Téměř 90 litrů pitné vody za den, to je spotřeba průměrného Čecha. Ve světě je to na hlavu téměř dvojnásobek, tedy 180 litrů denně.

    Přesto jsou i v Evropě oblasti, kde je pitné vody nedostatek. Humanitární organizace ADRA proto letos pomůže v jedné z nich – v zakarpatském Mukačevu – postavit téměř dvě desítky pump na vodu.

    Podle Světové zdravotnické organizace je na světě až 423 milionů lidí, kteří berou vodu z nechráněných zdrojů. Pitná voda je tak pro řadu komunit po celém světě stále cenným artiklem. A jen v roce 2018 se z nepitné vody nakazily nejrůznějšími onemocněními statisíce dospělých a dětí. Špatný přístup k pitné vodě v kombinaci s horšími hygienickými podmínkami pak mají dle dostupných statistik na svědomí až 4 % všech úmrtí a 5,7 % všech onemocnění.

    Omezený přístup k pitné vodě je v ukrajinském Zakarpatsku velkým problémem (foto ADRA)Omezený přístup k pitné vodě je velkým problémem i v nedaleké oblasti, ukrajinském Zakarpatsku. Dobrovolníci z české humanitární organizace proto pomáhají ve spolupráci se švédskou firmou Atlas Copco místním v táborech nacházejících se v okolí města Mukačevo s budováním vodovodní infrastruktury.
    “V mukačevském táboře žije celkem 7 000 lidí bez napojení na rozvody vody a kanalizaci. Většina obyvatel tedy vodu čerpá ze znečištěné řeky a následně ji využívá pro vaření, praní nebo hygienu. To vše se promítá na zhoršeném zdravotním stavu místních obyvatel,” uvádí Pavla Fajfrlíková, projektová koordinátorka organizace ADRA. A dodává: “Situaci navíc zhoršuje skutečnost, že většina obyvatel osad nevlastní žádný průkaz totožnosti, což jim v podstatě znemožňuje přístup ke zdravotním či sociálním službám.”

    Omezený přístup k pitné vodě je v ukrajinském Zakarpatsku velkým problémem (foto ADRA)V Zakarpatí žije mnoho etnických menšin, které jsou oproti většinové společnosti v běžném životě stále ještě znevýhodňovány. Ukrajinské vládě se tento problém nedaří řešit nebo jej podle odborníků přehlíží. V současnosti zde podle pracovníků humanitárních organizací žije až 79 komunit, které čítají kolem 80 tisíc obyvatel. “Mnohdy v zakarpatských osadách a táborech není zajištěn ani základní životní standard a není zde přístup k nezávadné pitné vodě,” doplňuje Fajfrlíková.

    V průběhu roku 2018 ADRA získala pro Ukrajinu 7 000 eur, které investovala do výstavby 15 pump. V letošním roce by to měl být skoro dvojnásobek finančních prostředků, plánuje se tak jejich další rozšíření o 14 nových čerpadel ve vesnicích Berkasovo, Chomonyn, Pavshyno a jedna velká studně v mukačevském táboře.


    Mezinárodní humanitární organizace ADRA
    ADRA Česká republikaADRA Česká republika je součástí mezinárodní sítě organizací ADRA, které působí ve více než 130 zemích světa. Poskytuje okamžitou humanitární pomoc v zahraničí při mimořádných událostech (povodně, zemětřesení, válečné konflikty apod.). Zároveň realizuje dlouhodobé rozvojové projekty s cílem poskytnout lidem žijícím v chudobě a ve špatných životních podmínkách. V České republice pracuje od roku 1992. V současnosti ADRA ČR koordinuje 15 dobrovolnických center, která se zaměřují především na pomoc seniorům, dětem a zdravotně postiženým. ADRA patří mezi největší koordinátory pomoci při povodních a jiných živelních katastrofách u nás. Věnuje se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. Více na www.adra.cz.


     

    Autoři