, po festivalech se to projevilo na tržbách našeho internetového obchodu,“ vysvětila provozovatelka chráněné medodílny Iva Kaplanová ze sdružení Šťastný domov.

    Nabídku Nadace OKD prezentovat své produkty na letních akcích využilo 16 chráněných dílen z celé republiky, postupně se představily na festivalech United Islands, Colours of Ostrava, Štěrkovna Open Music a Živá ulice.

    Na těchto festivalech zároveň nadace připravila v Česku mimořádné podmínky pro vozíčkáře i jinak hendikepované návštěvníky, od zajištění částečné bezbariérovosti přírodních areálů až po osobní asistenci. Specialitou iniciativy Zážitky bez bariér byl také bezBAR, ve kterém žíznivé a hladové účastníky festivalů obsluhovali vozíčkáři.

    Integrace hendikepovaných do společnosti patří mezi priority hornické nadace, jen v posledních dvou letech podpořila kolem 50 chráněných dílen celkovou částkou přes 15 milionů korun. „Přesvědčili jsme se, že zaměstnávat lidi se zdravotním postižením není jednoduché, ale pokud si ta spolupráce sedne, tak je to férový a pro obě strany prospěšný vztah,“ vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

    #inkluze #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autoři