Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, známá jako ekologický oskar, oceňuje projekty a inovativní nápady z oblasti životního prostředí a úspor energií.

    Její 7. ročník letos přilákal rekordní počet autorů ekologických projektů, celkem se do soutěže přihlásilo 373 projektů. Přihlášené projekty byly i letos hodnoceny ve čtyřech základních kategoriích Obec, Firma, Kutil a Mládež, jejichž vítěze zvolila odborná komise pod záštitou Akademie věd ČR.

    Hlasovat o celkovém vítězi soutěže je možné do 20. září 2015 na www.ekologickyoskar.cz
    Podívejme se blíže na vítěze té poslední kategorie – Mládež:

    Sdružení TEREZA – vítěz základní kategorie Mládež
    Sdružení TEREZA Unikátní ekologické projekty pro školy a mládež
    Předkladatel: Sdružení Tereza

    Již od 90. let vytváří sdružení TEREZA unikátní ekologické projekty pro školy z České republiky, jejichž cílem je aktivně pomáhat s ekologickou výchovou dětí a mládeže. Vychází přitom z jednoduché myšlenky – abychom mohli životnímu prostředí pomoci, musíme mu nejdříve porozumět. Základy sdružení TEREZA byly položeny již v roce 1979, kdy se parta vysokoškoláků začala podílet na ochraně Prokopského údolí v Praze.
    Od 90. let začala TEREZA své projekty koordinovat a nabízet je všem školám v České republice: k dnešnímu dni je do nich zapojeno přes 730 základních i středních škol a více než 94 000 dětí. Svou vizi se sdružení TEREZA snaží naplňovat prostřednictvím tří mezinárodně uznávaných vzdělávacích programů, které v ČR koordinuje. Na těchto programech pod názvy Ekoškola, GLOBE a Les ve škole se aktivně podílí přes 4 000 učitelů, jsou akreditovány Ministerstvem školství a podporovány Ministerstvem životního prostředí. Aktivity, které sdružení TEREZA koordinuje, mají také praktický význam. Například v rámci programu GLOBE prováděli studenti Česko -anglického gymnázia v Českých Budějovicích měření kvality vody v Dobrovodském potoce. Při pátrání po příčině zhoršení kvality vody studenti objevili, že v blízkosti koryta proběhla přestavba vodovodního řádu a došlo k porušení kanalizace. Díky jejich zjištění byly poškozené části kanalizace opraveny a kvalita vody se opět zlepšuje.

    Elektrický traktor – 2. místo
    Žáci Středního odborného učiliště v Dačicích navrhli a postavili celou konstrukci elektrického traktoru Funkční prototyp na elektrický pohon
    Předkladatel: Střední odborné učiliště zemědělské a služeb Dačice

    Žáci Středního odborného učiliště v Dačicích navrhli a postavili celou konstrukci elektrického traktoru. Funkční prototyp je dnes na výstavách a dalších akcích pro veřejnost používán k rozšíření povědomí o elektromobilitě. Na stavbě hliníkového elektrického traktoru se podílelo celkem šest žáků pod vedením svého učitele. Seznámili se tak nejen s principy elektrického pohonu, ale díky realizaci funkčního prototypu také se všemi fázemi výroby od úvodního návrhu, přes výběr komponent, až po vlastní výrobu. V současné době je funkční prototyp testován pro možné využití v praxi a zároveň slouží též pro další osvětu a vzdělávání nejen mládeže. Střední odborné učiliště zemědělské a služeb Dačice se s ním například zúčastnilo veletrhu AMPER 2015 a řady dalších akcí pro veřejnost.

    Vzdělávací centrum Otevřená zahrada – 3. místo
    Vzdělávací centrum Otevřená zahrada pro děti a širokou veřejnost nabízí v samém centru Brna dvanáct interaktivních stanovišť Nejúspornější pasivní administrativní budova v ČR s expozicí
    Předkladatel: Nadace Partnerství

    Vzdělávací areál pro děti a širokou veřejnost nabízí v samém centru Brna dvanáct interaktivních stanovišť, která přibližují fungování čtyř základních živlů. Areál je součástí uceleného komplexu, kterému vévodí nejúspornější pasivní administrativní budova v ČR. Ta využívá nejen obnovitelné zdroje, ale také další moderní technologie (rekuperace, řízení osvitu, dvojí rozvod vody a jiné). Kromě zmíněných stanovišť je možné v areálu využívat také další zázemí, jako jsou prostory pro přednášky a semináře. Centrum Otevřená zahrada se nachází v Brně a jeho dvanáct interaktivních stanovišť je denně zpřístupněno veřejnosti. Jednotlivá stanoviště děti seznámí se čtyřmi základními živly (voda, slunce, půda, vzduch) a mimo jiné jim vysvětlí, jakým způsobem je využívá člověk. Expozice je určena zejména žákům druhého stupně základních škol.

    Z vítězných projektů základních kategorií bude také letos vybrán celkový vítěz, o němž svým hlasováním rozhodne veřejnost. Hlasovat je možné až do 20. září prostřednictvím SMS nebo na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz a pro hlasující jsou připraveny hodnotné ceny od pořadatelů a partnerů soutěže. Celkový vítěz 7. ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR bude představen v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize.
    Více informací o hlasování najdete na www.ekologickyoskar.cz

    Autor