Vláda nedávno rozhodla o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na velkolomu Bílina. Zároveň se však ministři a ministryně usnesli, že město Horní Jiřetín či osadu Černice rypadlům nevydají – limity v lokalitě ČSA, kde je za limity pětkrát více uhlí než na Bílině, vláda nezrušila.

    I díky pomoci příznivců se podařilo Hnutí Duha prosadit ochranu měst a obcí, politici totiž slíbili přiblížení těžby na maximálně 500 metrů od obytné zástavby. Zbytečně však padne další kus krajiny a bude více astmatiků. Podle vědeckých výpočtů totiž postihnou jen v ČR kvůli spálení nově zpřístupněného uhlí z Bíliny astmatické záchvaty zbytečně o 1000 dětí více.

    A to všechno kvůli uhlí, které podle státní energetické koncepce a studí samotného ministerstva průmyslu, nebude potřeba.

    Vláda by se tedy konečně měla přestat zabývat uhelným skanzenem a raději pracovat na rozhýbání perspektivního oboru obnovitelných zdrojů a zajistit snížení příliš vysoké energetické náročnosti naší ekonomiky.

    Více:
    http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-po-24-letech-castecne-prolomila-limity-tezby-uhli

    Uhelné elektrárny svět zavírá, ale my ne

    Skotsko po 110 letech končí s elektřinou z uhlí. Už za 3 roky odstaví Nový Zéland poslední uhelnou eletrárnu. Rok 2018 tak bude zásadním milníkem na cestě Nového Zélandu k cíli snížit závislost na fosilních palivech o 90 procent.
    Uhelné eletrárny zanikají také v USA, Velké Británii, Německu nebo třeba v Portugalsku…

    http://archiv.ihned.cz/c1-64421210-uhelne-elektrarny-svet-zavira-ale-my-ne

    Autor