pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: rozhovory

     QR kód této stránky ->

Rváčov: Osoby jsou smyšlené, jediný opravdový je Jaroslav Foglar

Autor: Bohoušek – www.bohousek.cz a Richard Fischer | zařazeno: 31. 10. 2020 | zařadil/a: -maj- | přečteno 1217

Video v článkuRozhovor s kreslířem Richardem Fischerem

Ukázka z komiksu Rváčov (kresba Richard Fischer)

Píší se 80. léta 20. století a v Praze na Starém Městě party dětí objevují Foglarova románová Stínadla. Přichází touha hrát si na Vonty. To brzy přeroste ve vlastní svět plný neuvěřitelných, a přitom skutečných dobrodružství.
Richard Fischer při práci (foto archiv internetového foglarovského magazínu Bohoušek)Píší se 20. léta 21. století a z tohoto prostředí vzniká unikátní komiks. Ten není parafrází ani pokračováním Foglarova díla. Jde o dílo napůl fiktivní a napůl vycházející z autentické orální historie pamětníků, kteří poznali a objevili Staré Město pražské v jedinečné historické době tak jako už nikdy žádná generace po nich.

Kniha je právě v těchto dnech v tiskárně, a tak foglarovský internetový magazín Bohoušek oslovil kreslíře Richarda Fischera, který je spoluautorem Rváčova, a položil mu několik zvídavých otázek.

Richard Fischer (foto archiv internetového foglarovského magazínu Bohoušek)Patříš mezi multiumělce. Někteří budou možná znát hudební uskupení Bavor a Javor. Kdy a jak vzniklo?
Naše duo vzniklo jako projekt k doplnění programu vernisáže malíře Romana Franty před asi sedmi lety. Při zkoušení jsme zjistili, že nás to baví víc než kapela, ve které jsme tehdy oba hráli. Program s texty Gézy Včeličky Klášterní ulice přišel až později a navazoval na mé tehdejší výtvarné aktivity spojené se staropražským Františkem. Richard Fischer (foto archiv internetového foglarovského magazínu Bohoušek)

Video v článku


Videozáznam z vystoupení hudební formace Bavor a Javor (skladba „Klášterní ulice“) si na YouTube můžete pustit zde.


Jak relaxuješ?
Čas, který zbývá, se snažím vracet rodině. Nejlíp si odpočinu v lese.

Kdy jsi začal s kreslením?
Asi ve školce, pokud si pamatuju.

Četl jsi v mládí foglarovky, Rychlé šípy?
No jistě! Kdo tvrdí opak, lže, nebo se bezdůvodně stydí. Alespoň v naší generaci.

Jak jsi se k foglarovsko-stínadelskému tématu dostal?
Knihy jsem objevil tak v osmi letech, v sestřině knihovničce: Junáky a komiksové sešity po tátovi zašité ve sklepě. To byly tehdy dobrodružné archeologické výpravy. Každé dítě miluje sklepy.

Ukázka z komiksu Rváčov (kresba Richard Fischer)Kreslil jsi obrázky do komiksu Rváčov podle nějakých skutečných předloh – třeba fotografií? Byly to fotografie, které jsou nějak spojeny s vontským děním v uličkách Prahy?
Bez starých fotek Prahy by to nešlo. Spousta jich lze dohledat v různých zájmových skupinách o staré Praze na Facebooku. Naštěstí pro mě zanechávají i Vontové spoustu stop na internetu. Umožnuje to nový rozměr pátračství, ve kterém už tolik nejde o nos. Ale to je jen polovina inspirace. Když jsem kreslil interiér estébácké kavárny, musel jsem si do ní sednout a dát si kafe. I když dávno nevypadá původně. Stejné to bylo s Foglarovým bytem. Měl jsem při pátrání velké štěstí.

V popisku se píše: „Tento komiks není parafrází ani pokračováním Foglarova díla. Jedná se o beletrijní, napůl fiktivní a napůl z autentické orální historie pamětníků vycházející příběh dětí z 80. a 90. let.“. Je to opravdu 50 na 50 nebo spíše 10 ku 90?
To nedokážu takhle říct. Jde o naprosto fiktivní příběh, jehož autenticitě dopomáhají nějaké dobové zkazky. Osoby jsou ovšem smyšlené, jediný opravdový je Jaroslav Foglar, který ovšem promlouvá „naší bublinou“.

Ukázka z komiksu Rváčov (kresba Richard Fischer) Spoluautorem komiksu je Džian Baban. Spolupracovali jste poprvé?
Ukázka z komiksu Rváčov (kresba Richard Fischer)S Džianem Babanem ani jiným scénáristou jsem v tomto rozsahu dosud nespolupracoval. Je to můj knižní debut. Nikoliv však Džianův. Je jedním z nejznámějších scénáristů nejen komiksu u nás.

Kniha bude mít 176 stran. Jak dlouho trvala tvorba – nakreslení?
Komiks jsem kreslil asi rok a půl, ale přípravy započaly už před pěti lety.

Podle anotace se na podzim 2021 chystá pokračování. Víš alespoň v obrysech, o čem bude? Bude navazovat na první díl, tedy půjde o návazné pokračování?
Scénář obou dílů se musel zpracovávat naráz, proto to také tak dlouho trvalo. Skoky v časových rovinách budou pokračovat a musí mít jednotnou logiku. Těžiště děje se ale posune do další dekády.

Obálka grafického románu Rváčov (kresba Richard Fischer)


Vontské, pátračské a čtenářské obci dáváme na vědomí, že první díl komiksové ságy Rváčov už brzy vyjde v Nakladatelství Lipnik. Děkujeme všem za dosavadní přízeň!
Knihu je možné zakoupit za zvýhodněnou cenu.


Rozhovor byl převzat se svolením redakce foglarovského magazínu Bohousek.cz.
vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
22. 4. 2021, 668x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2021 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> --> --> --> --> Google+