Možná tu fotografii z Národní třídy ze 17. listopadu roku 1989 znáte – neprostupná hradba policejních těžkooděnců a pár metrů před nimi dav demonstrantů. Mezi oběma tábory na zemi sedí dívka v modré péřové bundě.

  Tou dívkou byla tehdy šestnáctiletá gymnazistka Majda – Magdaléna Vovsová, dnes Rajčanová (1973).
  „Zůstala jsem na zemi v domnění, že se mnou nepohnou. Jenže když před sebou vidíš ty boty a štíty, to s tebou pohne docela snadno,“ vypráví s odstupem. Magdalénu nakonec kamarád vytáhl za ruku zpět do davu, nemilosrdně stlačovaného ze všech stran policejními kordony. „Najednou lidi začali panikařit, tlak okolo strašně narůstal. Rozhodně to byl víc traumatický než euforický zážitek.“ Jediným možným únikem se stalo podloubí poblíž Mikulandské ulice, kde se činily nechvalně proslulé červené barety. Majda měla štěstí. Z podloubí, v němž dnes najdeme pomník připomínající zásah na Národní v roce 1989, se dostala bez zranění.

  Zaujal vás příběh Majdy? Přečtěte si víc… a můžete objevit i další příběhy.

  Více se dozvíte na: www.sametky.cz (Geocachingová soutěžní hra Sametky)

  Projekt Sametky je geocachingová hra, která připomíná 25. výročí Sametové revoluce. Po celé ČR jsme ukryli na 150 schránek, které je možné hledat pomocí GPS navigací.

  Vše o hledání kešek i jednotlivé příběhy najdete na: http://sametky.cz

  Příběh Majdy si můžete přečíst celý na:
  http://www.pametnaroda.cz/story/rajcanova-magdalena-1973-2174