V sobotu 28. března se koná Hodina Země, celosvětová kampaň, která má za úkol zvýšit povědomí o klimatické krizi. Kvůli současné situaci je letos zaměřena na jednotlivce a bude probíhat především online.

    K lidem míří výzva, aby si stanovili konkrétní závazek pro snížení svého dopadu klima. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica.

    “Zatímco v jiných letech po celém světě zhasínaly obce, města a jejich dominanty, lidé vycházeli do ulic a pořádali společné akce, letos se Hodina Země bude konat jen z bezpečí domovů”, říká o akci organizátor Petr Ledvina.

    Organizátoři chtějí, aby si každý uvědomil možné negativní dopady svých každodenních činností na klima a zavázal se je snižovat.
    Na webu kampaně je proto nabídka dobrovolných závazků, ze kterých si mohou vybrat, nebo si stanovit klimatický závazek vlastní. “Mohou se třeba jednou týdně stát veganem, omezit jízdy autem, začít využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů nebo netopit víc, než je potřeba,” vyjmenovává možné závazky Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

    Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová klimatická akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. V České republice se v roce 2019 zapojilo rekordních 165 obcí, včetně 13 statutárních měst a tisíce jednotlivců.

    Podle Zelené dohody pro Evropu, bude Evropa do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. To bude vyžadovat zodpovědnou klimatickou politiku na všech úrovních, včetně obcí, a neobejde se ani bez podpory a změny jednotlivců. “Každý musí přispět k tomu, aby emise skleníkových plynů začaly rychle klesat, na polovinu do roku 2030. Závazky, které lidé přijmou v rámci Hodiny Země, tomu mohou pomoci,” shrnuje Gaillyová.

    www.hodinazeme.cz

    www.earthhour.org

    https://www.facebook.com/events/654178665390734/


    Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Každoročně ji v ČR koordinuje Ekologický institut Veronica.

    Do Hodiny Země 2019 se v České republice zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců, 11 památek. Konalo se 14 veřejných akcí. Zhasly hlavní památky největších měst v Praze, Brně, Ostravě i Plzni a veřejné osvětlení ve stovce menších obcí. Na celém světě se zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 významných památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.

    Autor