Blíží se datum 5. 12. – pro někoho je to den, kdy chodí Mikuláš s čertem, pro Pionýr navíc Mezinárodní den dobrovolníků. Ten se ale týká všech dobrovolníků – od dobrovolných hasičů, přes ochránce přírody, sportovní trenéry či sociální pečovatele…

    Dobrovolnictví má mnoho podob a lidé, kteří se mu věnují, jsou všude kolem nás.

    Přesto jich není a nikdy nebude dost! To nejmenší, co lze udělat, je pojmout blížící se datum jako příležitost jim poděkovat.

    Poděkování dobrovolníkům
    V Pionýru si činnost v oddílech bez dobrovolníků nelze představit Když se ptáte dobrovolníků, co je tíží, co se obvykle dozvíte? Je toho dost, ale protože svou dobrovolnou práci dělají rádi, se vším se nějak „poperou“. Jisté však je, že trocha uznání od okolí jim umí dodat energii a motivaci…

    Proto vznikla před lety v Pionýru iniciativa „Zahrajte dobrovolníkům“, která spočívá v jednoduchém činu: Vyberte si ve svém okolí jednoho nebo i více dobrovolníků a nechte jim v rádiu zahrát písničku s věnováním a poděkováním. Zkušenosti ukazují, že takto lze opravdu udělat radost a „chytit za srdce“. A to je hezké.

    Dobrovolníci nejen v Pionýru
    V Pionýru si činnost v oddílech bez dobrovolníků nelze představit Kolik ale takových dobrovolníků vlastně je? Číslo, které by zahrnulo úplně všechny typy dobrovolnictví, známo není, ale pro představu poslouží i ti z organizací dětí a mládeže – vedoucí oddílů, táborů, zdravotníci, hospodáři… O sečtení a vyčíslení jejich práce se snažila Česká rada dětí a mládeže projektem SAFE, kdy dobrovolníci z 34 organizací vedli (nad rámec své obvyklé činnosti) výkazy. Co se zjistilo? Ve stručnosti: v zapojených organizacích bylo za rok odpracováno 12 milionů hodin dobrovolné práce, která – pokud by byla náležitě finančně ohodnocena – by představovala 1,7 miliardy Kč… Dobrovolníci tak přinášejí násobně větší vklad, než je dotační podpora státu. Jsme hrdí, že můžeme říct, že nemalá část byla odpracována i v Pionýru.

    Loučení s výročím
    Mezinárodní den dobrovolníků je také příležitostí ohlédnout se za rokem, ve kterém Pionýr slavil 25. výročí obnovení samostatné činnosti. Vždyť bez dobrovolníků, kteří si v oddílech, na táborech, při akcích… během toho symbolicky uzavíraného čtvrtstoletí odpracovali miliony dobrovolnických hodin, by dnes nemohl existovat.

    Oslavy měly mnoho podob: Patřil k nim návštěvností rekordní ročník Ledové Prahy, na jaře mohli lidé navštívit „Pionýrské pětadvacítky“ – stovku otevřených akcí po celé republice. V červnu přitáhlo tisícovku účastníků setkání oddílů v Praze, spojené s koncertem na Střeleckém ostrově a hrou Praha plná pověstí. O prázdninách přibylo pět stovek dětí na našich letních táborech. V říjnu byli přijati zástupci v Poslanecké sněmovně a na společenském setkání se sešli současní i někdejší pionýrští pracovníci. V listopadu nastal čas uplynulých 25 let symbolicky zhodnotit a nastavit směr do dalších – naznačený novým Programem Pionýra a dokumentem Vize 2040.

    Pionýr, z. s. Teď již snad lze říct, že pro Pionýr to byl dobrý rok. A bude-li ve společnosti povědomí o důležitosti a hodnotě dobrovolné práce, bude také více dobrých let – nejen v Pionýru, ale i v mnoha dalších organizacích.

    Autor