Jedete na tábor nebo na prázdniny? Máte rádi indiánské příběhy, tajemno a trochu dobrodružství? Pak vám a zejména vašim dětem vřele doporučujeme knihu Děti prérie a její pokračování Čunkši, vrať se!

  Čunkši, vrať se! – skvělá kniha indiánských příběhů o dětech a pro děti (autor Ondřej Balík, ilustrace Jan Šorm, detail obálky)

  Je to výborné čtení před spaním na pokračování nebo návod na příběh k táborové hře.
  Vyzkoušeno 🙂

  Čunkši, vrať se! – skvělá kniha indiánských příběhů o dětech a pro děti (autor Ondřej Balík, ilustrace Jan Šorm) Podobně jako autor příběhů o dvou malých indiánských holčičkách (jak přiznává v doslovu první knihy) znám indiány především z mayovek. Ty byly mým dobrodružným dětstvím společně s foglarovkami.

  Nikdy mě příliš netrápilo, že v knihách chybí holky, resp. že se jimi míhají jen někde na okraji. Miloš Zapletal (autor knih Sedmička a Soví jeskyně a další můj velikán dospívání), mě na to později upozornil. Navíc s přáním, aby takový příběh se silnou dívčí postavou vznikl a byl tak uvěřitelným vodítkem dívčího dobrodružství.

  Nová kniha Ondřeje Balíka Čunkši, vrať se navazuje na Děti prérie. V ní jsme se seznámili s malou Agléškou (Ještěrkou) a její starší sestrou (v lakotštině čunkši), která se jmenuje Bojuje s kunou. Dobrodružné vyprávění je oživené lakotskými slovy, názvy a jmény a v závěru knihy čtenář najde i stručný slovníček lakotštiny. To vše v doprovodu osobitých ilustrací Jana Šorma.

  Čunkši, vrať se! – skvělá kniha indiánských příběhů o dětech a pro děti (autor Ondřej Balík, ilustrace Jan Šorm) Agléška i její sestra v druhém díle povyrostly. Už si nehrají pouze ve svém týpí nebo v táboře, ale putují dobrovolně i nedobrovolně prérií, potkávají se s bílými lidmi, neminou je starosti a bolesti blízké každému. Opět se potkávají se smrtí, ale kromě tohoto smutku, který k životu přirozeně patří, kniha přibližuje strach o vlastní život, strach z omylů, z neznáma, nejistotu z toho, co nás přesahuje. Všechny tyto pocity a stavy duše jsou popisovány velmi chytře a srozumitelně právě pro mladší čtenáře. Navíc kniha ukazuje, a to snad především, to pozitivní ze života: sílu rodiny, přátelství a lásku, také význam vytrvalosti, trpělivosti a shovívavosti. I název knihy nese poselství, neboť Sestřičko, vrať se! není jednostranným zvoláním. Během příběhu se ukáže, že patří oběma sestrám, jež se vzájemně učí, které hodnoty jsou v životě důležité.

  Čunkši, vrať se! – skvělá kniha indiánských příběhů o dětech a pro děti (autor Ondřej Balík, ilustrace Jan Šorm) Jedním z nejsilnějších momentů knihy je pro mě vzájemné vyprávění starého dědečka Zuzeči a Agléšky poté, co skončilo její osamocené putování oblájemi (lakotsky prérie). V rozhovoru dítěte, bohatšího o drsnou zkušenost, a moudrého strace se autor pokusil zachytit to nesdělitelné, co je někde mezi nebem a zemí. Výsledek má sílu.

  Děti prérie i Čunkši, vrať se – to je dobrodružství, které dává smysl.

  Eva Měřínská


  Ukázky z knih, vyprávění, jak knihy vznikly a další podrobnosti najdete na: http://detiprerie.cz
  V současné době si můžete objednat dva tituly, jež na sebe volně navazují:
  Děti prérie (350,- Kč)
  Čunkši, vrať se (380,- Kč)
  Objednávejte e-mailem na adrese deti.prerie@gmail.com.
  Do objednávky prosím napište počet kusů, o které máte zájem, své jméno, e-mail a také adresu, na kterou Vám můžeme knihy doručit. (Poštovné a balné činí 79,- Kč při platbě předem nebo 99,- Kč při zaslání na dobírku.)
  Knihy je možno zakoupit také v Praze, a to na adrese v kamenné prodejně Davona – výtvarné potřeby, Jana Zajíce 848/22, 170 00 Praha 7. Otevírací dobu a mapu najdete na uvedeném odkazu.

  Pozor, sleva!
  Chcete zakoupit oba díly najednou? Objednejte si balíček celkem za 700,- Kč!

  #kniha #čtení #tábor #indián