Již po osmačtyřicáté se potká v sobotu 27. ledna 2018 na vrcholcích Brd několik stovek skautů a skautek nejen z Prahy.

    Trasu přechodu si může každý oddíl zvolit podle své volby a zdatnosti svých členů. A tak můžete jít z Řevnic do prudkého stoupání k „Jezírku“, nebo z Mníšku pod Brdy opačným směrem. Centrem dění se stává každoročně Kytínská louka, kde se oddíly potkávají a vyměňují si pamětní lístčky „Brděnky“ a kde se hodinu po poledni koná slavnostní nástup pochodníků. Na Kytínské louce bývá k mání občerstvení a možnost zakoupení drobných suvenýrů, pro malé neposedy je připravena také řada her a soutěží, to vše v režii oldskautů.

    Výroba Brděnek je věcí cti každého oddílu i každého jednotlivce. Jsou to obvykle malé kartičky papíru s obrázkem, obsahující rok Přechodu Brd, oddíl a město, odkud oddíl pochází.
    Každý oddíl se snaží vytvořit něco originálního, někdo použije kresbu, kterou si každý člen oddílu sám vybarví, třeba každý jinak. Některé oddíly přistupují ještě tvořivěji a každý si svou Brděnku vyrábí sám podle svého.
    Na Kytínské louce, nebo někde cestou po lesních stezkách se snaží děti vyměnit své kartičky za jiné – pochopitelně za ty „nejkrásnější“. A tak se každý snaží při výrobě zapojit um a fantazii. I proto, že na Kytínské louce je možno vhodit jednu oddílovou Brděnku do soutěžní krabice, a porota z Pražské rady Junáka pak vybere tu NEJ…

    Zasněžené Brdy mohou být pro oddíl také prubířským kamenem zimních výprav – obvykle leží na lesních cestách sníh, a fujavice, ledovka či metelice jsou už také tradicí.

    Akci pořádá Pražská rada Junáka – českého skauta.

    „První ročník zimního přechodu Brd se uskutečnil 8. února 1969 za účasti více než 1300 skautů jako forma protestu proti okupaci Československa sovětskou armádou a dalších zemí tehdejší Varšavské smlouvy. Přestože činnost Junáka byla v roce 1970 násilně ukončena, mnoho skautských oddílů v činnosti pokračovalo pod hlavičkou jiných zájmových organizací dětí a mládeží, nebo v ilegalitě.
    V letech 1971 – 1989 se tradice zimního přechodu Brd udržovala jako akce turistických oddílů mládeže. Pod skautskou vlajku se přechod vrátil znovu po třetím obnovení činnosti Junáka v roce 1990,“ říká Slávek Janov, jeden z pražských oldskautů.

    Autor