Letos Nadační fond Českého rozhlasu pro projekt Světluška uspořádal již patnáctý ročník sbírkových dnů. Našich tomíckých oddílů, které se do sbírky zapojily, bylo shodou okolností také právě patnáct.

  Do patnáctého ročníku Světlušky se zapojilo patnáct oddílů tomíků Do patnáctého ročníku Světlušky se zapojilo patnáct oddílů tomíků (TOM Pawnee Bystřice pod Hostýnem) Většina z nich se do této charitativní akce vrhla už poněkolikáté.

  V týdnu 11. – 15. září se dohromady tomíkům podařilo společně vybrat 223 532 Kč! Tato částka již putuje na účet Světlušky, ta pak za peníze z celorepublikové sbírky zprostředkuje dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením pomoc.

  Do patnáctého ročníku Světlušky se zapojilo patnáct oddílů tomíků (TOM Práčata z Rapšachu)Do patnáctého ročníku Světlušky se zapojilo patnáct oddílů tomíků (TOM Tuři z Olomouce) Zde si můžete přečíst, které oddíly si nasadily křidélka s tykadly a kolik se jim podařilo získat peněz: TOM Chippewa společně s TOM Dakoti Česká Lípa 27 580 Kč, TOM Kadao z Opavy 22 615 Kč, TOM Lesani z Karviné 15 401 Kč, 2 eura, 7 zlotých, TOM Maracaibo z Třince 11 823 Kč, 8 eur, 1 libra, TOM Oftalmo Brno 5 858 Kč, TOM Otrokovice 16 645 Kč, TOM Pawnee Bystřice pod Hostýnem 16 735 Kč, TOM Práčata z Rapšachu 17 211 Kč, TOM Robinsoni Poděbrady 10 671 Kč, TOM Rokytná 19 794 Kč, TOM Sluníčka z Litoměřic 25 773 Kč, TOM S.T.A.N. z Prahy 5 000 Kč, TOM Tuři z Olomouce 16 039 Kč, TOM Zálesák z Hlučína 12 387 Kč.

  Do patnáctého ročníku Světlušky se zapojilo patnáct oddílů tomíků (TOM Sluníčka z Litoměřic) Všem oddílům patří velký dík za to, že se nebály oslovit kolemjdoucí a pomohly tak přispět na dobrou věc.

  Anežka Klabanová, náčelnictvo Asociace TOM

  Postřehy oddílů z terénu:

  TOM Robinsoni
  Do patnáctého ročníku Světlušky se zapojilo patnáct oddílů tomíků (TOM Robinsoni z Poděbrad) • V úterý 12. 9. jste mohli potkat od časných ranních hodin nejen na poděbradské kolonádě čtyři z nás, čtyři Robinsony. Úkol oslovit na ulici cizího člověka je obtížný a někdy bohužel i nevděčný. Zvlášť, když po něm něco chcete. Mnoho lidí si ale nechalo se zájmem vysvětlit, jak Světluška ovlivňuje životy nevidomých a poté udělali dobrý skutek. Část z nich byli v obraze ihned po vyslovení slova Světluška, což nás potěšilo. Přispět drobnou mincí nebyl problém pro každého druhého až třetího osloveného. U dětí měla velký úspěch světluščí tykadla, ale zájem byl o všechny další předměty s logem Světlušky – propisky, peněženčičky, zubní kartáčky i svítící klíčenky.
  Do celonárodní sbírky jsme se zapojili už po několikáté a myslím, že se nám podařilo nakonec přispět na konto Světlušky velice pěknou částkou – 10 617 Kč. Máme radost, že jsme pomáhali tak skvělé organizaci!

  Lucie Míčová, TOM Robinsoni, Poděbrady

  TOM Oftalmo
  • Oftalmo Světlušky vyrazily letos počtvrté do ulic, a to za deště i větru! Neb náš oddíl je plný zpěváků, mimo kasiček a sbírkových předmětů, jsme si přibalili i kytaru a náladu kolemjdoucích jsme se snažili zvednout našimi oblíbenými písničkami! Celkem se nám za 2 dny podařilo vybrat 5 858 Kč! Už se těšíme na příští ročník!

  Jarmila Póčová, TOM Oftalmo, Brno

  TOM Tuři
  Do patnáctého ročníku Světlušky se zapojilo patnáct oddílů tomíků (TOM Tuři z Olomouce) • Ve sbírkových dnech Světlušky náš oddíl vybral 16.039,-Kč. I přes nepřízeň počasí, kdy nám nepršelo jen jeden den, jsme s vybranou částkou spokojeni. Ve čtvrtek nás odchytla redaktorka Českého rozhlasu Olomouc Petra Ševců a natočila malou reportáž o našem zapojení do Světlušky. Odvysílaná byla v sobotu 16.9. kolem 13:30 na Českém rozhlase Olomouc v Dobrém odpoledni.
  Také jsme ušili ponožkové psy pro Pestrou společnost, která jejich prodejem získá peníze na výcvik asistenčních psů. Oslovili jsme i Klub pro seniory v Olomouci – Nedvězí, který se k nám přidal a ušil ponožkové psy také.

  Soňa Rokytová, TOM Tuři, Olomouc

  Autoři