Rok se s rokem sešel, a Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) si opět připomněla, proč je 11. listopad v kalendáři označován jako významný den.

    U vzpomínkové lavičky, instalované před čtyřmi lety ve třetím pražském obvodu, se 11. 11. 2019 sešla skupina čtrnácti lidí, aby tam zapálením svíček a položením kytic uctila Den válečných veteránů. Předseda ČRDM Aleš Sedláček v krátkém proslovu označil tento svátek za zajímavou možnost, jak si nenásilně připomínat hrdinství ve válkách, jakkoliv je to pro většinu lidí čím dál vzdálenější.

    Na vzpomínkové akci České rady dětí a mládeže ke Dni válečných veteránů promluvil předseda ČRDM Aleš Sedláček (foto Marek Krajči)ČRDM si i letos připomněla Den válečných veteránů – u vzpomínkové lavičky na pražském Žižkově (foto Jiří Majer)„Jsme přesvědčováni, že co se neděje u nás, by nás nemělo zajímat. A netýká se to jenom válek, ale týká se to i rozvojové a humanitární pomoci, kdy se pořád děti dělí na naše a ty cizí – a problémy (také) na naše a ty cizí. A myslím, že právě hrdinové, kteří bojovali a na které tady vzpomínáme, byli zrovna těmi, kteří to nedělili a pochopili, že cizí problémy jsou i naše problémy,“ podotkl Aleš Sedláček.

    ČRDM si i letos připomněla Den válečných veteránů – u vzpomínkové lavičky na pražském Žižkově (foto Jiří Majer)ČRDM si i letos připomněla Den válečných veteránů – u vzpomínkové lavičky na pražském Žižkově (foto Jiří Majer)Soudí, že pokud nebudeme dnes bojovat kdesi na hranicích Evropy, tak budeme možná za pár let bojovat tady – a války a ztráty by pak byly daleko horší. „A pokud nebudeme řešit problémy lidí na druhém konci světa, tak oni přijdou sem a vyřeší si je tady. A pak už ani z té naší kultury, kterou tady tak oslavujeme a držíme si ji, nic nezbyde, protože prostě pro ni nebude prostor,“ dodal.
    ČRDM si i letos připomněla Den válečných veteránů – u vzpomínkové lavičky na pražském Žižkově (foto Marek Krajči)Předseda ČRDM pokládá Den veteránů za příležitost si toto všechno uvědomit, připomínat „a nějakým způsobem o tom mluvit s dětmi, se kterými spousta z nás komunikuje – ať už ve vlastní rodině, nebo v oddílech, kmenech, družinách, které vedou…“

    ČRDM si i letos připomněla Den válečných veteránů – u vzpomínkové lavičky na pražském Žižkově (foto Marek Krajči)Dřevěnou lavičku jakožto místo neokázalé piety instalovala ČRDM spolu s radnicí třetího pražského obvodu v roce 2015. Vzpomínkovou lavičku zdobí pětice stylizovaných květů vlčího máku a vyrytý citát zesnulého válečného veterána nadpraporčíka Jiřího Schamse, řečeného REGI:ČRDM si i letos připomněla Den válečných veteránů – u vzpomínkové lavičky na pražském Žižkově (foto Marek Krajči) „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat…“. Takové lavičky mají být podle nápadu, za nímž stojí spolek Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši, nejen trvalou připomínkou Dne veteránů, ale též tragických osudů některých našich vojáků ze zahraničních misí.