Pohlednice z festivalu FAMA

| Autor: Národní parlament dětí a mládeže - Jindřiška Rousová | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 25. 8. 2005 |

Happening umělců FAMA festivaluV termínu 12. - 25. července jsem se v polském městě Swinoujscie zúčastnila semináře "Umění jako prostředek v mezinárodní animaci a komunikační dovednosti". Název zní sice trošku nejasně, takže jsem nevěděla, co očekávat, ale pozitivních zážitků mám nespočet!
Do polského města Swinoujscie, které leží u Baltského moře přijelo na seminář celkem 20 mladých lidí z pěti evropských států: z Itálie, Maďarska, Slovenska, České republiky a Polska. Seminář se uskutečnil v rámci 35. festivalu FAMA (Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej), což je akademický festival pro mladé umělce.

Nastupujeme do polského autobusuNejdříve v Polsku probíhala regionální kola, ve kterých se vybírali nejlepší zpěváci, hudební a divadelní skupiny. Vítězové postoupili do tohoto národního kola, na němž se po dvou týdenní práci vyhlašovali absolutní vítězové každé umělecké oblasti.
Tento festival je také jedinečný svou formou. Celkem 200 mladých lidí má možnost spolupracovat s odborníky na jakémkoli uměleckém projektu, jehož výsledky prezentují na závěrečném koncertu, který si také sami režírují. Po celou dobu festivalu probíhaly nejrůznější workshopy, výstavy, koncerty, recitály, přehlídky, projekce filmů, happeningy...atd.

Polka, Vivian a JindřiškaSouběžně s FAMA festivalem probíhal seminář, který nás učil nejrůznějším metodám pro práci při mezinárodní výměně mládeže, metody managementu, ale také metody pocházející z různých oblastí umění, jako je hudba, divadlo, fotografie, koláže, moderní vizuální umění atd. Vše bylo děláno formou workshopů v menších skupinkách, takže každý měl možnost se projevit. Simulovali jsme také psaní projektu a realizaci mezinárodní výměny mládeže. Na začátku dne jsme vždy hráli hry a pak pracovali na jednom tématu, např.: vztahy, konflikt, vedení týmu...
FAMA festival a také seminář pořádala ZSP - polská studentská organizace - společně s městem Swinoujscie za podpory Programu Evropské unie "Mládež".

Prezentace SlovenskaA jaké jsou moje osobní zážitky? Nejdřív to byly nervy.... O tom, že jedu, jsem se dozvěděla asi tři dny předem, takže to bylo docela hektické. Ale když jsem konečně stála na Hlavním nádraží v Ostravě, kde jsem čekala na slečnu, která jela se mnou .... tak to jsem prožila jeden z největších hororů ve svém životě! Telefonovali jsme si a pořád jsme se nemohly najít. Minuty ubíhaly, do odjezdu pár minut - až jsme nakonec zjistily, že ona stojí na nádraží Ostrava - Svinov. Naštěstí měl náš vlak hodinové zpoždění, takže nám neujel.

Renata a ItalkyPo patnáctihodinové noční cestě, kterou jsme strávily v chodbičce narvaného vlaku, jsme konečně dorazily do přímořského města Swinoujscie. Trajektem se dopravily na ostrov a ubytovaly se. Bydlela jsem na pokoji s dvěma velice temperamentními Italkami, takže jsem se naučila pár slovíček italsky.

Večer s národními jídlyNa oběd byly každý den brambory s koprem, což se nám už ke konci pobytu moc nezamlouvalo - ale i to jsme překousli. Program byl "narvaný" od rána do večera. Pořád jsme něco dělali, a rádi. Organizace celého festivalu byla skvělá - bodejť by ne, vždyť to byl už 35. ročník. Vlastně až na ten kopr si nemůžeme stěžovat. Mně se nejvíce líbily naše workshopy - kabaret, moderní vizuální umění, zpívání jedné písně ve všech pěti jazycích a dělání koláží. Z každé umělecké sféry jsme si mohli něco ochutnat, a to bylo skvělé.

Zažila jsem neuvěřitelných 14 dní s jedinečnými lidmi, získala mnoho kontaktů, viděla nevídané věci... I vy jste určitě srdečně zváni na další, již 36. FAMA festival v polském městě Swinoujscie [Švinoviště].

www.zsp.org.pl

Další info:
www.swinoujscie.pl
www.fama.zsp.org.pl
www.zsp.org.pl


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2005081701-pohlednice-z-festivalu-fama.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku