Na konci dubna oslavil první rok svého fungování projekt Mravenčí chůva, který usiluje o podporu malých i velkých čtenářů a doprovází je na cestách k těm správným knihám.

  Děje se tak prostřednictvím rozhovorů, recenzí a dalších příspěvků Online magazínu Mravenčí chůvy, skrze knižní balíky a řadu dalších aktivit.

  „Před rokem, kdy byly ze dne na den uzavřeny obchody včetně několika našich oblíbených dětských knihkupectví, jsme si říkaly, že bychom je i nakladatelství chtěly nějakým způsobem podpořit. Uspořádaly jsme anketu o oblíbených dětských knihách a chtěly kolem nich udělat nějaký menší, skromný projekt,“ popisuje podněty, které vedly k založení Mravenčí chůvy, jedna ze zakladatelek projektu Julie Dominika Zemanová.

  Dnes má pod sebou Mravenčí chůva Online magazín s šestičlennou redakcí, zveřejňuje na něm i na Facebooku a Instagramu několik příspěvků týdně. Jsou mezi nimi recenze na aktuálně vydávané dětské knihy, pravidelné měsíční přehledy vybraných knih pro děti, rozhovory se zajímavými osobnostmi ze světa dětské literatury i čtenářství dětí nebo recenze samotných dětí.

  „Za celý rok jsme na stránce Mravenčí chůvy publikovaly už přes dvě stě krátkých anotací nových knih doplněných o jejich několikastránkové náhledy, zveřejnily jsme už také přes dvacet recenzí od dětí,“ dodává Marie Podvalová, druhá ze zakladatelek.

  V Mravenčích knižních balících jsou pak soustředěny vybrané knihy k určitým tématům, jako jsou například příchod sourozence do rodiny, první knížky pro nejmenší, houbaření nebo domov. Knihy jsou v balíku doplněny dalšími materiály, například hrami a aktivitami, které učitelé a rodiče při čtení knih mohou s dětmi k danému tématu uskutečnit.

  Pro další rok fungování projektu mají jeho autorky řadu dalších plánů. „Rády bychom se více věnovaly oblasti samotného čtenářství dětí a podpoře rodičů dětí v různých oblastech, které se čtením souvisí,“ vysvětluje Julie Dominika Zemanová. Mravenčí chůva tak plánuje pořádat online webináře zaměřené na specifické skupiny dětí ve vztahu k jejich čtení (např.: Je mi 9+ a čtení mě moc nebaví) nebo o konkrétních tématech a k nim vybraných zajímavých knihách. Autorky projektu čerstvě vytvořily uzavřenou facebookovou skupinu „Čtení je brána do světa“. Její členové zde mohou sdílet své tipy na zajímavé dětské knihy i další nápady a zkušenosti z oblasti dětského čtenářství.

  „Obrátily se na nás také autorky slovenského projektu Prečítané léto, zda bychom pod hlavičkou Mravenčí chůvy nechtěly letos v létě vést českou verzi tohoto projektu. Každý týden tak budeme zájemce provádět dětskými knihami k různým tématům, které tak mohou obohatit prázdninový čas dětí i rodičů,“ představuje další z nejbližších plánů Marie Podvalová.


  Vše o projektu Mravenčí chůva najdete ZDE.

  Online magazín o knihách pro děti můžete číst ZDE.


  Zařadil: -maj-