Česká rada dětí a mládeže spolu s dalšími téměř dvaceti organizacemi podpořila dopisem poslanecký návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlase.

  Kamera České televize (ilustrační foto Jiří Majer)

  V pondělí 14. 11. 2016 byla do Poslanecké sněmovny předložena skupinou poslanců novela zákona o ČT a ČRo, která má číslo tisku 965.
  Předtím, než bude projednána Poslaneckou sněmovnou, se jí bude zabývat Vláda ČR.

  Česká rada dětí a mládeže již od svého vzniku sleduje situaci v médiích, několikrát nominovala adepty na členy rad ČT a ČRo, opakovaně připomínkovala zákony, týkajíci se této oblasti.
  ČRDM také dlouhodobě podporuje snahy platformy „Svobodu médiím!“ a spolu s dalšími organizacemi v nejbližší době zástupci ČRDM chystají tiskovou konferenci k připomínkovanému zákonu.

  Ve zmíněném dopise se mimo jiné píše:
  Demokratická společnost je neoddělitelně spjatá se svobodou projevu a svobodou médií. Zásadní je přitom zejména význam médií veřejné služby, která v České republice představují Česká televize a Český rozhlas. Tato média poskytují službu veřejnosti a veřejnost by měla být prostřednictvím televizní a rozhlasové rady garantem jejich nezávislosti. Nynější způsob výběru členů Rady ČT a Rady ČRo je ale příliš odvozen od aktuálního složení Poslanecké sněmovny, která členy rad vybírá, schvaluje a také může snadno odvolat.
  Návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlase, který nyní předkládá skupina poslanců (tisk 965), chce tento stav změnit tak, aby se na výběru podílely kromě politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně rovněž tradiční společenské, občanské a profesní organizace reprezentující co nejširší spektrum veřejnosti.

  Dopis o společné podpoře poslaneckého návrhu novely zákona o ČT a ČRo v plném znění najdete zde: str. 1; str. 2.

  Návrh novely najdete zde:
  číslo tisku 965

  Kroky platformy „Svobodu médiím!“ – platformy pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků – podporují také známé osobnosti jako kardinál Miloslav Vlk, poslanec Karel Schwarzenberg, astrofyzik a bývalý předseda Rady České televize Jiří Grygar, poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil, zakladatel a předseda SR Nadace Charty 77 František Janouch, prezident Křesťanské akademie Tomáš Halík, spisovatel Milan Uhde, biskup Dušan Hejbal, herečka Dana Batulková, herečka Valérie Zawadská, herec Ondřej Vetchý a další…

  Více: http://svobodumediim.cz

  Související:
  www.adam.cz/clanek-2016110081-podpisy-pro-novelu-zakona-o-ct-a-cro.html

  www.adam.cz/clanek-2016120010-poslanci-navrhuji-odpolitizovani-medii-verejne-sluzby.html

  #svobodumediim