Přesně na Den učitelů – 28. března 2014 – se v hotelu Olšanka v Praze konalo finále Zlatého Ámose – ankety o nejoblíbenějšího učitele.

  Tím se stala paní učitelka Ivanka Hájková z Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově. Dětským Ámosem se stal Zdeněk Štěpánek z Brna a Ámosem sympaťákem je Václav Dycka, který přijel z Litoměřic.

  Finalisté ankety Zlatý Ámos - titul Ámos Sympaťák získal Václav Dycka z Litoměřic, Dětským Ámosem se stal Zdeněk Štěpánek z Brna Celé klání začalo ve dvě hodiny odpoledne, ale již půl hodiny před tím byl kongresový sál plný žáků a studentů, kteří přímo zuřivě podporovali svého favorita. Sálem zněly pokřiky, trumpety, bubny, pískání. Zkrátka atmosféra by si v ničem nezavdala s pořádným hokejovým zápasem. Program zahájil moderátor a redaktor Českého rozhlasu Tomáš Černý, který celým finále provázel. Ten si na pódium přizval ředitele ankety Slávka Hrzala, který představil významné hosty jako ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka spolu s jeho náměstkem Jindřichem Fryčem a patrona ankety prof. Václava Pačesa. Při té příležitosti ministr školství přirovnal zdejší hluk k prostředí, které panuje u něj na ministerstvu a popřál štěstí všem zúčastněným.

  Ministr školství Marcel Chládek korunuje Zlatou Ámosku 2014 Ivanku Hájkovou „Považuji finále 21. ročníku ankety Zlatý Ámos za zahájené,“ odstartoval finále Hrzal. Tam se probojovalo z celkového počtu padesáti pěti přihlášených šest učitelů. Gabriela Bajková ze Základní školy ulice Mládeže ve Znojmě, Václav Dycka ze Základní školy u Stadionu v Litoměřicích, Ivanka Hájková z Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově, Jitka Knížková ze Základní školy Šumava v Jablonci nad Nisou, Ivana Smoláková z 34. základní školy v Plzni a Zdeněk Štěpánek z gymnázia Elgartova v Brně.

  Jejich výkony hodnotila dětská porota, která zvolila Dětského Ámose a hlavní porota, jež vybrala Zlatého Ámose. Předsedou hlavní poroty byl jako každý rok Jan Cimický.

  Zleva ministr školství Marcel Chládek, předseda poroty a psychiatr Jan Čimický a v popředí zakladatel a duše ankety Slávek Hrzal Napětí a nervozitu před vyhlášením výsledků odlehčil patron ankety profesor Václav Pačes. Ten pobavil několika historkami i moudrem na závěr. „Nebuďte jako specialisti a udržujte si vždy přehled o všem.“

  Před čtvrtou hodinou odpolední byl vyhlášen Dětský Ámos a Ámos Sympaťák. Ve čtyři hodiny na pódium nastupuje loňská Ámoska Růžena Hlůžková a odevzdává korunu ministrovi školství. Ředitel ankety Hrzal dostává obálku od předsedy poroty, ještě rychle popřeje k svátku všem učitelům a ukončí napětí všech studentů.

  Zlatá Ámoska 2014 Ivanka Hájková, profesorka chemie z Prostějova, se svými studenty Zlatou Ámoskou je Ivanka Hájková. Ta dokonce hrozila studentům i písemkou, po vítězství ale nejspíš dojetím a radostí obrátila. „Písemka by byla, kdybych nevyhrála,“ říká s úsměvem vítězka a dodává, že výhru oslaví se studenty velkolepě. „Koupím velkou krabici zákusků a všechny, co tady byli, podělím. Šampaňské jim jako nezletilým bohužel nalévat nemůžu.“

  www.zlatyamos.cz/

  Autoři