Dnes ve středu 6. července 2016 uplyne 109 let od narození spisovatele, pedagoga volného času a skautského vedoucího Jaroslava Foglara – Jestřába.

  Od 00.00 hodin do 24.00 hodin tohoto dne je v provozu zvláštní telefonní linka nazvaná Ahoj, Jestřábe!

  Na telefonním čísle 228 226 113 můžete zanechat přání, vzkaz či zprávu Jaroslavu Foglarovi k výročí jeho narození.

  Nahráním vzkazu souhlasíte s jeho zveřejněním ve zvukové případně i textové podobě.
  Hovor je zpoplatněn běžnou sazbou volání na pevnou linku dle tarifu volajícího.
  Ze vzkazů bude vytvořen zvukový soubor, který zveřejníme na Bohouškovi a předáme jej k archivaci do fondu Jaroslav Foglar Literárního archivu Památníku národního písemnictví.
  Speciálně zabezpečený nosič zvukového záznamu pak bude ukryt v místech Jestřábovi z nejmilejších – v Prokopském respektive Dalejském údolí v Praze.
  Jen dnes můžete volat na linku Ahoj, Jestřábe! a zanechat tam přání, vzkaz, zprávu.

  #foglar #video #rychlesipy

  #foglar #JaroslavFoglar

  Jaroslav Foglar – spisovatel, skaut, redaktor několika dětských časopisů a zážitkový pedagog.

  Narodil se 6. července 1907 v Praze 2 v Benátské ulici číslo 3 jako druhorozený syn Marii a Jindřichovi Foglarovým. Celá rodina se několikrát stěhovala v Praze, do Předlic u Ústí nad Labem a v roce 1911 krátce do Poděbrad, odkud se natrvalo vrací zpět do Prahy, ale už bez otce Jindřicha, který po nemoci zemřel.

  Se skauty se malý Jaroslav setkal na přelomu let 1919/1920, při jedné akci se ale nachladil, a tak mu matka skautování zakázala. Jeho další setkání se skautingem bylo v 48. klubu oldskautů Jestřábi, kam chodil se svým starším bratrem Zdeňkem. V roce 1924 přijal nabídku vstoupit do 34. pražského oddílu Ohnivci a zde také získal přezdívku Jestřáb, protože „přišel od těch Jestřábů“. Oddíl byl o rok později sloučen s 2. pražským oddílem – Pražskou Dvojkou. Ten později za Foglarova vedení, v době, kdy nebyla povolena skautská organizace, začal používat název Hoši od Bobří řeky. Jaroslav Foglar vedl oddíl až do roku 1987.

  První výrazný literární počin Jaroslava Foglara je v roce 1934 Melantrichem vydaná kniha Přístav volá. V tomto nakladatelství také dává návrh na vydávání nového dětského časopisu Mladý hlasatel. Byl redaktorem takových úspěšných časopisů, jako již zmíněný Mladý hlasatel, Vpřed či Junák. Sepsal několik desítek knih, kreslených seriálů, povídek, příruček, her, návodů a rad. Mezi nejslavnější patří kreslený seriál Rychlé šípy, román Hoši od Bobří řeky a stínadelská trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Část této trilogie byla také v letech 1969 a 1993 zfilmována. Mezi významný úspěch Jaroslava Foglara je potřeba započítat i velmi zdařilé uvedení do života několika tísícovek čtenářských klubů.

  Za života získal několik cenění – například skautský Řád stříbrného vlka, první cenu v soutěži o nejlepší knihu pro mládež v nakladatelství Melantrich, nejvyšší zlatý 12. stupeň Březového lístku, čestné občanství hlavního města Prahy a řadu dalších společenských, literárních a skautských ocenění.

  Jaroslav Foglar zemřel 23. ledna 1999 v pražské Thomayerově nemocnici ve věku 91 let. Poslední rozloučení proběhlo symbolicky 2. 2. v obřadní síni v Strašnicích za účasti významných kulturních i skautských osobností, několika generací oddílu Pražská Dvojka a stovek jednotlivců nejrůznějšího věku – čtenářů, členů dětských klubů a oddílů všech generací. Jaroslav Foglar je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze.