Od dubna letošního roku se v Plzni pije kafe pro žízaly. Projekt s podporou města a Nadačního fondu Zelený poklad realizuje sdružení Envic.

    Projekt propojuje kavárny a zahradníky a ukazuje, jak vyžívat lógr při kompostování a pěstování. „V současnosti s námi spolupracuje deset kaváren,“ říká Alena Lehmannová, která projekt koordinuje.

    Od dubna letošního roku se v Plzni pije kafe pro žízaly. Projekt, který s podporou města a Nadačního fondu Zelený poklad realizuje sdružení Envic, propojuje kavárny a zahradníky a ukazuje, jak vyžívat lógr při kompostování a pěstování. „V současnosti s námi spolupracuje deset kaváren,“ říká Alena Lehmannová, která projekt koordinuje. Kavárny jsou označeny samolepkou „Piju kafe pro žížaly“ a Plzeňané si z nich mohou odnášet lógr a využít ho na zahradě, nebo spolu s bioodpadem z kuchyně ho zkompostovat ve vermikompostérech.

    Právě vermikopostér (kompostér, ve kterém bioodpad zpracovávají žížaly) je ideálním řešením pro kompostování v bytě. „Vermikompostér můžete koupit hotový. Snadno si ho ale sami za pár korun vyrobíte například z plastových kbelíků nebo bedýnek,“ doplňuje Lehmannová. „Jak na to, radíme na našich kompostovacích workshopech. Na facebooku Piju kafe pro žížaly je také k dispozici podrobný videonávod,“ dodává.

    Jednou ze zapojených kaváren je Schovaná kavárna ve Zbrojnické ulici. „Kávu pro naši kavárnu pečlivě vybíráme, a tak nám přišlo jako skvělý nápad využít ji opravdu beze zbytku,“ oceňuje projekt jeden z majitelů kavárny Michal Malina. Pro lógr si je možné dojít ale také například do Le Frenchie café, Kafé Smetanka, Caffé Diem nebo Vegebistra. Úplný seznam zapojených kaváren najdete na http://www.envic-sdruzeni.cz/zahrada-zahradniceni/piju-kafe-pro-zizaly.

    http://www.envic-sdruzeni.cz/zahrada-zahradniceni/piju-kafe-pro-zizaly/vyrob-si-vermikomposter.htm

    Autor