610 000 Euro bude rozdáno 33 vítězným neziskovým organizacím v rámci Ceny Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013.

    Mezi finalisty z 13 zemí světa je také 8 českých zástupců se svými projekty na sociální začlenění znevýhodněných skupin.

    ERSTE Foundation Award for Social Integration 2013 Na konci loňského roku umožnila Nadace ERSTE již počtvrté neziskovým organizacím ucházet se o Cenu za přínos sociální integraci. Tu vyhrávají inovativní a udržitelné projekty pro podporu sociální integrace znevýhodněných skupin, ať už se jedná o etnické menšiny, mentálně a fyzicky postižené, závislé osoby, oběti domácího násilí, osoby bez přístřeší, migranty či jiné. Vítězové ceny budou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu ve Vídni v červnu 2013.

    Muzeum romské kultury - doučování dětí „České projekty, které se ucházely o Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, vykazují jasný trend přechodu od kolektivní a institucionální péče směrem k službám na míru dle individuálních potřeb jejich příjemců. Tato důležitá tendence se stává čím dál více mainstreamem politiky sociální integrace.“ komentuje situaci Dejan Petrovic, projektový manažer Ceny Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, a dodává:

    Pragulic: Poznej Prahu jinak! - netradiční průvodcovská služba „Neziskový sektor v České republice zaznamenává výrazné oživení. Příčinou je zejména zvýšená činnost nezávislých aktivistů, kteří se snaží vytvářet prostředí pro integraci lidí žijících na okraji společnosti. Mezi takovými aktivisty jsou rovněž finalisté letošního ročníku Ceny za přínos sociální integraci. Jejich práce a dosažené výsledky, kterých si vážíme, nezůstanou bez ocenění.“

    A jaké výjimečné projekty z ČR se letos o cenu ucházejí?

    Sdružení Podané ruce: Přechodové byty Pasáž
    Přechodové byty jsou určené lidem, kteří mají za sebou drogovou minulost a jsou bezprostředně ohroženi bezdomovectvím. Jednou z podmínek je naprostá abstinence.
    Spolupráce se sociálními pracovníky často začíná během pobytu ve vězení. Od roku 2007 bylo podpořeno 40 klientů, z nichž si více než 50 % našlo bydlení a 50 % zaměstnání.
    Více o projektu:
    http://pasaz.podaneruce.cz/prechodove-byty/

    Muzeum romské kultury: Komplexní práce se sociálně znevýhodněnými romskými dětmi a jejich rodiči
    Muzeum realizuje mnoho aktivit, například z pedagogicko-sociálních okruhů, které jsou zaměřené na obyvatele sociálně vyloučené lokality v Brně aj.
    Projekt se snaží pomoci romským dětem z tzv. „brněnské Bronxu“ získat lepší vzdělání, nabízí doučování romských dětí, odstraňuje nerovnost ve vzdělávacím systému aj. Důležitá je také spolupráce s rodiči a rovněž úsilí směrem ke změnám na legislativní úrovni.
    Více o projektu:
    http://www.rommuz.cz/

    Zámek Nová Horka: Jsem normální žena
    Provoz domova pro osoby se zdravotním a mentálním postižením a poskytování chráněného bydlení. Cílem projektu je proměna institucionálního typu služby do individualizované podpory.
    Od roku 2008 probíhá proces deinstitucionalizace, díky čemuž již 80 lidí nemusí žít v ústavu. Většina byla převedena do chráněného bydlení, které je ideálně blízko oblasti, kde žije zbytek rodiny klienta.
    Více o projektu:
    http://www.zameknovahorka.cz/

    Rytmus Benešov: Pacifik II
    Poskytování sociální rehabilitační služby pro mentálně postižené osoby s cílem najít jim práci v běžném pracovním prostředí (nejde o chráněné dílny).
    Díky projektu již bylo zaměstnáno 20 klientů. Služba je poskytována po dobu maximálně 2 let a zahrnuje individuální práci s klientem. Důležitým aspektem je podpora klienta před i po hledání zaměstnání.
    Více o projektu:
    http://benesov.rytmus.org/cms162/

    LATA: Ve dvou se to lépe táhne
    Podpora sociálně ohrožených dětí a mládeže čelící těžkému životnímu období. Klient ve dvojici s plnoletým dobrovolníkem společně tráví čas, cílem je navázat vztah, který se může stát v životě klienta stabilním pilířem.
    V loňském roce podpořil projekt celkem 101 klientů. Během společných setkání se dvojice věnuje prosociálně orientovaným činnostem, např. volnočasovým aktivitám, pomoci při dokončení studia, hledání práce, řešení osobních problémů apod. Je nabízeno také odborné poradenství pro rodiče. Projekt zároveň propaguje myšlenku dobrovolnické práce.
    Více o projektu:
    http://www.lata.cz/ve-dvou-se-to-lepe-tahne/

    Člověk hledá člověka: Centrum pro rodiny
    Rodinné centrum bylo založeno v Dětském domově Nové Strašecí v roce 2010 s cílem přetvořit institucionální péči směrem k péči ambulantní, poradenství a terénním sociálním službám.
    Projekt započal intenzivní prací s rodinami a dosud se podařilo vrátit zpět a udržet 9 dětí v jejich původních rodinách (z 24 dětí) a 2 děti byly umístěny do pěstounské péče. Systematická práce s rodinou pokračuje i poté, co se dítě vrátí do rodiny.
    Více o projektu:
    http://www.clovekhledacloveka.cz/centrum-pro-rodiny.html

    Pragulic: Poznej Prahu jinak!
    Hlavní myšlenkou tohoto sociálního podniku je zaměstnat lidi, kteří mají zkušenosti ze života na ulici, jako průvodce po Praze. To zároveň slouží jako pracovní terapie a společenská rehabilitace, přičemž projekt takto nabízí zákazníkům netradiční a unikátní službu. Během tří měsíců proběhlo 43 prohlídek města. Projekt začínal jako pilotní, ale nyní plánuje další rozvoj a služby.
    Více o projektu:

    Home

    In Iustitia: Právní pomoc obětem násilí z nenávisti
    Cílem je pomoci obětem násilí z nenávisti, a to nejen skrze poradenství, ale i přes zastupování obětí u soudu a jejich podporu v průběhu trestního řízení. Služby se poskytují v terénu. Na téma je nahlíženo z různých úhlů: právní poradenství, monitoring, vzdělávání (kurzy pro policisty, učitele nebo nevládní organizace), zajištění psychologické péče aj.
    V loňském roce byly poskytnuty služby 35 klientům a zastupováno 16 klientů u soudu.
    Více o projektu:

    Landing


    O Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013 se mohly organizace hlásit od září do listopadu 2012. Mezi 13 zúčastněnými zeměmi jsou: Rakousko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Kosovo, Makedonie, Černá Hora, Moldávie, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko.

    Více informací o Ceně Nadace ERSTE za přínos sociální integraci na www.socialintegration.org

    #inkluze #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor