RUBRIKA: sdružení
Astronomická expedice Úpice 2017 – nejlepších 16 dnů v roceAutor:
Michal Kroužel – Česká astronomická společnost | zařazeno: 19. 8. 2017 | zařadil/a: -maj- | přečteno 2547
Astronomie patří k jednomu z nejrychleji se rozvíjejících vědních oborů.
![]() Optické pozorování nahradily obří moderní observatoře, družice či vesmírné sondy. Zpracování získaných dat už se neděje na papíře, ale mají je na starosti výkonné superpočítače. Zdá se, že z celé astronomie se vytratila poetika pozorování krásného nočního nebe posetého hvězdami. Není to však úplně pravda. Astronomická expedice Úpice se stále drží kořenů a i letos od 14. do 30. července už po padesáté deváté nabídla účastníkům možnost okusit atmosféru optického pozorování noční oblohy dalekohledy ze zelené louky Úpické hvězdárny v krásné podkrkonošské krajině. V několika skupinách (Deepsky, Meziplanetární hmota a Začátečníci) se pozorují objekty blízkého i vzdáleného vesmíru okem u okuláru dalekohledu a vše se řádně dokumentuje do pozorovacích deníků. Právě začátečníci si díky tomuto „obyčejnému“ pozorování astronomii zamilují a rozhodnou se jí věnovat více času, své studium, a třeba i svoji celoživotní práci. Motivátory budoucích astronomů byli Jan Dvořáček, Michal Kroužel a Šárka Dyčková.
Vědečtěji zaměřená skupina CCD, vedená Katkou Hoňkovou a Jakubem Juryškem, měla k dispozici profesionální CCD kamery s fotometrickými filtry, 15–30cm dalekohledy a stabilní ekvatoriální montáže. Skupina během expedice Úpice pracovala na několika projektech, účastnila se seminářů a workshopů prohlubujících teorii pozorování a studium proměnných hvězd. Část se věnovala pozorováním pulzací proměnné hvězdy typu delta Scuti, a ze získaných měření tak mohli určit vzdálenost k této hvězdě. Jiní se věnovali proměřování vlastních nově objevených proměnných hvězd a zjišťování jejich základních parametrů. Jedním z nejvýznamnějších projektů CCD skupiny byla predikce splynutí těsné zákrytové dvojhvězdy, která by mohla vzplanout jako nova druhé hvězdné velikosti. V průběhu expedice bylo také fotometricky pozorováno několik zákrytových dvojhvězd, určeny a publikovány okamžiky jejich zákrytů či ověřován výskyt erupce na jedné z nově objevených proměnných hvězd. Skupina Radioastronomie, vedená Romanem Dvořákem, se zabývala nejen „posloucháním“ slunečních erupcí, jupiterových bouří či meteorických rojů, ale i technologií 3D tisku a možnostem jejího využití v astronomii. Měsíční skupina pod vedením Nely Dvořákové měla své dalekohledy namířené na našeho nejbližšího souputníka, Měsíc. Umět pojmenovat pohoří, krátery a moře na Měsíci není pro účastníky po expedici Úpice žádný problém.
Velmi bohatou praktickou část expedice doplňovaly několikrát denně odborné přednášky z řad vedoucích i pozvaných přednášejících. Přednášky nebyly jen z oblasti astronomie či fyziky, ale zasahovaly do geologie, chemie či biologie. Při nepřízni počasí přišly vhod i cestovatelské přednášky z různých koutů světa. I když se jedná o akci, která navenek působí jako letní škola, našli jsme si čas i na zábavu a klasické táborové aktivity. Hráli jsme volejbal, házeli se do bazénku, chodili na procházky po okolí, hráli bojovku a různé šifrovací hry. Dojem tábora posílilo i spaní ve stanech.
Užitečné odkazy: www.astro.cz, www.expediceupice.cz
Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
Aktuální téma: #20letCRDM
|
• Konference (Naše) veřejnoprávní média - sledujte na videozáznamu - 3. 12. 2019
• Upoutávka ke skautskému filmu Hledání lilie - 2. 12. 2019
• Historie Dne veteránů - 11. 11. 2019
Představujeme
Mezinárodní
Pozvánky
Rozhovory
|