pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: sdružení

     QR kód této stránky ->

Sociální vůz Dacia Dokker pro Společenství harmonie těla a ducha

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 19. 8. 2014 | přečteno 9476

Dobrý člověk ještě žije. Tímto okřídleným rčením zakončil 13. srpna 2014 předseda Společenství harmonie těla a ducha (SHTD) Vladimír Bílek svoji děkovnou řeč, pronesenou k zástupcům sponzorských firem, jež se poskládaly na tzv. sociální vůz.

Před štěrboholským Klokánkem, kde byl socální vůz předán svému účelu - bude sloužit potřebám Společenství harmonie těla a ducha (foto Jiří Majer)

Prostorná multifunkční osobní dodávka Dacia Dokker teď bude díky nim (i agentuře Kompakt spol. s r.o., jež se ujala stránky organizační) sloužit potřebám spolku, který se programově věnuje jak zdravým, tak především zdravotně či sociálně hendikepovaným dětem. Jak na setkání zaznělo, jde přitom o děti s poměrně závažnými diagnózami; v řadě případů by si o „běžné“ spolkové činnosti – včetně zážitků z letního tábora – mohly leda tak nechat zdát.

Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha a s ní spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer)Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha, s ním spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer)„Upřímný dík za to vám všem přítomným. Velice si toho vážíme – a věřte, že ty dětičky ho potřebují,“ řekl Vladimír Bílek při přebírání klíčků od darovaného vozu. Zaparkován byl před budovou Klokánku Štěrboholy v Praze 10, s nímž SHTD dlouhodobě spolupracuje a v jehož prostorách se setkání se sponzory také uskutečnilo. Během neokázalé, spíše komorní akce předseda SHTD přítomným dárcům „svoji“ neziskovou organizaci obšírněji představil a zároveň jim přiblížil hlavní smysl její činnosti. Některé důležité aspekty následně zdůraznila i dětská lékařka pracující pro SHTD Ludmila Chýleová.

Předseda SHTD Vladimír Bílek: Jen pro vaši představu, na našem táboře letos bylo sto čtyřicet účastníků, z toho čtyřicet epileptiků a asi pětatřicet dětí z dětských domovů (foto Jiří Majer)Společenství harmonie těla a ducha pečuje zejména o děti s epilepsií, hydrocefalem, mozkovou obrnou, autismem, mozkovými dysfunkcemi, enurézou, poúrazovými stavy apod. Věnuje se rovněž dětem v náhradní rodinné a výchovné péči, tedy svěřencům pěstounů, dětem z problémových rodin, a hlavně těm z dětských domovů a Klokánků – ať už z většinové společnosti, z romského etnika či z dalších národnostních menšin.Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha, s ním spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer)Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha, s ním spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer) „Jen pro vaši představu: my jsme se před několika dny vrátili z letních táborů, tam jsme měli sto čtyřicet účastníků, z toho čtyřicet epileptiků a asi pětatřicet dětí z dětských domovů,“ nastínil Vladimír Bílek. Podotkl, že akce pořádané SHTD jsou otevřené všem dětem bez rozdílu – a pokud možno všem společně. „Snažíme se ty děti dávat dohromady – tak, jak to v životě skutečně je. Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha, s ním spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer)Dětem se věnujeme po celý rok, čili máme klubovou činnost, máme víkendové aktivity a prakticky veškeré prázdniny v roce se pohybujeme na ozdravných pobytech,“ dodal.

Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha, s ním spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer)Rekreační zařízení využívaná Společenstvím přitom nabízejí potřebné zázemí, jako třeba Hnačov v šumavském podhůří. „Máme tam posilovnu, masérnu, saunu. Jde o krásné prostředí obklopené lesy a vedle je Hnačovský rybník, který má příjemnou pláž a kde není hloubka. Což je výhoda zejména u epileptiků. Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha, s ním spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer)Naučit například epileptické děti plavat je velký problém, protože záchvaty typu grand-mal se dějí ve zlomku vteřiny, to není tak, že byste viděli, že se ta voda ´vaří´ a někdo by křičel o pomoc... A zrovna tak se musejí hlídat děti s autistickými problémy,“ přiblížil náročnost práce se zdravotně hendikepovanými Vladimír Bílek.

Ze setkání představitelů Společenství harmonie těla a ducha a s ní spolupracujících organizací a sponzorů, kteří se poskládali na multifunkční osobní dodávku darovanou SHTD (foto Jiří Majer)SHTD se podle jeho slov věnuje dětem komplexně, a to v několika rovinách: tělesné a pohybové včetně zdravotní tělesné výchovy, regenerační a rehabilitační, edukační a v rovině integrační. „V ní klademe důraz na dramatickou výchovu, protože tam se odstraňuje tréma a zapojují se do kolektivu jako celku. Máme Večery básníků, Večery pod lampou, divadelní představení a všelijaké svoje hry, které si děti častokrát vymýšlejí samy,“ rozvedl předseda Společenství. Celotáborové hry nakonec vyústí v závěrečné divadelní představení, do něhož je zapojeno celé osazenstvo tábora; na jeden turnus připadá zhruba sedm desítek dětí. (Přítomní zástupci sponzorských firem měli možnost zhlédnout na notebooku videozáznam takového představení z letošního července.)

