Začátkem prázdnin se tři skautky ze šumperského střediska – Denisa Prokopová, Michaela Hašová a Lada Matyášová – vypravily na Sibiř.

    Na deset dní se dívky staly členkami expedice Thor Heyerdahl Explorer Camp Expedition (www.campthor.org).

    Ta byla pořádána Ruskou geografickou společností na počest sedmdesátiletého výročí archeologa, antropologa a mořeplavce Thora Heyerdahla. Připojily jsme se tak jako jediné tři reprezentantky z České republiky ke skupině dvaceti dalších mladých dobrodruhů z Ruska a Arménie.

    Mezikulturní den expedice Thor Heyerdahl Explorer Camp - české skautky Cílem akce bylo inspirovat mladé lidi ve věku 12 – 16 let k tomu, aby se stali dobrými komunitními vůdci budoucnosti a pomyslnými staviteli mostů přes národní, kulturní, turistické i vědecké dění.

    Expedice tak byla dobrou příležitostí seznámit mladé lidi se Sibiří samotnou skrze návštěvu měst Novosibirsk a Tomsk. Kulturní zvyklosti a tradice jsme poznali díky návštěvám muzea archeologie, etnologie či muzea slunce. A protože se jednalo o akci věnovanou talentovaným dětem, navštívili jsme také Technologický park, planetárium či Galileovo centrum, kde si účastníci mohli nasát nové znalosti.

    V muzeu Sibiře v Tomsku (Thor Heyerdahl Explorer Camp Expedition) Jeden den byl věnovaný ruské, arménské i české národní kultuře – s ochutnávkou typických pokrmů, tancem i zpěvem.

    Organizátoři připravili setkání s představiteli navštívených měst, vědci i slavnými cestovateli (Anatolyi Kulik, Sergey Medvedchikov aj.).

    Účastníci expedice Thor Heyerdahl Explorer Camp cestou do Technologického parku Naši mladí průzkumníci se také podíleli na třídenním splutí řeky Ob na replice raftu Kon-Tiki. Tam si nejen měli čas odpočinout a strávit nějaký čas společně při sportovních hrách, ale také se učili týmové spolupráci a zodpovědnosti při přípravě pokrmů, starali se o pořádek na lodi a také se učili vor kormidlovat.

    Naším návratem domů ale ještě nic nekončí. Máme v plánu se o naše zážitky podělit s ostatními uspořádáním výstavy fotografií, promítáním videa i uspořádáním besedy ve skautském domě v Šumperku, protože Junák – český skaut byl naší vysílající organizací.

    Lada na svém blogu píše:
    „Každý den jsem strávili jednu až dvě hodiny plavbou proti proudu řeky Ob. A zbytek dne jsme se věnovali práci na lodi, plavání, spaní, hraní her apod.
    Ale také jsem se učili, jak se takový vor kormidluje a co vše je potřeba udělat proto, aby se člověk mohl stát kapitánem takového plavidla. Neminuly nás ani projížďky na motorovém člunu, které jsme si všichni užívali a spoustu další vodní zábavy.
    Život na voru znamenal pro celou skupinu velký posun. Jednak jsem museli být všichni společně na relativně malém prostoru, ale pak byla také konečně čas na společné povídání, oživování zážitků z předchozích dnů a dozvídání se spousty nových informací o našich kulturách i životech doma. A další společnou věcí byla také společná zodpovědnost za naše prostředí na lodi i jídlo. Sice s námi jela i paní kuchařka, ale aby nakrmila dvacet hladových krků, tak na to potřebovala pomoc. Takže každý den byla vybraná skupina účastníků ustanovena jako výpomoc na krájení, škrábání i na umývání nádobí.“

    Související:
    http://www.campthor.org/home/home/1-2/2017/08/07/followers-of-thor-heyerdahl-sailed-along-the-ob-river-on-a-raft-of-kon-tiki/
    http://www.campthor.org/home/home/1-2/2017/06/09/international-thor-heyerdahl-explorer-camp-expedition-program-novosibirsk-2017/

    #expedice

    Autor