Historie s pečlivostí sobě vlastní si do svých análů zapsala, že dětští zpěváčci – vítězové regionálních kol soutěže o nejlepšího dětského interpreta lidových písní Zpěváček – se po prvé společně představili veřejnosti v Termálních lázních Velké Losiny v květnu 1995.

    Nikdo z tehdejších účastníků – ať už zpěváčků či organizátorů – však netušil, že je přítomen zrodu tradice, která letos s velkým úspěchem oslaví již druhé decennium svého trvání. Stane se tak ve dnech 3.−5. října 2014, kdy do Velkých Losin − tradičního místa finálového vyvrcholení zpěváčkovské soutěže − opět zavítá na pět desítek děvčat a chlapců reprezentujících čtrnáct folklorních regionů Čech, Moravy a Slezska.

    Zpěváčci ve Velkých Losinách (foto Malte Range) A proč až v počátkem října, když všechny minulé termíny velkého svátku dětského zpěvu lidových písní byly svázané s první dekádou května? Jak zdůrazňuje předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica, přesun původního termínu si vyžádala především ekonomika akce, která – obdobně jako u většiny dalších folklorních slavností a festivalů v gesci sdružení – se rok od roku dostává do stále svízelnější situace.
    Finanční prostředky v rámci dotačních titulů na jednotlivých úrovních státní správy a veřejné samosprávy rok od roku klesají, podstatnou měrou ubývá i sponzorů, hlavně těch velkých, kteří byli v minulých letech schopni „zainvestovat“ vybranou folklorního akci v částkách řadově se pohybujících i na úrovni několika set tisíc korun.
    Na přípravě letošního celostátního finále Zpěváček 2014 se navíc podepsaly i povolební turbulence na domácí politické scéně, které způsobily, že ještě na počátku února letošního roku nebylo vůbec zřejmé, zda-li FoS ČR jako státem uznaná organizace pro práci s dětmi a mládeží dostane od MŠMT ČR na své majoritní akce, tedy i na Zpěváčka 2014, nějaké prostředky… A když, kolik tedy celkem?
    Podle slov Z. Pšenici je důsledek výše uvedených faktorů zřejmý i nezainteresovanému člověku – připravovat na květen akci, která letos slaví významné jubileum, by bylo do jisté míry neodpovědné, zvláště když si uvědomíme, že velkolosinské finále Zpěváčka nese s sebou vysoce prestižní kulturně umělecké atributy, a to jak po stránce vyvrcholení každého ročníku soutěže, které se pravidelně účastní na šest tisíc dětí, tak i po stránce společenské. Přítomnost představitelů našich nejvyšších státních a parlamentních struktur jednoznačně dokumentuje jejich skutečný zájem o zachovávání a další rozvoj tradic v oblasti lidových písní a zpěvu. Zpěváček 2013 - vyhráli vlastně všichni... (foto Jiří Janda)

    Na závěr je namístě dodat, že organizátoři tváři tvář neujasněné finanční situaci na počátku roku nechtěli jít do květnového rizika i z toho důvodu, že dvacáté jubileum si určitě zaslouží i „velkolepější“ organizaci než běžné ročníky. Z „kuchyně“ ředitele soutěže Františka Synka prozraďme zatím jen tolik, že se připravuje galakoncert, na kterém by mělo vystoupit všech dosavadních devatenáct Zlatých Zpěváčků, včetně řady Zpěváčků Stříbrných a Bronzových.
    Již teď lez říci, že tento galakoncert se stejně jako ten před pěti lety − při příležitosti 15. jubilea Zpěváčka − zapíše nejen do srdcí všech účinkujících i publika, ale i do samotné historie více než dvacetileté existence Folklorního sdružení ČR jako důstojného a efektivního „správce“ odkazu lidových tradic minulých i současných generací žijících v zemi v srdci Evropy.

    www.folklornisdruzeni.cz

    Autor