Kolem Vyšehradu, Národního divadla nebo pod Karlovým mostem. Unikátní pohled na hlavní město z řeky si mohou v pátek 28. září, užít účastníci tradičního skautského závodu Napříč Prahou – přes tři jezy.

  Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Václav Štěpán)

  Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Jakub Pavelka, 2017)Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Jan Vedral, 2017) Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tohoto závodu, který se koná vždy na svátek svatého Václava.
  Trasa překonávající tři vorové propusti – Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez – je dlouhá 6,5 říčních kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky začínají na Císařské louce a plavbu končí na ostrově Štvanice.

  Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Jakub Pavelka, 2017)Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Hana Dejmková, 2017) Jako první startuje několik soutěžních kategorií závodu, v němž zápolí jak děti v kategorii vlčata a žabičky (8 až 10 let), tak starší skauti a skautky. Velká část z nich závodí na typických skautských pramicích P550, se kterými je možné i plachtit, což je mezi plavidly unikátní. Po skautském závodě následuje volné splutí určené pro zájemce z řad široké veřejnosti.

  Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Václav Štěpán, 2017)Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Václav Štěpán, 2017) „V minulém ročníku akce projelo trasu téměř 1300 posádek a 193 lodí bylo závodních, což je historicky nejvyšší počet. Počet účastníků volného splutí rovněž každý rok stoupá, a tak je několik týdnů před akcí dokonce problém sehnat v okolních krajích lodě,” uvádí velitel závodu Jan Fischer. „Divákům bych doporučil sledovat dění u Staroměstského jezu, ten je pro vodáky kvůli silnému proudu nejnáročnější a pokaždé tam dochází k napínavým situacím,“ dodává.

  Organizátoři letos očekávají zhruba 4 000 milovníků říční plavby.
  O bezpečí závodníků se stará Vodní záchranná služba ČČK z Prahy 6 a Praha 15 a skautští vodní záchranáři, zdravotnickou službu vykonává Skautský záchranný tým.


  Historie závodu Napříč Prahou – přes tři jezy
  Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Václav Štěpán, 2017)

  sahá do roku 1939, původně šlo pouze o závod vodních skautů a od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti.
  První ročník akce uspořádali skauti ze 13. oddílu z Libně, kteří původně navštěvovali známou Foglarovu Dvojku, ale později se rozhodli věnovat vodnímu skautingu.
  Pohnutou historii má skleněný pohár, o který se v závodě soutěžilo.
  Tradiční skautský závod Napříč Prahou – přes tři jezy (foto Václav Štěpán, 2017) Ten původní skončil ve skautské klubovně zapečetěné v roce 1949 komunisty. Skauti ho i přes nebezpečí z klubovny odnesli, a to jako jedinou věc. Do rukou organizátorů závodu se vrátil až v roce 2009, tedy po více než šedesáti letech, kdy byl považován za ztracený.
  Vodní skauting v České republice je stejně starý, jako náš samostatný stát, letos slaví 100 let od svého založení.

  #Junak #skaut #trijezy #prestrijezy