V loňském roce (2017) se poprvé pražská pátrací hra odehrávala jinde než v minulých letech – a to na Malé Straně a Hradčanech. Letos se tam Rychlé šípy skrývají také – ale kde?

    Hledáme Rychlé šípy 2018 - herní území v Praze na Malé Straně a Hradčanech Rychlé šípy se v Praze v r. 2017 na měsíc přestěhovaly na Malou Stranu (foto Libor Čermák)

    V roce 2017 se postavičky Rychlých šípů dívaly na předvánoční návštěvníky Malé Strany ze štítu jednoho domu nad Čertovkou – vidět byly z ulice U Lužického semináře.

    V minulosti byla pětice postav Rychlých šípů vystavena (nebo uschována – jak chcete) na nejrůznějších místech Starého Města Pražského.
    V prvním ročníku na balkóně Divadelního ústavu vysoko pod střechou v Celetné ulici (2001). Další ročník (2002) se Rychlé šípy dívaly na Prahu z balkónu 1. patra mateřské školky na Uhelném trhu. Následující rok (2003) se zase usmívaly ze soukromého balkónu nad vchodem do metra v Kaprově ulici.

    Hledáme Rychlé šípy 2004 (www.bohousek.cz)Hledáme Rychlé šípy 2005 (foto Jan Toman, www.bohousek.cz)V roce 2004 jste je mohli spatřit za zábradlím divadla Na zábradlí. V roce 2005 se vyšplhaly až na samotný vrcholek slavné kavárny Slavie na vltavském nábřeží naproti Národnímu divadlu. Rok 2006 mimořádně a zplnomocněně prožily na balkoně velvyslanectví státu Mauritius v Břehové ulici. Herní měsíc roku 2007 je hostil na balkonu své rezidence pražský primátor. Jubilejní rok 2008, rok svých 70. narozenin, oslavovali hoši Rychlých šípů po celý pátrací měsíc v ulici Řásnovka. Rok následující – 2009 – se nepřesunuly výrazně daleko, sledovaly celý měsíc úspěšné i neúspěšné pátrače z balkonu mateřské školky v ulici Za Haštalem.

    Rychlé šípy na Staroměstské radnici v roce 2010 (ilustrační foto Marek Krajči)Rychlé šípy kousek od Staroměstského náměstí, 2014 (ilustrační foto Michala K. Rocmanová)V jubilejním 10. ročníku v roce 2010 se Rychlými šípy pyšnila přímo Staroměstská radnice na balkoně svého zadního traktu. Roku 2011 byly Rychlé šípy objeveny na střeše Obecního domu. Roku 2012 stály na terase pečovatelského domu v Dlouhé ulici. V roce 2013 – v roce svých 75. narozenin – z terasy domu Unitářů v Anenské ulici sledovali Šípáci dění na Anenském plácku a na střechách kolem kostela Sv. Anny. V roce 2014 Rychlé šípy vyhlížely z ochozu Betlémské kaple. Měsíc roku 2015 Rychlé šípy prožily na balkoně Kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici. V roce 2016 se kdesi ve Stínadlech ztratil pes Rychlých šípů a člen jejich klubu Bublina, pátrání tedy probíhalo hledáním tohoto věrného psího kamaráda, který byl nakonec v pořádku nalezen v ulici U Obecního dvora.

    V Praze pátrací hru každoročně od jejího vzniku v roce 2001 pořádá Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara, a většina ročníků je zdokumentována na webu Bohousek.cz

    Kde se skrývaly Rychlé šípy loni, tedy v roce 2017, kdy poprvé překročily Vltavu a zabloudily na Malou Stranu, se dočtete například v článku Předvánočně foglarovská procházka Prahou.

    Večer světel v Praze, 17. prosince 2017 (www.bohousek.cz)

    A takhle vypadal v prosinci 2017 Večer světel, který každoročně uzavírá pražské pátrání po postavičkách Rychlých šípů.

     

    Autor