Skauti neváhali ani vteřinu. Rychlá a energická obnova českého Junáka je neodmyslitelnou součástí mozaiky revolučních listopadových událostí roku 1989. Historicky třikrát zakázaný Junák měl již v roce 1990 sto tisíc členů a nyní je nejvýznamnější organizací svého druhu v zemi.

    O událostech, které formovaly novodobý český skauting hovořil v rozhovoru pro Deník Tomáš Řehák, dlouholetý člen vedení Junáka – svazu skautů a skautek České republiky a ředitel Městské knihovny Praha.

    Novodobý Junák se začal obnovovat v prosinci 1989. Vy jste však měl ke skautingu velmi blízko již dávno před tím.

    Ano. Pocházím ze skautské rodiny. U nás se skauting dědí po meči. Můj dědeček Bohuslav Řehák (více například na: www.rehakovi.cz. – pozn. red.) byl jedním z nejbližších spolupracovníků Svojsíkových (Antonín Benjamin Svojsík, zakladatel českého skautingu. – pozn. red.) a otec Jiří Řehák se ve skautském hnutí angažoval již od dětství. V roce 1949 byl spolu s Dagmar Skálovou a dalšími skauty odsouzen v monstrprocesu protistátního skautského spiknutí. Měl jsem tedy spoustu rodinných skautských kamarádů, známých a rodinných přátel. V roce 1989 jsem již osm let vedl „kryptoskautský“ oddíl, který měl ambici snažit se o nějakou formu skautské výchovy. Byť bez skautské symboliky a bez otevřeného hlášení se ke skautingu. V 90. roce náš oddíl okamžitě vstoupil do Junáka.

    Skautský underground byl za totality poměrně aktivní. Mám teď na mysli právě zmiňované „kryptoskautské“ oddíly. Jaké byly historické předpoklady obnovy Junáka v roce 1989?

    Velmi činný, ale nejednotný. Skauting byl v minulém století de facto třikrát zakázán…

    Celý článek:
    http://www.denik.cz/praha/reditel-mestske-knihovny-praha-junaka-spasilo-prazske-jaro-a-kryptoskauting-2014-po1e.html

    Autor