Zuzana Vaněčková byla na podzim 2016 za ČRDM zvolena na post člena představenstva Evropského fóra mládeže.

    Prosím, představ nám na úvod krátce Youth Forum.
    Zuzana Vaněčková, členka Evropského fóra mládeže Youth Forum zastřešuje organizace pracující s dětmi a mládeží, tedy něco, jako je Česká rada dětí a mládeže na české úrovni, tak Youth Forum je takový deštník na evropské úrovni. Členy jsou jak národní rady vlastně všech zemí Evropy, nejen EU, tak i velké mezinárodní organizace, jako je třeba European Erasmus Student Network, nebo WOSM, což je skautská zastřešující organizace, Červený kříž, YMCA, dohromady je těch organizací více než 100.

    Jakých témat (tematických okruhů) se to týká?
    Zuzana Vaněčková, členka Evropského fóra mládeže Hlavním cílem tohoto evropského fóra mládeže je bojovat za práva mladých lidí. Je to v různých oblastech, teď máme 5 hlavních oblastí.
    Jednou z nich je participace, tedy podpora toho, aby mladí lidé chodili k volbám, aby se celkově účastnili společenského života, a do této kategorie spadá také strukturovaný dialog.
    Další oblastí je udržitelný rozvoj, ten vychází z nastavení udržitelných cílů OSN, takže máme silnou spolupráci s OSN, ale i uplatňování těchto udržitelných cílů na evropské a národní úrovni.
    Dalšími tématy je podpora našich organizací, zejména silných organizací, tam se snažíme získávat peníze na Evropské úrovni, snažíme se, aby v Erasmu+ bylo co nejvíc peněz určených pro mládež a celkově pro zvyšování kapacit těch organizací, aby mohly ve větší míře vykonávat svoji činnost.
    Potom se dostávám k oblasti, co mám na starosti já, to je sociální a ekonomická inkluze. Tam se zabýváme sociálními právy mladých lidí, například placenými stážemi mladých lidí – snažíme se, aby neexistovaly neplacené stáže a stáže bez nějakého vzdělávacího obsahu, dále se to týká kvalitní práce, boje proti nezaměstnanosti mladých, podpory bydlení pro mladé rodiny, protože je čím dál tím těžší jako mladý člověk se osamostatnit a mít své vlastní bydlení, a podobně.
    Poslední kategorií jsou práva mládeže, to je celkově koncept boje za lidská práva a práva mladých lidí.

    Co vlastně v EYF děláš Ty?
    Já jsem v EFM poslední 4 roky zastupovala ČRDM. Loni v listopadu jsem byla zvolena do Představenstva EYF.

    Kolik je tam zástupců jako Ty – má každá země svého? Nebo z kterých zemí jsou ti, co jsou na podobné pozici?
    Zuzana Vaněčková na EYE 2016 Představenstvo EYF má dohromady 11 lidí, tedy jednoho prezidenta, dva viceprezidenty, každého z jednoho bloku, tedy jednoho z národních rad, druhého z mezinárodních organizací, a po čtyřech členech z každého výše zmíněné oblasti.
    Takže já tam vlastně zastupuji Českou radu dětí a mládeže, pak tam máme lidi z dalších zemí, např. Španělsko, Rakousko, Srbsko, Finsko, Norsko, Estonsko, Holandsko, Slovinsko a Řecko. Je nás tam taková velká směsice, každý má na starosti jedno z těch velkých hlavních témat, která máme mezi sebe rozložené, takže máme takový náš akční plán, kde jsou nastavené hlavní aktivity.

    Jsou s Tvojí funkcí v EYF spojeny další povinnosti? Například příprava na jednání? Školení? Konference?

    Zuzana Vaněčková, členka Evropského fóra mládeže Hlavním naším cílem ale není přímo práce na různých projektech nebo kampaních, ale spíše vlastně nastavování vize a celkové strategie, fungování té organizace. Také často reprezentujeme na různých konferencích, vyjednáváme s jednotlivými stakeholdery. Nedávno jsem měla proslov před Evropským parlamentem o neplacených stážích. Moje funkce obsahuje i hodně povinností z oblasti veřejného působení a veřejného zastupování organizací.

    Kde se obvykle jednání odbývají? A jak často?
    S tím samozřejmě souvisí spousta cestování. Často, protože naše hlavní sídlo je v Bruselu, se snažíme, aby naše pracovní setkání nebo naše setkání Představenstva byly v Bruselu, abychom tam mohli mít i lidi ze sekretariátu, tedy ty, co vykonávají tu práci. Ale přitom jezdíme po celé Evropě i mimo ni, když navštěvujeme různé konference nebo členské organizace.

    Kolik Ti to všechno zabere času ?
    Je to práce dost časově náročná, z minulých mandátů vím, že odpovídá zhruba 60 až 100 dnů za rok někde na cestách. To je poměrně dost a člověk musí být „na příjmu“ kvůli mailům, protože spoustu našich rozhodnutí děláme i po mailech a kampaně na sociálních médiích.
    Máme právě velice vtipný Twitter, určitě doporučuju ho sledovat, i Facebook. Máme tam i hezká videa. Příspěvky zaberou dost času, ale baví mne to, protože to má smysl a protože vidím výsledky svojí práce. Je to fajn, ale je to trošku náročné.

    Jak často připravuješ materiály, které pak mají přesah ven, do médií a podobně?
    Zatím jsem poskytovala rozhovor makedonskému rádiu a televizi. Snažíme se, abychom byli co nejvíce slyšet, a podařilo se mi nejen být panelistkou, ale asi být i dost zajímavá, abych byla citovaná i oficiální komisí… Několikrát do měsíce se podaří někam do médií něco dát…

    Chceš dodat ještě něco, o čem by mladí lidé u nás měli vědět?
    Do práce Evropského fóra mládeže se dá zapojit přes naše sociální média, kde vybízíme například k různým konzultacím nebo máme spoustu různých interaktivních turné, třeba teď nově k lidským právům, kde se jednoduše mladí lidé se mohou dozvědět víc o svých právech.
    Snažíme posílat i výzvy na jednotlivé konference, které se chystají na různá témata, například právě teď ke strategii mládeže nebo k Erasmu+, k vyjednávání peněz a podobně. Máme pracovní skupiny a ty se scházejí. Určitě stojí za to naši činnost sledovat.
    Také je možné se zapojit přes Českou radu dětí a mládeže přímo, přes naši zahraniční komisi, takže možností spolupráce je víc.

    Autor