Titul Strom roku míří letos do Machova uprostřed chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Gratulujeme Jabloni u Lidmanů k zisku 2 191 hlasů a prvnímu místu. Poprvé v historii zvítězil ovocný strom…

  Strom roku 2020 - Jabloň u Lidmanů v Machově na Broumovsku Čeští i polští turisté, kteří se vydávají prozkoumat Stolové hory, populární Adršpach nebo se toulají Broumovskými stěnami, po léta vyhledávají hostinec U Lidmanů. Na příjemné zahrádce mohou odpočívat ve stínu košaté jabloně. Ta před rokem nezaplodila, letos je ale obsypaná sladce navinulými jablky. Vedle bohaté sklizně mohou ale v Machově slavit dvojnásob. Jejich Jabloň u Lidmanů vyhrála s velkým náskokem letošní anketu Strom roku. Částečně vykotlané tělo kroutící se odrůdy jabloně renety je za sedm dekád plné historie části Náchodska i prosycené hrdostí místních tradic.

  Druhé místo získaly Lípy v Hřebenech na Sokolovsku v Karlovarském kraji a na třetím místě je dub Hugo z Lednice v Jihomoravském kraji.

  Strom roku 2020 - Jabloň u Lidmanů v Machově na Broumovsku - jabloni zahrál na harmoniku sám pan Lidman Příběh jabloně pro narozeného syna
  Hostinec v koutě česko-polského pohraničí funguje nepřetržitě už od poloviny 19. století.
  Své současné jméno nese hospoda po rodině Lidmanů, kteří si vyhlášený hostinec pronajali na sklonku druhé světové války. Toho roku se začal psát také příběh Stromu roku 2020.
  „V době, kdy jsem se narodil, tedy na podzim roku 1945, vysadil jabloň můj tatínek. Ta po několika letech od vysazení neplodila. Tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Ten nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit,“ vzpomíná u piva pod jabloní syn bývalého hostinského Jaroslav Lidman.

  „Strom je pro mě symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Jablečný štrúdl z místního ovoce je důležitou součástí komunity a můžete si ho vychutnat s výhledem na hříčku přírody, která vykouzlila jabloni dutý a křivý kmen s bohatou korunou,“ líčí Mirka Soldánová z MAS Stolové hory.

  Jabloň u Lidmanů vyhrála s velkým náskokem titul o nejoblíbenější strom. Mezi staletými duby a tisíciletými tisy je v devatenáctileté historii Stromu roku sice reneta z příhraničí nejmladší a nejspíše i nejmenší. Její prvenství ale opět ukazuje, že anketa Strom roku je hlavně o silných příbězích a hrdých komunitách, které je splétají.

  Pokud se chcete o letošním Stromu roku dozvědět víc, nebo si upéct jablečné „rytíře“, recept najdete zde:
  https://www.nadacepartnerstvi.cz/Co-delame/Projekty/Strom-roku/Aktuality/Novy-Strom-roku-voni-po-strudlu