Stěžejní dětský festival Folklorního sdružení ČR vstupuje do třetí desítky:12. – 15. září bude probíhat v Luhačovicích XXI. Mezinárodní festival dětských folklorních souborů „Písní a tancem“.

  Mezinárodní dětský folklorní festival „PÍSNÍ A TANCEM“ v Luhačovicích

  Na něm se sejdou děti a mladí lidé z národopisných souborů z různých míst naší republiky a zahraničí, aby se podělili s diváky o radost z písní a tanců svých domovských regionů a zemí.

  Na Lázeňském náměstí, Kolonádě i dalších místech Luhačovic vystoupí letos dětské folklorní soubory Olšavěnka Uherský Brod, Vsacánek Vsetín, Hanýšek Šakvice, Kuřátka Chrudim, Malé Zálesí Luhačovice spolu se zahraničními soubory Perezvony z Ruska, ZPiT Trablanka z Polska, DFS Gerulata ze Slovenska a Bajnóca z Maďarska. Do Luhačovic jsou také pravidelně zváni finalisté celostátní dětské pěvecké soutěže Zpěváček. Překvapením pro diváky budou moderátoři programu, uvádění pořadů se totiž ujmou samy děti, školačky ve věku 10 – 12 let.

  Jedna z nejkrásnějších přehlídek dětských folklorních souborů vytvoří opět slavnostní rámec vyhlášení vítězů soutěže Vesnice roku 2013, která oceňuje obce za zvelebování životního prostředí a rozvoj společenského i kulturního života venkova. K tradiční náplni luhačovického festivalu patří také lidový jarmark, krojový průvod, večerní zábava dětí v domě Elektra, výstava v hale Vincentka, fotbalový zápas, v němž se utkají starostové obcí, které se aktivně zapojily do soutěže Vesnice roku.

  Festival je letos rozšířen o další lokality – programy budou probíhat od pátku do neděle také v Pozlovicích a Uherském Brodě.

  Festival Písní a tancem pořádají Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Zlínský kraj, Spolek pro obnovu venkova ČR, Lázně Luhačovice, a. s., Royal Spa, Městský dům kultury Elektra Luhačovice, SOŠ Luhačovice, Město Uherský Brod a Městys Pozlovice ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Ministerstvem zemědělství ČR, Svazem měst a obcí ČR, Hotelem Adamantino Luhačovice s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva kultury ČR, OSA a dalších partnerů. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel, Dětská tisková agentura, Rádio Proglas, TV NOE, Literární noviny, www.borovice.cz, Všudybyl, časopis FOLKLOR.