Letní nabídka pro studenty vysokých a středních škol:
    účast na letním archeologicko-epigrafickém výzkumu.

    Co to znamená?
    Jde o dokumentaci skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny v CHKO Český ráj 2015.

    Co mají společného Skandinávie, oblasti Valcamonica – Valtellina (severní Itálie), Mont Bégo (Přímořské Alpy), masiv Dachstein a údolí Saalachtal v rakouských Alpách či pískovcová krajina Pařížské pánve? Pouze v těchto přírodně a historicky unikátních oblastech Evropy v minulosti proběhly nebo stále probíhají systematické výzkumy zaměřené na dokumentaci pravěkých či historických skalních rytin. Obdobný projekt zaměřený na dokumentaci rytých a tesaných památek středověku a novověku probíhá od r. 2000 ve všech pískovcových oblastech severních a severovýchodních Čech včetně Geoparku Český ráj UNESCO.

    Výzkum probíhá formou nehonorovaných praktik, na terénní části výzkumu se kromě posluchačů vysokých škol a několika profesionálů každoročně podílejí také zájemci z řad studentů vyšších ročníků gymnázií, středních a vyšších odborných škol, kteří jsou vítanými a užitečnými partnery. Od roku 2001 se terénního výzkumu zúčastnila více než stovka osob a bylo zdokumentováno přibližně 16.000 rytin (petroglyfů), kreseb, maleb a dalších historických (archeologických) objektů.

    Letošní sezóna proběhne v termínech 20. – 29. červenec (I. turnus) a 10. – 19. srpen (II. turnus) zejména v okolí Hrubé Skály, na území přírodních rezervací Příhrazské skály, Klokočské skály, Podtrosecká údolí, v Prachovských skalách a na Maloskalsku. Ubytování mají všichni účastníci zajištěno.

    Podrobnosti najdete na:
    http://www.muzeumcl.cz/aktuality.html

    Autor