Český rozhlas Radiožurnál, Rádio Junior a Junák – český skaut připravily na letošní červenec originální výpravnou hru pro děti.

  Tematický printscreen webu Rádia Junior

  Cílem je nevšední zábava bez digitálních technologií a potřeby internetu. Dětští posluchači doma budou spolu se skauty na letních táborech pomáhat astronautům zvládnout vesmírnou expedici na neznámou planetu.

  3. července startuje na Radiožurnálu a Rádiu Junior letní hra pro děti ve věku od 7 do 13 let. Cílem je zabavit a inspirovat děti, jak trávit čas bez digitálních technologií a internetu. Učí je hravou formou získávat nové dovednosti a trávit léto co nejvíce v přírodě.

  Obrázek z webu Rádia Junior (foto Petra Komárková)Koncept hry je postavený na příběhu pěti astronautů, kteří se připravují na expedici na vzdálenou planetu. Příběh i hra mají čtyři etapy – příprava expedice, let do souhvězdí Vodnáře, objevování Planety R a cesta zpět. Mezinárodní posádku potkají v rámci mise nečekané problémy, které jim děti spolu se skauty pomáhají řešit plněním jednotlivých úkolů například z oblasti techniky a přírodovědy. S plněním úkolů jim radí skauti a skautky, kteří tak na skautských letních táborech zúročí dovednosti, které se naučili ve skautském oddíle. „Skauting je dobrodružství pro všechny – pro děti i rodiče. Skautky a skauti jsou rádi, že se o své znalosti a dovednosti mohou podělit také s dětmi u rozhlasových přijímačů,“ říká starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

  Obrázek z webu Rádia Junior (foto Petra Komárková)Obtížnost úkolů je zvolena tak, aby pomoc rodičů nebyla nutností. Skauti pak dětem poradí, jak různě se dají úkoly plnit a věnovat se budou také tématům, jako je bezpečnost dětí v létě, vztah k přírodě, vztahy mezi dětmi, proč je důležitá zvídavost, solidarita či tvořivost. Připojit se do hry lze kdykoliv nebo hrát jen konkrétní etapu.

  Dvanáct příběhů a úkoly budou v průběhu července postupně odvysíláno každé pondělí, středu a pátek. „Planeta R je unikátním spojením sci-fi příběhu s úkoly, které jsou naprosto reálné a jejichž splnění děti obohatí o praktické dovednosti, které jistě ještě v životě zúročí,“ doplňuje Šárka Fenyková, autorka příběhu a vedoucí Rádia Junior.

  17. července zavítá na jeden skautský tábor mobilní rozhlasové studio, tzv. Airstream, a zprostředkuje posluchačům vysílání věnované skautingu.

  Obrázek z webu Rádia Junior (foto Petra Komárková)Hra má vlastní speciálně vytvořenou grafiku včetně loga. Celkem 60 000 archů samolepek s přebaly palubního deníku budou od začátku července distribuovány v dětském měsíčníku Mateřídouška, Týdeníku Rozhlas, v kamenné prodejně Radioservisu, ve skautských obchodech JUNshop v Praze a Liman sport v Plzni a ve všech budovách Českého rozhlasu po celé ČR. Dále jsou pro děti připravené pohlednice s grafikou vesmírné posádky, placky s logem a dětské tetovačky.

  Na projektu Planeta R spolupracoval také divadelní soubor Vosto5, který ztvárnil a propůjčil své hlasy astronautům v jednotlivých příbězích a video upoutávkách

  Více informací naleznete na webové stránce http://www.radiojunior.cz/planetar


  Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 11 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na téměř 58 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více o skautingu na www.skaut.cz


  #skaut #tábory #letnítábory