Doručí léky, předají instrukce… Junák – český skaut rozšiřuje projekt Skautská pomoc o novou spolupráci na doručování léků pacientům.

  Skautští dobrovolníci a dobrovolnice budou nově vyzvedávat a bezkontaktně doručovat léky i zdravotnické prostředky v situacích, kdy si je pacienti nemohou osobně vyzvednout ve své lékárně, či nemohou o vyzvednutí požádat své blízké nebo pečovatele. Služba nazvaná ‚Skautská pomoc lékárnám‘ je bezplatná a funguje po celém Česku. Skauti v projektu spojili síly s Českou lékárnickou komorou (ČLnK), která na službu dohlíží po odborné stránce.

  „Do Skautské pomoci je nyní zapojeno více než 750 dospělých skautek a skautů. Jsou připraveni zvládnout mnohem větší množství poptávek, a proto chceme jejich síly využít tam, kde je to nejvíce potřeba. Očekáváme, že Skautská pomoc lékárnám by mohla ulehčit nejen pacientům a lékárníkům, ale ve velké míře také praktickým lékařům a diabetologům,” vysvětluje skautská tisková mluvčí Barbora Trojak.

  „Ve Zlíně, kde projekt začal, jsme zřídili síť vyškolených operátorů, kteří přijímají poptávky a zadávají je do systému Skautské pomoci. Vyzvednutí léků pak zajišťují skautští dobrovolníci po celé zemi, kteří mají potřebné instrukce k tomu, aby došlo k předání léků i nezbytných informací od lékárníka. Dobrovolníci mohou také zprostředkovat kontakt mezi lékárníkem a pacientem, pokud je nutné doplnit údaje nebo konzultovat léčbu,” popisuje iniciátor projektu Jiří Robenek.

  „Skautská pomoc lékárnám umožňuje organizovanou, transparentní a cílenou pomoc přesně těm pacientům, kteří nemohou požádat například zdravého rodinného příslušníka nebo svého ošetřovatele, aby jim léky vyzvedl v lékárně, kterou obvykle navštěvuje. Kromě karanténních pacientů jsou to zejména senioři a lidé z rizikových skupin,“ dodává prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

  Jak projekt funguje si můžete dočíst zde: https://www.skaut.cz/skauti-pomohou-lidem-kteri-nemohou-do-lekarny-doruci-leky-predaji-instrukce/

  Skautská pomoc Lince seniorů
  • ve spolupráci s organizací Elpida, fungovala i během jarních měsíců
  • skauti a skautky zajišťují nákupy základních potravin a potřeb, pochůzky (například návštěvu pošty) a vyzvedávání léků
  • senioři a lidé z ohrožených skupin mohou volat na 800 200 007 (bezplatná linka)
  www.skautskapomoc.cz

  Skautská pomoc lékárnám
  • ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou
  • skauti a skautky zajišťují vyzvedávání léků a zdravotnických prostředků
  • senioři, lidé z ohrožených skupin, lidé v karanténě mohou volat na linku 608 737 587
  www.skautskapomoclekarnam.cz

  #koronavirus