Malý Tibet leží v severní Indii a je posledním místem na světě s nepotlačenou tibetskou kulturou.

  V zimě je zde –30 °C a oblast je pět měsíců uzavřená okolnímu světu. Pro zkrácení dlouhých zimních dnů by organizace Brontosauři v Himalájích ráda umožnila tamním dětem hrát hokej. Jejich inciativu můžete podpořit přispěním do veřejné sbírky nebo jet do Malého Tibetu pomoci jako dobrovolník.

  Škola v Malém Tibetu (foto Jakub Trnčák)„Český hokej pro tibetské děti je dlouhodobým projektem, který v postupných a koordinovaných fázích má zajistit, že děti z vesnice Mulbekh budou moc pravidelně hrát hokej,“ říká Jiří Sázel, předseda organizace Brontosaurů v Himálajích, která ve vesnici Mulbekh pomáhá s rozvojem tamní školy Spring Dales Public School. „Tento rok chceme v rámci veřejné sbírky získat peníze na hokejové vybavení a stavbu hokejového hřiště. Hřiště chceme postavit v létě s partou dobrovolníků. Další dobrovolníci nám mohou pomoci při první výuce, které proběhne v lednu 2018. Čtvrtý rok naší spolupráce bychom rádi postavili první hokejový stadion v okrese a umožnili dětem jezdit na přátelské zápasy do hlavního města,“ dodává Jiří Sázel.

  „V průběhu zimních prázdnin jezdíme s rodiči do hlavního města na návštěvu vzdálené rodiny. Je to deset hodin autobusem, a tak to zvládneme jenom jednou ročně. Po příjezdu se můj bratranec rozhodl ukázat, jak hrají hokej. Už jsem slyšel, že se dá na ledě bruslit, ale hokej jsem viděl poprvé. Mohl jsem si to zkusit a střelil jsem i gól. Ostatní říkali, že když hraješ dobře, můžeš jet hrát do zahraničí. I když se setmělo, vůbec se nám nechtělo domů. Bylo by úplně super, kdybychom měli u nás v Mulbekhu taky hokejové hřiště,“ popisuje své zážitky Stanzin Murup, student školy Spring Dales Public School.

  Logo projektu Brontosauři v HimálajíchOdborný dohled nad realizací projektu má hokejový trenér Marian Jelínek „Celý život jsem se inspiroval buddhistickým učením a jsem rád, že díky projektu Český hokej pro Tibetské děti mohu inspiraci vrátit zpět.“ „S hokejovým týmem HC Olymp bavíme diváky díky exhibičním zápasům. Jedním z našich snů je zahrát si přátelský zápas v Malém Tibetu, a proto bychom Český hokej pro tibetské děti podpořili výdělkem z přátelského zápasu na podzim 2017,“ říká herec a zakladatel HC Olymp Martin Dejdar.

  Jeho Svatost XIV. dalajláma Tändzin Gjamccho (foto z archivu Brontosaurů v Himálajích)Brontosauři v Himálajích v průběhu posledních let ve spolupráci s obyvateli vesnice Mulbekh pomohli postavit nové školní třídy a internát, zvedli počet studentů z 80 na 240 a umožnili studentům dosáhnout nejlepších studijních výsledků z celého okresu. Brontosauři v Himálajích získali 12 milionů Kč včetně darů od 14. dalajlámy, s tím, že jsou jedinou českou neziskovkou spolufinancovanou 14. dalajlámou. Naši plánem je postavit ekologický školní kampus pro 350 dětí, ve které budou děti moderně vzdělávány s inspirací v Buddhově učení, a vzdělání bude finančně dostupné lidem všech sociálních vrstev. Pevně věříme, že se nám díky předchozím výsledkům podaří také úspěšně zavést výuku hokeje.


  Chcete se zapojit do dobročinné sbírky podporující Český hokej pro tibetské děti?
  Více informací naleznete ZDE


  #dalajlama #hnutibrontosaurus #brontosaurivhimalajich

  Autor