Národní technické muzeum připravilo k letošním oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky projekt „Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět.“

    Ústřední výstava se stejným názvem bude zahájena 18. října 2018 a představí návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992. Výstava bude založena na prezentaci vybraných témat – firem, výrobků, osobností a dalších fenoménů československého průmyslového a technického vývoje v letech 1918 až 1992.

    Výstava bude založena na prezentaci vybraných témat – firem, výrobků, osobností a dalších fenoménů československého průmyslového a technického vývoje v letech 1918 až 1992 (foto archiv Národního technického muzea)Záměrem není ukazovat souvislý chronologický vývoj, nýbrž bodově nastiňovat jednotlivá témata a jejich prostřednictvím charakterizovat podobu československého průmyslu v celé jeho historii. Prezentovány budou nejen úspěchy československého průmyslu, ale také jeho neúspěchy. Vystavovat nechceme pouze špičkové výrobky, které byly exportovány do zahraničí, ale také produkty, které technicky zaostávaly, ale přesto byly vyráběny a mnohdy se staly každodenní součástí života. Naprostá většina exponátů budou originální sbírkové předměty ze sbírek NTM. Nezbytnou součástí výstavy budou také audiovizuální prezentace.

    V rámci projektu se uskuteční další akce, další výstavy, vědecká konference a různorodý doprovodný program včetně programů pro školy. Ojedinělou záležitostí bude jízda „Prezidentského vlaku“. Vlak vyrazí na cestu po České a Slovenské republice 28. června 2018. Speciální „Prezidentský vlak“ připravilo Národní technické muzeum (NTM) ve spolupráci s Národním dopravcem Českými drahami a se Železnicemi Slovenské republiky. Vlak bude složen ze železničních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům.

    Výstava bude založena na prezentaci vybraných témat – firem, výrobků, osobností a dalších fenoménů československého průmyslového a technického vývoje v letech 1918 až 1992 (foto archiv Národního technického muzea)Souprava, vedená parní lokomotivou řady 464.2 „Rosnička“, bude složena ze salónního vozu T. G. Masaryka Aza 1-0080 z roku 1930, salónního vozu Františka Ferdinanda d‘Este z roku 1909 Aza 1-0086, používaného i československými prezidenty, a ze salónního vozu Salon 001, vyrobeného pro československé prezidenty v roce 1968. Připojen bude také vůz Ca 4-5086 z roku 1931 s celokovovou skříní, dokládající snahy o zrychlování železniční dopravy na meziválečných ČSD. V tomto voze bude umístěna výstava prezentující cestování československých prezidentů po železnici.

    Na postrku bude řazena lokomotiva řady T 478.1010 (751.010-0), vyrobená libeňským závodem ČKD Praha roku 1967. „Prezidentský vlak“ bude prezentován veřejnosti v České republice i na Slovensku od konce června do počátku září 2018. Souprava vyrazí z Prahy do Brna, Bratislavy a Košic, dále zavítá do Zlína, Olomouce, Pardubic, Plzně, Karlových Varů nebo Chomutova. Svoje putování po síti bývalých ČSD zakončí v areálu historického depa a dílen na Masarykově nádraží v Praze v prostorách plánovaného Muzea železnice a elektrotechniky Národního technického muzea. Veřejnosti budou určeny prohlídky během pobytu vlaku na nádražích, případně dalších místech (např. v areálu brněnského výstaviště, depozitáři NTM v Chomutově apod.). Přesuny vlaku mezi jednotlivými zastávkami budou neveřejné, a na jízdy proto nebude možné zakoupit jízdenky.

    EYCA - Evropská karta mládeže (eyca.cz)A ještě příznivé informace na konec:
    Držitelům Evropských karet mládeže EYCA (dříve EURO<26) do 18 let (datum narození je vyznačeno na kartě) a držitelům karet EYCA Student je určen tarif sníženého vstupného v rámci NTM. A současně: Na členské organizace (jejich oddíly) sdružené v České radě dětí a mládeže se vztahuje tarif pro „Školní skupiny s pedagogickým doprovodem“.

    Autoři