V posledních letech stále roste počet dětí v předškolním věku – roste i počet dětí přijatých do školek. Ale pro další stovky a tisíce už ve školkách není místo.

    Přesto v současné době potřebují mladé rodiny i druhý plat – mateřský příspěvek není bezedný a maminky by rády nastoupily do zaměstnání – ale neseženou pro svého potomka školku.

    Tématu dětských skupin byl věnován Seminář „Předškolní péče o dítě – uniformita, nebo pluralita?“ Tématu dětských skupin byl věnován Seminář „Předškolní péče o dítě – uniformita, nebo pluralita?“, který uspořádaly poslankyně Věra Kovářová a Anna Putnová. Kromě problematiky dětských skupin byl věnován také různým formám péče o děti nebo zaměstnanosti českých matek.
    K návrhu zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině přišla diskutovat také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová – Tominová.
    Seminář se konal v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR v Praze na Malé Straně v úterý 4. března 2014.

    Řešením tíživé situace s umisťováním dětí do předškolních zařízení by mohly být „dětské skupiny“. A také pomocí leckde jsou. Například tam, kde nemůže školka vzniknout, třeba proto, že v husté zástavbě není možno postavit budovu školky – ale pro dětskou skupinu je možné adaptovat i nebytový prostor. Toto řešení se nabízí například v Karlíně.
    „Dětské skupiny nejsou všespásným řešením, ale alternativou pro rodiče, zaměstnavatele i obce, protože založit dětskou skupinu je oproti mateřské škole snazší finančně i časově,“ uvedla poslankyně a radní Prahy 8 Markéta Adamová.

    Tématu dětských skupin byl věnován Seminář „Předškolní péče o dítě – uniformita, nebo pluralita?“ Dobrou zkušenost s dětskou skupinou sdíleli také zástupci obce Psáry Milan Vách a a Martina Běťáková. O fungování, kladech i úskalích firemního „hlídacího centra“ v Táboře hovořila Radka Maxová; o zkušenostech z provozu univerzitní miniškolky Edisonka v Brně a poskytování časově limitované kompetentní péče dětem studentů i vyučujících referovala Anna Putnová.

    Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová dětské skupiny podporuje především jako přechodné řešení. „Když nejsme schopni umístit děti do předškolních zařízení, ztrácíme potenciál určité části vzdělaných žen. My naše matky trestáme na trhu práce za mateřství, to musíme změnit,“ říká.

    Z diskuze vyplynuly mimo jiné požadavky na změny navrhovaného zákona a mimo jiné aby možnost provozovat dětské skupiny byla dána znova spolkům jako je např. Charita, mateřská centra a podobně.

    Autor