Předseda Společenství harmonie těla a ducha Vladimír Bílek s dětskou lékařkou Ludmilou Chýleovou (foto Jiří Majer)MUDr. Ludmila Chýleová: Zhruba třetina dětí, které letos vyjely se SHTD, by na letní tábor jinak nedostala (foto Jiří Majer)„Jako zdravotník, jako dětská lékařka k tomu řeknu pár slov,“ navázala na svého předřečníka Ludmila Chýleová. „Je to tak, že třetina těch dětí by se na letní tábor nikdy nedostala. A tady mají vlastně možnost zúčastnit se ho v plné míře a s respektem k jejich problému, který my dovedeme zajistit. To je pro ně něco, co nelze nahradit. Kolektiv je prostě cosi úplně jiného než rodina – která má dítě jistě v dobré péči, jistě s ním tráví dovolenou a podobně – ale tady má dítě možnost být v úplně jiné pozici. Víte jistě, že i ve školách tyto děti s medikací jsou odmítány i na školy v přírodě, dokonce i na výlety… Tady mají tohle všechno – s tím, že víme, jako to udělat,“ shrnula Ludmila Chýleová.

Sociální vůz Dacia Dokker, který sponzoři věnovali Společenství harmonie těla a ducha (foto Jiří Majer)V pohostinném prostředí štěrboholského Klokánku se představitelé donátorských firem poměrně obšírně seznámili nejen s aktivitami vyvíjenými Společenstvím, ale i s materiální situací, v níž se SHTD v době jejich rozhodování o sponzorském daru nacházelo. „My jsme si už nevěděli rady, protože dvaadvacet let pečujeme o nemocné dětičky, já už jsem přitom zničil svoje tři osobní auta, a nikdy jsme nedosáhli na prostředky ze státního rozpočtu, abychom to pohotovostní auto získali,“ naznačil jeho význam pro spolkovou činnost Vladimír Bílek.Související články:
Pět let s ŽTJ - 02.01.2015
Ekocentrum Horka se rozrůstá, díky podpoře Kolína v něm kluci z dětského domova v Býchorech budují polozemnici - 07.12.2014
Dětské fórum: „Slyšte naše hlasy“ - 30.11.2014
Pozvánka na seminář: ADHD – vím, co s tím? Již 26. 11. 2014 - 24.11.2014
Pozvánka na kulatý stůl na téma „Inkluze“ na CVVZ - 13.11.2014
Pozvánka na kulatý stůl na téma „Inkluze“ na CVVZ - 10.11.2014
"Žijeme s nevýhodou" aneb dvoudenní interaktivní workshop - 30.10.2014
"Žijeme s nevýhodou" aneb dvoudenní interaktivní workshop - začíná již tento pátek! - 30.10.2014
Vyberte si z nabídky skautských seminářů o práci s dětmi se specifickými potřebami - 23.10.2014
Semináře pro vedoucí na téma "děti se specifickými potřebami" - pozvánka ČRDM - 21.10.2014
Žlutice otevřely nový volnočasový klub pro mládež - 19.10.2014
Výstava KAŽDÝ NĚCO POTŘEBUJE(ME) doprovodným programem výstavy Naše cesta! - 16.10.2014
Seminář o práci s dětmi se sociálním znevýhodněním 14. 10. má ještě pár volných míst - 13.10.2014
„Nejsem žádná socka…!“ - 10.10.2014
Prevence úrazů páteře a míchy - seminář s Hynkem Čermákem - 22.10. v Českých Budějovicích - 09.10.2014
Projekt „Vzděláním k úspěšné integraci“ hledá studenty na doučování dětí - 02.10.2014
Spolek Život trochu jinak nabízí kurz zážitkové pedagogiky KOMPAS - 24.09.2014
Předseda Sněmovny Jan Hamáček navštívil sociálně vyloučenou lokalitu v Dobré Vodě u Toužimi - 12.09.2014
Romové na Toužimsku si zvelebují sídliště, nářadí jim půjčují chalupáři - 23.08.2014
Projekt, který bourá stereotypy povolání chovanců dětských domovů - 16.08.2014
Obyvatelé Dobré Vody se scházejí již šest let na dobrovolných brigádách, při kterých zkrášlují svou vesnici - 09.08.2014
Škola hrou i prací a integrace, to v býchorském dětském domově platí doslova - 26.07.2014
Úsměv a slovo „děkuji“ jsou lepší než vysoký plat - 19.07.2014
Royal Rangers hledají dobrovolníky – asistenty k postiženým dětem - 14.07.2014
Dobrovolník za to, co dělá, nic nežádá - a ani nečeká - 13.07.2014
Obyvatelé Dobré Vody na Toužimsku opět zvelebovali svou obec - 12.07.2014
Nabídka akreditovaného kurzu (zdarma!) pro pedagogické pracovníky, kteří pracují s romskými dětmi a rodinami - 10.07.2014
V Dobré vodě uspořádaly maminky Den dětí spolu s Českým západem - 08.07.2014
Dobrovolnické příležitosti, o kterých jste možná ani nevěděli - 06.07.2014
Nabídka příruček pro práci s dětmi se specifickými potřebami - 27.06.2014
Přihlaste se na BANAL FATAL - Seminář prevence úrazů míchy - v Praze 19. 6. 2014 - 11.06.2014
Téma dětí se specifickými potřebami - pro lektory kurzů - 21.05.2014
I přes rekonstrukci komunitního centra se v Dobré Vodě u Toužimi život nezastavil... - 10.05.2014
INEX-SDA: Podpořte výjezd mladého člověka se znevýhodněním na workcamp - 25.03.2014
Skupina pro podporu dětí a mladých lidí se specifickými potřebami v České radě dětí a mládeže - 21.03.2014
Přímočaře a drze o menšině. Vyšla kniha Chudáci Romové, zlí Cikáni - 17.03.2014
V býchorském "pasťáku" nemají mříže. Odpoledne chodí pracovat... - 15.02.2014


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+