INEX-SDA je aktivním členem skupiny „Acces 4 All“, která vznikla v roce 2005 v rámci aliance evropských dobrovolných organizací (Alliance of European Voluntary Service Organisations). Tato skupina má za cíl zapojování lidí s omezenými příležitostmi, včetně lidí se zdravotním postižením, do dobrovolnických aktivit.

    Přes celkem širokou nabídku možností a nabízenou finanční podporu u některých typů projektů je účast v ČR zatím relativně nízká. V roce 2013 se zúčastnily některé z forem neformálního vzdělávání pouze čtyři osoby se zdravotním postižením, což tvoří méně než 0,3 % z celkového počtu mládeže účastnícího se neformálního vzdělávání v rámci INEX-SDA.

    Na celoevropské úrovni, v rámci Alliance, se zapojování dobrovolníků se zdravotním postižením daří každým rokem mírně zvyšovat. V roce 2013 se zúčastnilo 15 osob dobrovolnických workcampů v zahraničí a 25 v domovské zemi. Do sítě podporující zapojování „Access4All“ se vloni zapojilo 26 organizací ze 17 zemí.

    Své zkušenosti s některou z forem dobrovolnictví s námi sdílela Hanka Doležalová.

    Jakého projektu ses zúčastnila a o čem byl?
    Zúčastnila jsem se týdenního workshopu v Turecku: Fly freely in the sea. Tématem bylo zapojování hendikepovaných osob do sociálního života pomocí alternativních vodních sportů.

    Hanka Doležalová se zúčastnila workshopu v Turecku, zaměřeného na zapojování hendikepovaných osob do sociálního života díky vodním sportům (foto archiv Hanky Doležalové)Jak ses o něm dozvěděla?
    Nabídka byla na webu vozejkov.cz (komunitní portál nejen pro vozíčkáře s poraněním míchy a páteře, pozn. red.)a kupodivu jsem byla nejspíš jediná, kdo se přihlásil.

    Měla jsi nějaké obavy při zvažování své účasti?
    Ve chvíli, kdy jsem se zkontaktovala přímo s Kevser (hlavní organizátorka projektu) a vyjasnila si s ní pár drobností, tak už jsem byla v klidu.

    Hanka Doležalová se zúčastnila workshopu v Turecku, zaměřeného na zapojování hendikepovaných osob do sociálního života díky vodním sportům (foto archiv Hanky Doležalové)Co bylo pro Tebe nejzajímavější?
    Potápění, rybaření, záchrana na moři, místní kultura. Ale také zjišťování toho, jak se žije hendikepovaným třeba v Egyptě, Turecku, Moldavsku.

    Jaké jsi měla s účastí náklady a kdo je hradil?
    Minimální. Hradila jsem si polovinu nákladů na cestu. Zbytek byl pokryt z projektu. Využila jsem i možnost vzít si s sebou asistenta (pro něho platily stejné podmínky).

    Co pro Tebe znamená dobrovolnictví?
    Že za to, co člověk udělá, nic nežádá, ani neočekává. Což jde většinou velmi dobře vycítit a na atmosféře je to znát.

    Autoři