Záchrannými stanicemi projde ročně více než 100 čápů bílých, v polovině případů se jedná o mláďata.

    Na centrální dispečink stanic bývá občas nahlášen případ, kdy na hnízdě zůstane opatrovat potomstvo pouze jeden čáp. Čápi však o potomstvo pečují v páru a jeden sám nemá šanci vše zvládnout.

    Takto bylo také nahlášeno hnízdo v Jižních Čechách. Volající obdržel telefonní číslo na záchrannou stanici v Rozovech u Temelína při Zoo Hluboká. Čapí mimina – tři vylíhlá, dvě ještě ve vejcích – byla díky pomoci hasičů sundána z hnízda a převezena do stanice, kde jim bude věnována maximální péče.

    Čapí školka v plzeňské záchranné stanici (ilustrační foto ZS Plzeň)Záchranné stanice sdružené v Národní síti již léta řeší podobné případy adopcí mláďat do náhradních čapích hnízd. Díky Karlu Makoňovi z plzeňské záchranné stanice, který se monitoringem čápů a jejich hnízd dlouhodobě zabývá, bude i v tomto případě vytipováno vhodné hnízdo(a), kam budou čápata ze Sedlce přidána. Vždy je třeba adopci správně načasovat a rozmyslet – čápi se přidávají do hnízd s malým počtem mláďat, která jsou nepatrně mladší, než „cizinci“. Takto se za uplynulé roky podařilo úspěšně adoptovat desítky čápat, která tak měla možnost vrátit se do přírody v doprovodu náhradních rodičů.
    Hořkou pachuť k případu přináší informace o tom, že mrtvého čápa nebylo možné dohledat (např. zjistit příčinu úhynu, odečíst kroužek – pokud byl kroužkován…), neb z místa, kde byl nahlášen, velmi rychle zmizel…

    Zásah na sedleckém čapím hnízdě můžete zhlédnout na FB-stránce Zoo Hluboká


    Sbírka Zvíře v nouzi v novém

    Fórum dárců nám na jaře letošního roku připravilo velké překvapení. Velmi oblíbené darovací zprávy dostaly nový kabát a po několika letech se dočkaly inovací. Pomocí jedné SMS zprávy můžete darovat nejen oblíbenou třicetikorunu, ale nově i šedesát nebo devadesát korun. Roční podpora projektu je nahrazena podporou trvalou. Jednou zprávou si nastavíte pravidelné zasílání DMS zpráv na tak dlouho, jak budete chtít. Fóru dárců se navíc podařilo snížit provozní náklady, které jsou již jen 1 Kč z každé DMS zprávy. Záchranné stanice tak obdrží z každé DMS zprávy 29, 59 nebo 89 korun.

    Zvíře v nouzi - logoA jak se tato změna týká záchranných stanic? I projekt Zvíře v nouzi má své DMS zprávy. Podpořit lze stanice všeobecně nebo můžete svou pomoc zaměřit konkrétněji. Každá záchranná stanice, která má status neziskové organizace, obdržela svůj jedinečný kód, na který můžete zasílat darovací zprávy. Podpořit tak můžete již 25 záchranných stanic, které jsou součástí Národní sítě.

    A jak na to?

    Jednou textovou zprávou můžete poslat 30, 60 nebo 90 korun. Pokud chcete záchranné stanice podpořit jednorázově, pošlete dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
    Finančně podpořit vyhlédnutý projekt některé z neziskových organizací nebylo nikdy snazší... (foto z FB Daruj Správně)DMS ZVIREVNOUZI 30 nebo
    DMS ZVIREVNOUZI 60 nebo
    DMS ZVIREVNOUZI 90

    V případě, že budete chtít svoji oblíbenou stanici podporovat dlouhodobě, můžete si nastavit trvalou podporu pomocí DMS zpráv. Záchranné stanice tak získají každý měsíc zvolenou částku. Nastavení lze samozřejmě kdykoliv bezplatně zrušit.

    Trvalou podporu nastavíte SMS zprávou na číslo 87 777 ve tvaru:
    DMS TRV ZVIREVNOUZI 30 nebo
    DMS TRV ZVIREVNOUZI 60 nebo
    DMS TRV ZVIREVNOUZI 90

    Nadále platí, že lze podpořit konkrétní stanici. Můžete použít veškerá nová nastavení, jen v DMS zprávě za heslo ZVIREVNOUZI připojte kód konkrétní stanice.

    Více na www.zvirevnouzi.cz v sekci Sbírka Zvíře v nouzi a na www.darcovskasms.cz


     

    Autoři